Prínos úspešných športovcov do športu - na otázky UčPS odpovedá Matej Tóth
- Čo prináša zákon o športe pre športovcov?
- odpovede Jozefa Gönciho
- odpovede Mateja Tótha
- odpovede Richarda Lintnera
- odpovede Petra Gelleho
- odpovede Márie Homolovej
Na otázky UčPS odpovedá pán Matej Tóth,
Majster sveta v chôdzi na 50 km (Peking 2015, atletika), 3-násobný účastník olympíjskych hier (OH Londýn 2012, 7. miesto), najúspešnejší atlét v histórii slovenského športu.
1. Prečo je dôležité posilniť postavenie športovcov a ich zastúpenie v riadení športu?
Športovci najlepšie vedia, čo aktuálne potrebujú. A tesne po skončení kariéry sú práve oni najlepšie zorientovaní v problémoch, ktoré trápia športovcov, kde sú rezervy v riadení a organizovaní športovej prípravy. Netvrdím, že každý športovec je vhodný na funkciu predsedu zväzu, ale sú typy, ktoré sú vhodné a majú intelektuálne, riadiace a iné predpoklady, aby boli schopní riadiť športové inštitúcie. Pre dosahovanie najlepších výsledkov, je potrebné, aby funkcionári pracovali pre športovcov a vytvárali im čo najlepšie podmienky na dosahovanie vrcholových výsledkov. To musí byť zakódované v hlave každého človeka, ktorý pracuje na zväze, v klube... Nemôže tu panovať predstava, že športovci sú bez problémov nahraditeľní a sú tu len vďaka funkcionárom, ktorí tu budú večne. Pravda je taká, že funkcionári sú tu vďaka športovcom a bez výsledkov a výkonov sa môže šport len ťažko rozvíjať, napredovať.
2. Aké nové prvky môžu priniesť športovci, resp. bývalí úspešní športovci do riadenia slovenského športu?
Tak ako aktívna športová kariéra športovca je obmedzená vekom, resp. možnosťami organizmu dosahovať špičkové výkony, tak aj práca športového funkcionára je veľmi náročná a vyžaduje si veľké nasadenie. Ak sa na to pozrieme z druhej strany, funkcionári na čele zväzov, či klubov sú v podstate vrcholoví riadiaci manažéri. A aj vo veľkých firmách prebieha relatívne častá výmena manažmentu, práve z dôvodov, aby sa firmy nedostávali do stagnácie. Väčšina športovcov končí aktívnu kariéru v ideálnom produktívnom veku. V dnešnej dobe musí byť špičkový športovec už počas kariéry aj výborný manažér, diplomat- musí si vedieť naplánovať sezónu, reagovať na krízové momenty, komunikovať s médiami... Nehovoriac o tom, že na sklonku kariéry veľa športovcov, ktorí majú potenciál na prácu v riadení športu, rozbieha duálnu kariéru v komisiách športovcov jednotlivých organizácii. Potom je prechod do riadiacich funkcii úplne prirodzený. Je veľkou devízou športových odvetví, keď si dokážu udržať úspešných a populárnych športovcov vo svojich štruktúrach. Ich nasadenie, skúsenosti so športom a potrebami športovcov, moderné prvky riadenia, popularita, vzťahy s médiami, blízke vzťahy s aktívnymi športovcami, naviazanie sponzorov, či reklamných partnerov (prínos financií zo súkromného sektora), to všetko môže pomôcť slovenskému športu.
Ja som rád, že už aj na Slovensku začína taký trend a ukazuje sa to na konkrétnych prípadoch, ako bývalí športovci posunuli úroveň jednotlivých zväzov.
3. Ako je to s obsadzovaním zástupcov športovcov vo vedení športových organizácií v iných štátoch?
Medzinárodné športové organizácie, ale aj jednotlivé národné športové zväzy v zahraničí využívajú potenciál špičkových športovcov, ich popularitu a osobnostné predpoklady na posunutie úrovne riadenia športu. Takmer každý športový funkcionár má za sebou športovú kariéru. Z druhej strany, veľa športovcov, ktorí v nedávnej dobe skončili s aktívnou kariérou, zostali zaangažovaní v riadení športu na významných pozíciách, či už v národných zväzoch alebo dokonca v medzinárodných športových organizáciách. Trend je taký, že už počas kariéry sa úspešní športovci podieľajú na riadení športových organizácii, a to nielen v jednotlivých komisiách športovcov, ale aj priamo na sekretariátoch, radách, či výkonných výboroch.