Pojem: medzinárodná zmluva, medzinárodný dohovor
Všetky pojmyZákon č. 533/2011 Z.z. o uznávaní a výkone rozhodnutí, ktorými sa ukladá trestná sankcia nespojená s odňatím slobody alebo probačné opatrenie na účely dohľadu v Európskej únií
Rozsudok v prvom konaní pred Medzinárodným trestným súdom
Thomas Lubanga spáchal vojnové zločiny tým, že vo svojej milícii mal aj deti vo veku 9 rokov. Ide o prvé rozhodnutie medzinárodného súdu týkajúce sa detských vojakov. Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť, kedže obžalovaný má právo odvolať sa.
Rovnaké zaobchádzanie a šport
Všeobecná deklarácia ľudských práv z roku 1948 zaručuje rovnaké zaobchádzanie vo svojom čl. 2. Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach v čl. 2 ods. 2 a v čl. 3. Princíp rovnakého odmeňovania ako súčasť zásady rovnakého zaobchádzania je zakotvený v Dohovoroch Medzinárodnej organizácie práce (MOP) č. 100/1951 a č. 111/1958. Podľa MOP do kategórie štandardov rovnakého zaobchádzania spadá aj Dohovor o pracovníkoch s rodinnými povinnosťami (č. 156/1981), ktorí by nemali podliehať diskriminácii z toho dôvodu, že medzi ich rodinnými povinnosťami a pracovnými povinnosťami vznikol konflikt. Podľa Dohovoru MOP č. 183/2000 by ani materstvo, resp. tehotenstvo nemali predstavovať dôvod na diskrimináciu. Charta základných práv EÚ tiež zaručuje v čl. 20 a 21 rovnaké zaobchádzanie a zákaz diskriminácie.
Majú hráči právo na odborové združovanie a na štrajk?
Všeobecná deklarácia ľudských práv v čl. 20 umožňuje slobodu združovania, vrátane slobody odborového združovania, ktorá je výslovne zaručená v čl. 23 ods. 4: „Každý má právo na ochranu svojich záujmov zakladať s inými odborové organizácie a pristupovať k nim.“ Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach tieto otázky upravuje v čl. 8.
Rozsudok Súdneho dvora EÚ vo veci C 240/09; konanie o prejudiciálnych otázkach predpožených Najvyšším súdom SR vo veci Lesoochranárske združenie vlk vs. MŽP SR
Dohovor o práve použiteľnom na dopravné nehody publ. pod č. 130/1976 Zb.
Text Dohovoru o práve použiteľnom na dopravné nehody dojednaného dňa 4. mája 1971 v Haagu na XI. zasadaní Haagskej konferencie o medzinárodnom súkromnom práve. Dohovor bol publikovaný vo vyhláške ministra zahraničných vecí pod č. 130/1976 Zb.
Zákon č. 1/1993 Z.z. o Zbierke zákonov Slovenskej republiky (úplné znenie účinné k 1.10.2011)
Multilaterálne dohovory a právne dokumenty Organizácie spojených národov (prehľad oblastí úprav s prepojením na dokumenty OSN podľa kapitol)
V tabuľke redakčne spracovanej na stránke UčPS sú vytvorené prepojenia na portál OSN - na 29 Kapitol, do ktorých sú rozdelené multilaterálne dohovory a iné právne dokumenty prijaté/podpísané pod gesciou OSN.
Všeobecné princípy a zásady postupu pri medzinárodnej právnej pomoci v trestných veciach
Čítajte viac...DOHODA o spolupráci Prokuratúry Českej a Slovenskej Federatívnej republiky a Prokuratúry Maďarskej republiky podpísaná 7.11.1991
Charta základných práv Európskej únie - proces prijatia a jej charakteristika
Charta základných práv Európskej únie je v histórii ochrany práv a slobôd vôbec prvým dokumentom, ktorý deklaruje celý komplex práv a slobôd občanov Európskej únie a zároveň stavia do centra pozornosti jednotlivca a ochranu jeho práv.
Jej základným cieľom je snaha členských štátov zdieľať spoločnú mierovú budúcnosť založenú na spoločných princípoch a hodnotách a zároveň deklarácia princípov demokracie a zákonnosti.
Materiál približuje zložitý proces prijatia Charty základných práv a slobôd a poukazuje na jej nesmierny význam v procese ochrany práv a slobôd občanov Európskej únie.
Protokol č. 7 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (Rím, 4.11.1950)
Text Protokolu č. 7 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd publikovaný pod č. 209/1992 Zb.