V rámci justičnej spolupráce v trestných veciach tvorí významnú časť agenda:
- trestných oznámení prijatých z cudziny a
- trestných oznámení odovzdaných/zaslaných do cudziny.
- publikovaný pod číslom 550/1992 Zb.
Prehľad signatárov, výhrad a vyhlásení na internetovom portáli Rady Európy:
- Európsky dohovor č. 30 (ETS 30); jazyková verzia ► anglická l francúzska l nemecká l talianska l ruská
- Dodatkový protokol č. 99 (ETS 99); jazyková verzia ► anglická l francúzska l nemecká l talianska l ruská
- Druhý dodatkový protokol č. 182 (ETS 182); jazyková verzia ► anglická l francúzska l nemecká l talianska l ruská
- publikovaný pod číslom 572/2006 Z. z. l 2000/C 197/1 (Úradný vestník EÚ) l na stiahnutie (dohovor s protokolom - formát PDF)
- prehľad signatárov, výhrady a vyhlásenia (anglický jazyk)
- publ. pod č. 572/2006 Z.z. l 2001/C 326/1 (Úradný vestník EÚ)
- prehľad signatárov výhrady a vyhlásenia (anglický jazyk)
Ustanovenia dvojstranných zmlúv budú v prípadoch, ak sú zmluvné strany signatármi dohovorov ETS 030 a prípadne aj MLA 2000, použité na doplnenie/rozšírenie postupov pri poskytovaní právnej pomoci v trestných veciach.
- Rámcové Rozhodnutie Rady o postavení obetí trestných činov (2001/220/SVV) - článok 11
Princíp vzájomnosti (reciprocity) patrí k najstarším pravidlám uplatňovaným vo všetkých oblastiach medzinárodného práva a je jedným zo základných princípov justičnej spolupráce.
V prípadoch, ak zmluvná základňa medzi štátmi neexistuje a je potrebné zaslať TO do cudziny, dotknuté štáty si podmienky uplatnenia vzájomnosti deklarujú na konkrétny prípad (faktická vzájomnosť) - dožiadaný štát prijme TO na základe záruky vzájomnosti poskytnutej príslušným orgánom dožadujúceho štátu, pričom Trestný poriadok neurčuje formu ako má byť záruka poskytnutá – môže byť uvedená priamo v žiadosti o právnu pomoc alebo pripojená ako príloha k tejto žiadosti, prípadne si dožiadaný štát vyžiada zaslanie záruky vzájomnosti od dožadujúceho štátu dodatočne.
V Trestnom poriadku je vzájomnosť upravená v § 479.
V Trestnom poriadku je v ust. § 196 ods. 3 a ods. 4 upravený postup OČTK pri prijímaní trestných oznámení poškodených/obetí o trestných činoch spáchaných v cudzine, pri ktorých nie je daná pôsobnosť Trestného zákona SR teritoriálna (§ 3), personálna (§ 4 - 6), ani pôsobnosť podľa medzinárodnej zmluvy (§ 7).
Nasleduje blogový výpis článkov v databáze portálu UčPS k téme "Trestné oznámenie" v rámci agendy Justičnej spolupráce v trestných veciach v časovom slede od najnovšieho po najstarší článok.
Medzinárodné dohovory a iné dôležité dokumenty pre justičnú spoluprácu v trestných veciach
Prehľad medzinárodných dohovorov Európskej únie, Rady Európy, OSN, bilaterálnych dohovorov SR a iné dôležité dokumenty pre oblasť justičnej spolupráce v trestných veciach.