Pojem: polícia
Všetky pojmyPrávna úprava náhrady škody vzniknutej v dôsledku trestného stíhania v Slovenskej republike a vo vybranom členskom štáte EÚ - Rakúskej republike
Ukrainian Evaluation Association upozorňuje na vážnu situáciu na Ukrajine
Krátko a vecne k možnosti postihu bitkárov alebo – (aj) „playoff“ pokračuje:
V nasledujúcich riadkoch sa autor v krátkosti pokúsi prezentovať svoj vlastný subjektívny názor na problematiku možnosti trestnoprávneho stíhania a potrestania hokejových hráčov pri častokrát likvidačných zákrokoch či bitkách na zápasoch ľadového hokeja, ktorých sme aj na Slovensku mnohokrát svedkami. Predkladaný stručný článok sa nesie v znamení snahy o odpovedanie na otázku, či je možné trestné stíhať hokejistu, ktorý pri fyzickom ataku - napadnutí (alebo v bitke) ublíži na zdraví inému športovcovi. Paradoxne, reč nebude o zákrokoch počas hry, teda o (autorom chcených) športových trestných činoch, ale o zákrokoch, útokoch a fyzických napadnutiach v čase prerušenia hry, teda (a čo je dôležité) - nie pri výkone športu.
Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil tri rozsudky týkajúce sa Slovenskej republiky
Dňa 25. septembra 2012 vyhlásil Európsky súd pre ľudské práva jeden rozsudok v prospech Slovenskej republiky a dva rozsudky v neprospech Slovenskej republiky.
PODMIENKY ROZHODOVANIA O VÄZBE V RAKÚSKUMagOff
Cieľ štúdie je zameraný na právnu úpravu väzby v Rakúsku so súčasným porovnaním s našou právnou úpravou. Práca je rozdelená do šiestich častí. Úvod štúdie je venovaný všeobecným informáciám o subjektoch vyšetrovania a pozbavení slobody v zmysle rakúskeho Spolkového ústavného zákona. Druhá časť je venovaná dôvodom väzby. Tretia časť poukazuje na spôsoby nahradenia väzby. V štvrtej časti sú uvedené náležitosti rozhodnutí o väzbe a v piatej časti lehoty väzby. Záver štúdie je venovaný stručnému zhrnutiu rozdielov oboch právnych úprav.
Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva - Mikolajová proti Slovenskej republike
V prípade Mikolajová proti Slovenskej republike posudzoval Európsky súd pre ľudské práva porušenie:
- článku 6 odsek 2 Dohovoru
o ochrane ľudských práv a základných slobôd - práva na prezumpciu neviny a
- článku 8 Dohovoru
o ochrane ľudských práv a základných slobôd - práva na rešpektovanie súkromného života a ochranu cti,
ktoré mali byť spôsobené uznesením o odložení trestného stíhania vydaným políciou.
Nový sadzobník pokút
Jej výška však v zákone o priestupkoch nie je presne určená. Aby boli pokuty na celom území Slovenskej republiky jednotné, polícia postupuje podľa sadzobníka pokút. Ten sa prispôsobil zmenám, ktoré nastali od novembra v zákone o cestnej premávke.
Ministerstvo vnútra navrhuje zavedenie objektívnej zodpovednosti prevádzkovateľa vozidla za dopravné priestupky
Vyššia disciplinovanosť a ohľaduplnosť účastníkov cestnej premávky a takisto menej korupcie sú hlavnými cieľmi nového inštitútu objektívnej zodpovednosti za dopravné priestupky.
Ministerstvo vnútra navrhuje jeho zavedenie v novele zákona o cestnej premávke, ktorá je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Do praxe by sa mohol nový inštitút zaviesť od 1. júla 2012.
Občianske preukazy od budúceho roka už s elektronickým čipom
Hospodárska kriminalita musí mať súpera
Nedovolené nakladanie s drogami
Nedovolené nakladanie s omamnými a psychotropnými látkami (ďalej len ,,drogy“) a ich trestný postih je predmetom dlhodobého záujmu odbornej aj laickej verejnosti. Tento záujem vzbudzuje samotná drogová kriminalita, ako aj nárast počtu odhalených prípadov súvisiacich s drogami.
Je dostatočná súčasná drogová politika zo strany štátu, alebo je potrebné pristúpiť k jej zmene?