Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
    

Prínos úspešných športovcov do športu - na otázky UčPS odpovedá Mária Homolová NEPREČÍTANÉ 

     
    Článok bol nastavený ako .
    13.01.2016Mgr. Mária Homolová (Spracoval: Ing. Simoneta Sepešiová )
    PencilPridaj
    Pre využívanie tejto funkcie musíte byť prihlásený.
    PencilPošli PencilTlač

    Homolov___page_001__2_Na otázky UčPS odpovedá pani Mária Homolová,
    mnohonásobná reprezentantka SR v športovej gymnastike, účastnička OH Londýn 2012, členka komisie športovcov SOV, toho času žijúca v Nórsku, hlavná trénerka gymnastiky v klube HSIL ( Høybråten og Stovner IL) deťom od 8-15 rokov.

    1. Prečo je dôležité posilniť postavenie športovcov a ich zastúpenie v riadení športu?

    Športovec, či už športovec-amatér, alebo športovec-vrcholový, je osoba ktorá vie z minima (prostriedkov) vyťažiť maximum. Jeho odhodlanie, nasadenie, ochota prekonávať, ísť na dno svojich síl, po neúspechu sa nevzdať, ale ísť ďalej s ešte väčším nasadením mu pomáha dosiahnuť to, čo je pre iných nemožné, nedosiahnuteľné.

    Keď je človek od malička vedený k športu, pozná celé dianie a je so športom zžitý, tak kto iný by mohol túto problematiku poznať lepšie ako on? Žiadny právnik, ani iný študovaný človek nepredčí toho kto vyšiel z telocvični, toho kto bol vychovaný na tvrdej žinenke, či toho kto pozná odtlaky na nohách, mozole na rukách, či odreniny od pádov. Práve preto je veľmi dôležité, aby práve športovci mali dôležité slovo pri rozhodujúcich veciach tykajucich sa ďalšej športovej generácie a aby práve športovci boli dosadzovaní do kompetentných funkcií.

    Kto iný ako športovec by vedel efektívnejšie prerozdeliť financie tak, aby mali čo najlepší efekt pre novú generáciu športovcov, ktorí našej spoločnosti prinesú tie najlepšie výsledky a robili dobré meno Slovensku vo svete?

    Jednoduchým indikátorom sú naše zjazdárky. Stačilo iba správne usmerniť tok peňazí (rodičov) a dnes predčili svetové zjazdárske veľmoci akými sú Rakúsko, Švajčiarsko, či Taliansko. 

    2. Aké nové prvky môžu priniesť športovci, resp. bývalí úspešní športovci do riadenia slovenského športu?

    Časy, kedy vrcholový športovec nerobil nič iné iba sa venoval svojmu športu sú dávno preč. Dnešná doba ponúka rôzne možnosti štúdia, vzdelávania sa aj popri vrcholovom športe. Mnoho športovcov má vysokoškolské vzdelanie I, II, či III stupňa s ekonomickým, žurnalistickým, právnickým, marketingovým a iným zameraním štúdia.

    Je mnoho športovcov, ktorí sa dali na konkrétny druh štúdia po svojej kariére, aby sa mohli dostať do vedenia športu a svojimi vedomosťami, skúsenosťami a kontaktmi pomôcť novej generácii športovcov.

    Kreatívne myslenie, medzinárodné kontakty a hlavne skúsenosti s danou problematikou, môžu priniesť úplne iný pohľad na riešenie rôznych problémov.

    Tým, že športovec vie ako celý kolobeh funguje, dokáže "zaplátať" trhliny v systéme a nasmerovať ho tým smerom, ktorým by sa mal uberať.

    Dospelý vrcholový športovec je v neustálom kontakte s novou, mladou generáciou športovcov, pozná ich myslenie, správanie, problémy a vie akými smermi, akými motivačnými prostriedkami, či presiedčacími metódami pomôcť v motivovácii, raste a rozvoju novej generácii športovcov.

    Úspešný športovec, cestujúci po celom svete je motivovaný k ovládaniu minimálne jedného (v mnohých prípadoch sú to aj 2-3) cudzieho jazyka na profesionálnej úrovni. Takýto človek je veľkým prínosom v riadení športu, kde v dnešnej dobe je nutnosťou poznanie cudzích jazykov, hlavne keď sa jedná o medzinárodné projekty.

    3. Ako je to s obsadzovaním zástupcov športovcov vo vedení športových organizácií v iných štátoch?

    Mnoho úspešných športovcov sa uplatnilo aj vo svojej pracovnej kariére. Šport ich naučil pracovitost, trpezlivosti, a tvrdej práce. Tieto atribúty využivajú aj v pracovnej kariére a stávajú sa z nich úspešné celosvetovo uznávané osobnosti, ktoré sú dosadzované do vedenia významných športových organizácií.

    Vo vyčerpaní tejto otázky by sa mnohé mená a informácie opakovali. Odpoveď Jozefa G. je dostatočne vyčerpávajúca. Možno by som doplnila dve svetovo významné športové osobnosti:

    Nellie Kim - bývalá sovietska gymnastka, ktorá získala tri zlaté (družstvo, preskok, prostné) jednu striebornú (štvorjboj) medailu na OH 1976 v Montreale a dve zlaté (v družstve a cvičení na prostných) medaily na OH 1980 v Moskve, od roku 2004 je prezidentkou Technickej komisie žien FIG (Medzinárodnej gymnastickej federácie)

    Nadia Komaneci - bývalá výborná rumunská gymnastka, držiteľka 5 zlatých, 3 strieborných a jednej bronzovej medaily z dvoch OH (Montreal 1976, Moskva 1980), je redaktorkou časopisu International Gymnast, čestnou prezidentkou Rumunskej gymnastickej federácie, predsedkyňou Rumunského olympijského výboru, Veľvyslankyňa športu Rumunska, dvojnásobná držiteľka ocenenia Olympijský rad.

    Je nevyvrátiteľnou skutočnosťou to, že dobrí, úspešní športovci sú veľkým prínosom v riadení, vedení a organizačných štruktúrach športových organizácií.

    Komentáre
    Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
    Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
    Prihlásenie
    Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
    • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

    Online prenos

    Udalosti a podujatia

    • Žiadne udalosti