Pojem: posilnená spolupráca
Všetky pojmyPRAMENE PRÁVA EÚ, SO ZAMERANÍM NA OBLASŤ JUSTIČNEJ SPOLUPRÁCE V TRESTNÝCH VECIACHMagOff
Príspevok sa zaoberá štruktúrou, záväznosťou a účinkami prameňov práva Európskej únie (zahrňujúc právo Európskych spoločenstiev) od vzniku Európskeho spoločenstva pre uhlie a oceľ až po Lisabonskú zmluvu, so zameraním na oblasť justičnej spolupráce v trestných veciach. Poukázaním na ich vývoj a obsah sa snaží čo najstručnejšie a najzrozumiteľnejšie vyložiť zložité otázky prameňov, štruktúry, tvorby a od toho odvodenej záväznosti európskeho práva. Ťažisko príspevku spočíva v porovnaní právnej úpravy z obdobia pred nadobudnutím účinnosti Lisabonskej zmluvy a po nej. Rieši aj otázku platnosti prameňov práva z obdobia pred nadobudnutím platnosti Lisabonskej zmluvy po jej vstupe do platnosti. Cieľom príspevku je uľahčiť poznanie a pochopenie hierarchickej sústavy právnych aktov Európskej únie v ich dynamickej podobe, pre praktické využitie získaných poznatkov.
Súdny dvor zamietol vytvorenie paneurópskeho súdu pre patenty
Súdny dvor EÚ nesúhlasí s vytvorením paneurópskeho súdu pre patenty, čo komplikuje praktické zavedenie posilnenej spolupráce členských štátov v oblasti európskeho patentu.
Rozhodnutie Súdneho dvora však neprekvapilo, lebo k podobnému záveru prišla aj generálna advokátka súdu ešte v lete, no i napriek tomu môže výrazne skomplikovať situáciu.
Sudcovia rozhodli o tom, že vytvorenie nového patentového súdu EÚ, ktorý by rozhodoval napríklad o platnosti či neplatnosti patentu, alebo v sporoch o patentovú ochranu, nie je v súlade s európskym právom.
Podľa rozsudku by takýto súd viedol k narušeniu základného rozloženia síl a právomocí medzi úniovými inštitúciami.
Zdroj: www.euractiv.sk