Pojem: informačný systém športu
Všetky pojmyPočet aktívnych športovcov. Jeden z parametrov vzorca na výpočet príspevku uznanému športu alebo prvok kreativity?
SUMARIZÁCIA USTANOVENÍ Zákona o športe z roku 2016 súvisiacich s informačným systémom športu
Prinášame Vám SUMARIZÁCIU ustanovení Zákona o športe z roku 2016 súvisiacich s informačným systémom športu, ktorá bola využitá ako podklad k okrúhlemu stolu k téme "Informačný systém športu", ktorý v Klube pod lampou zorganizovala UčPS dňa 4.11.2019.
Dôležitou časťou zákona o športe je zavedenie a vytvorenie Informačného systému slovenského športu (ďalej aj “ISŠ”).
Cieľom tejto časti zákona je vytvoriť zákonný rámec pre fungovanie centralizovanej elektronickej evidencie údajov o fyzických a právnických osobách v športe, ktorá bude športovej samospráve slúžiť ako jedinečný nástroj na efektívnu koordináciu športu a športovej činnosti a zároveň umožní efektívnu kontrolu procesov poskytovania verejných prostriedkov, ktoré orgány verejnej správy a nimi zriadené organizácie poskytujú na podporu a rozvoj športu na Slovensku.
Všeobecná časť DôVODOVEJ SPRÁVY k návrhu ZÁKONA o ŠPORTE - k INFORMAČNÉMU SYSTÉMU ŠPORTU (z roku 2015)
V súvislosti s diskusným stolom na tému "Informačný systém športu", ktorý v "Klube pod lampou" dňa 4. novembra 2019 organizovala UčPS sme "oprášili" časť obsahu všeobecnej časti dôvodovej správy k návrhu zákona o športe z roku 2015, ktorá sa týkala IS športu.
V tejto časti dôvodovej správy bol publikovaný schválený zámer zákonodarcu, čo sa týka budovania IS športu, jeho poslania a cieľov, ktoré mal pre slovenskú spoločnosť plniť. Na základe faktov o dnešnom stave IS športu sa to však javí tak, že tento legislatívny materiál si noví správcovia vecí verejných pre oblasť športu po schválení zákona o športe, resp. po voľbách konaných v roku 2016, už neprečítali, lebo realita budovania IS športu počas posledných 4 rokov bola diametrálne odlišná.
Slováci vedia napísať pekné i veľmi hodnotné odborne zvládnuté programové, koncepčné či strategické dokumenty. Ich dôsledné napĺňanie v reálnom živote, dodržiavanie zákona a dlhodobý postup týchto dokumentov zo strany samotného štátu a jeho orgánov je však základným problémom dobrej správy vecí verejných na Slovensku.
Ako potom môžme očakávať, či vyžadovať dodržiavanie právneho poriadku a akceptovanie koncepčných zmien zo strany občanov a právnických osôb, ak im v tom nie je príkladom už ani samotný štát ?
Na Slovensku potrebujeme zásadnú kvalitatívnu zmenu v prístupe k správe veci verejných, k dodržiavaniu zákona a vyžadovaniu jeho dodržiavania zo strany samotného štátu, jeho funkcionárov ale aj iných verejných autorít !
Pozvánka k okrúhlemu stolu na tému: Informačný systém športu
POZVÁNKA k okrúhlemu stolu
Typ podujatia: Moderovaná vecná diskusia k vybranej športovej téme formou okrúhleho stola
Termín konania: 4. novembra 2019 (pondelok) od 18.30 hod
Miesto konania: „Klub pod lampou”, Partizánska 2, 811 03 Bratislava
Téma: Informačný systém športu
Moderátor: Martin Čánik
VSTUPENKY na toto podujatie si môžete zakúpiť TU (3,- EUR).
VZOREC NA VÝPOČET PRÍSPEVKU UZNANÉMU ŠPORTU: NÁHRADA SUBJEKTÍVNEHO ROZHODOVANIA POLITIKOV A PRIESTOR NA NEUSTÁLE ZLEPŠOVANIE VÝPOČTUMagOff
Autor sa v príspevku zaoberá problematikou vzorca na výpočet príspevku uznanému športu, na základe ktorého sa automaticky rozdeľujú štátne príspevky národným športovým zväzom uznaných športov, jeho parametrami, spôsobu výpočtu príspevku a špecifikám.
Návrh zákona o Fonde na podporu športu
Prinášame Vám znenie poslaneckého návrhu zákona o Fonde na podporu športu a o zmene a doplnení zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (poslanecká tlač 1546), aj s dôvodovou správou k jednotlivým ustanoveniam návrhu zákona.
Vývoj legislatívneho procesu môžete sledovať na stránke TU.
Tlačovú konferenciu Dušana Tittel a Tibora Jančulu (poslanci za SNS) k predstaveniu poslaneckého návrhu zákona o fonde na podporu športu, na ktorej sa ako hostia zúčastnili Jozef Gönci, Anton Siekel, Peter Korčok, Martin Kohút, Pavol Bagin, Peter Privara, Matej Tóth, Veronika Vadovičová a Ladislav Škantár nájdete TU.
UčPS tím návrh zákona podrobuje analýze a v nadväznosti na to uverejní vecné stanovisko k predloženému návrhu zákona tak z hľadiska jeho obsahovej stránky (pripomienky k navrhovaným vecným riešeniam), ako aj z hľadiska uplatneného legislatívneho procesu.
Pozvánka k okrúhlemu stolu - ŠPORTOVÉ POUKAZY
Zákon o športe prijatý v roku 2015 priniesol právnu úpravu príspevku na športové poukazy pre deti od 5 do 14 rokov veku, od čoho sa očakávalo zvýšenie záujmu detí o pohyb a získanie zdravých športových návykov.
Uplatnenie športových poukazov malo byť umožnené prostredníctvom informačného systému športu v športových organizáciách (kluboch), školách, školských zariadeniach alebo u iných osôb vtedy, ak za vedenie športovej činnosti zodpovedá tréner aspoň druhého kvalifikačného stupňa. Športové poukazy by zväčšili ponuku aktivít v športe pre všetky deti, zvýšili by atraktívnosť a kvalitu tejto ponuky, záujem o trénerské povolanie a ich uplatnenie pri príprave a výchove mladých ľudí pre spoločnosť.
To celé má však jeden háčik, zákon o športe upravuje zdroj financovania športových poukazov tak, že závisí „od disponibilného objemu prostriedkov štátneho rozpočtu”. Napriek tomu, že Slovenskej republike sa za posledné roky ekonomicky darí, napriek tomu, že súčasná vláda sa k tomu zaviazala v programovom vyhlásení vlády, do dnešného dňa na športové poukazy zo štátneho rozpočtu nebolo vyčlenené ani euro.
VSTUPENKY na toto podujatie si môžete zakúpiť TU (3,- EUR).