Pojem: justícia
Všetky pojmyTlačová správa "O projekte Iniciatíva S/PRÁVNE"
Projekt s názvom „Iniciatíva S/PRÁVNE“ je zameraný na profesijnú etiku v práve na Slovensku.
Cieľom projektu je rozprúdiť diskusiu o stave profesijnej etiky v jednotlivých právnických odvetviach a vyzdvihnúť jej dôležitosť v systéme práva, čo je aj jedným z cieľov UčPS.
Konferencia ÚPN a KAS : Akcie, zločiny a obete ŠtB a Pohraničnej stráže v rokoch 1945 - 1989
ÚPN zverejnil databázu odsúdených a nositeľov súdnych perzekúcií v rokoch 1977 – 1989
Prelomenie zásady "iura novit curia"
Nezávislosť slovenského súdnictva je vnímaná najhoršie v EÚ
Poďla podrobnej správy Európskej komisie v oblasti súdnictva patrí Slovensko medzi šesť krajín, ktoré v roku 2012 mali problémy v oblasti súdnictva najmä s dĺžkou súdnych konaní a organizáciou súdnictva.
NIEKOĽKO ÚVAH K OTÁZKE VZŤAHU VEREJNEJ SPRÁVY A SPRAVODLIVOSTIMagOff
Autor sa v článku venuje vzťahu spravodlivosti a administrativistiky, princípu efektivity verejnej správy, ktorá je často v protiklade s ochranou subjektívnych verejných práv, a to najmä z hľadiska dobrej administratívnoprávnej praxe v medziach platného správneho práva. V jeho rámci rozoberá a analyzuje niektoré z dôležitejších a podnetných judikátov Európskeho súdu pre ľudské práva, Najvyššieho správneho súdu Českej republiky a aj rozsudky iných súdov, ktoré nielen svojím výsledkom, ale aj svojím vyznením presviedčajú, že aj v správnom práve musí princíp efektivity platiť.
V dňoch 14.-16.9.2012 sa v Prahe uskutočnil XIX. ročník medzinárodného justičného futbalového turnaja štyroch krajín
V dňoch 14.-16.9.2012 sa v Prahe v areáli České zemědělské univerzity v Suchdole uskutočnil XIX. ročník medzinárodného justičného futbalového turnaja štyroch krajín. Turnaj pod záštitou JUDr. PhDr. Petra Mlsny, Ph.D. námestníka místopředsedkyně vlády ČR zorganizoval Mestský súd v Prahe.
Prezident Slovenskej republiky prijal predstaviteľov Slovenskej advokátskej komory
Krátka úvaha na tému: ČO JE NEZÁVISLÉ SÚDNICTVO?MagOff
Krátkym príspevkom sa autor zamýšľa nad podstatou požiadavky stelesnenej samotnou bohyňou Justíciou, ktorá je s previazanými očami, váhou a mečom symbolom justície tak, ako ju (ne)poznáme.
Ústavný súd pozastavil účinnosť niektorých ustanovení novely zákona o prokuratúre
Ústavný súd Slovenskej republiky pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na neverejnom zasadnutí pléna 28. septembra 2011 rozhodol vo veci vedenej pod sp. zn. PL. ÚS 105/2011 o návrhu prvého námestníka generálneho prokurátora Slovenskej republiky na začatie konania o súlade niektorých ustanovení zákona č. 220/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre.
Ústavný súd pozastavil tiež účinnosť viacerých ustanovení zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov, zákona č. 548/2001 Z. z. o Justičnej akadémii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákona č. 330/2007 Z. z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zákona č. 400/ 2009 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Správne súdnictvo a kam s dozorom prokuratúry
Nanajvýš aktuálnou témou v súčasnosti je i problematika reformy prokuratúry, ktorá sa má podľa zámeru uskutočniť tak po organizačnej ako i štrukturálnej stránke.
V debate, ktorá sa okolo tejto problematiky rozprúdila sa vyskytujú i názory, ktoré volajú po reforme pôsobností prokuratúry v oblasti netrestnej a to, napr. nahradením prokurátorského dozoru správnym súdnictvom.
Autor sa preto v úvode príspevku zaoberá niektorými historickými súvislosťami medzi správnym súdnictvom a dozorom prokuratúry, medzinárodnými aspektmi pôsobnosti prokuratúry z hľadiska netrestného a spoločnými črtami a odlišnosťami medzi správnym súdnictvom a dozorom prokuratúry, na základe čoho načrtáva svoj názor na súčasné i budúce riešenie tohto problému.