Prekladač / Translator
  • enfrplitdehurusk
    Nástroj na preklad stránky do iného jazyka pomocou aplikácie Google Translator
     Pojmy     ľudské práva a slobody

Pojem: ľudské práva a slobody

Všetky pojmy

Human Rights Watch žiadajú Filipíny o vyšetrenie vrážd troch novinárov

hrw

Medzinárodná nevládna organizácia, Human Rights Watch, žiada Filipínsku vládu, aby nechala riadne prešetriť vraždu troch novinárov, ktorí boli zavraždení v júli a auguste tohto roku, a nech tým zastaví ďalšie násilie páchané na novinároch.

Čítajte viac...

Kanadský najvyšší súd zbavil Jacquesa Mungwarera z viny z genocídy

Supreme_Court_of_Canada___Logo

Jacques Mungwarere, ktorý bol obvinený z genocídy a zločinov proti ľudskosti na území Rwandy, bol Najvyšším súdom Kanady zbavený viny kvôli nepravým dôkazom, ktoré boli „úmyselne vyrobené.“

Čítajte viac...

Líbya: Stranníckym vedúcim kampane hrozí trest smrti za blasfémiu

kladivo5

Ali Tekbali a Fathi Sager – vedúci kampane pre Líbyjskú nacionálnu stranu, jednu z ôsmich parlamentných strán čelia kvôli predvolebnej kampani v roku 2012 obvineniam za blasfémiu, za ktorú im hrozí trest smrti.

Čítajte viac...

KONKRÉTNOSŤ A VŠEOBECNOSŤ V PRÁVE: ĽUDSKÉ PRÁVA A UKÁŽKY Z LITERATÚRYMagOff 

Právo používa jazyk všeobecnosti, literatúra hovorí vo výnimkách. Všeobecnosť v práve sa odkláňa od konkrétnosti človeka a vytvára tým poriadok sui generis, ktorý má svoju vlastnú racionalitu a rétoriku, ktorými dokáže ospravedlniť aj najneľudskejšie zriadenia a činnosti.
Význam literatúry v kontexte práva spočíva v konkrétnosti jej podstaty. V literatúre sa jazyk všeobecnosti prejavuje v príkladoch (ukážkach).

Čítajte viac...

Ratko Mladič vyvedený zo súdnej siene

10.04.2013Bc. Lukáš Pitek   |  Rýchla aktualita

mladic_ratkoRatka Mladiča, bývalého veliteľa bosnianskosrbských jednotiek, museli dnes vyviesť zo súdnej siene.

Mladič čelí pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu obvineniam z genocídy a vojnových zločinov.

Čítajte viac...

Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva - Mikolajová proti Slovenskej republike

V prípade Mikolajová proti Slovenskej republike posudzoval Európsky súd pre ľudské práva  porušenie:
- článku 6 odsek 2 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd - práva na prezumpciu neviny a
- článku 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd - práva na rešpektovanie súkromného života a ochranu cti, 
ktoré mali byť spôsobené uznesením o odložení trestného stíhania vydaným políciou.

Čítajte viac...

Druhý opčný protokol k Medzinárodnému paktu o občianskych a politických právach

 Znenie Druhého opčného protokolu k  Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach publikovaného pod číslom  327/1999 Z.z.  redakčne spracovaného na stránke portálu UČPS.

Čítajte viac...

Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva - Salduz vs. Turecko

V prípade Salduz vs. Turecko Európsky súd pre ľudské práva posudzoval  porušenie:

  • článku 6, odsek 1  Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd  v súvislosti s namietanou nemožnosťou sťažovateľa oboznámiť sa s vyjadrením, ktoré predložil Principal Public Prosecutor (rozumej prokurátor zastupujúci štát na odvolacom súde) na odvolací súd a s namietanou nemožnosťou sťažovateľa poskytnúť vlastné stanovisko k predmetnému vyjadreniu
  • článku 6, odsek 3 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd v súvislosti s nedostatkom spočívajúcim v nezabezpečení právnej pomoci pre sťažovateľa počas policajného zatknutia

Čítajte viac...

Financovanie neštátneho školstva na Ústavnom súde Slovenskej republiky

resized__200x150_USSRDňa 8.2.2012 podali poslanci Národnej rady Slovenskej republiky na Ústavný súd Slovenskej republiky návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov, ktorého podstatou je financovanie neštátneho školstva na Slovensku.

Čítajte viac...

Rovnaké zaobchádzanie a šport

Všeobecná deklarácia ľudských práv z roku 1948 zaručuje rovnaké zaobchádzanie vo svojom čl. 2. Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach v čl. 2 ods. 2 a v čl. 3. Princíp rovnakého odmeňovania ako súčasť zásady rovnakého zaobchádzania je zakotvený v Dohovoroch Medzinárodnej organizácie práce (MOP) č. 100/1951 a č. 111/1958. Podľa MOP do kategórie štandardov rovnakého zaobchádzania spadá aj Dohovor o pracovníkoch s rodinnými povinnosťami (č. 156/1981), ktorí by nemali podliehať diskriminácii z toho dôvodu, že medzi ich rodinnými povinnosťami a pracovnými povinnosťami vznikol konflikt. Podľa Dohovoru MOP č. 183/2000 by ani materstvo, resp. tehotenstvo nemali predstavovať dôvod na diskrimináciu. Charta základných práv EÚ tiež zaručuje v čl. 20 a 21 rovnaké zaobchádzanie a zákaz diskriminácie.

Čítajte viac...

Imidžové práva v športe

Ochrana a komerčné využívanie osobnostných práv športovcov, obdobných práv právnických osôb a osobnomajetkových práv je otázkou nanajvýš aktuálnou, a pozornosť sa jej venuje na celom svete. V Slovenskej republike napriek tomu táto problematika zatiaľ nebola v právnej vede osobitne skúmaná.

Čítajte viac...

Reportáž UčPS o publikácii: JUDr. Ivan Humeník, PhD.; Ochrana osobnosti a medicínske právo

Kniha Medicínske právo a ochrana osobnosti, ktorej autorom je JUDr. Ivan Humeník, PhD., predstavuje významnú a zaujímavú publikáciu v oblasti medicínskeho práva. Prinášaná recenzia ponúka prierez publikáciou a má za cieľ informovať o základných otázkach, ktoré stoja v predmete jej záujmu.

Čítajte viac...
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený
  • Pre využívanie týchto funkcií musíte byť prihlásený

Online prenos

Udalosti a podujatia

  • Žiadne udalosti