Pojem: Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH)
Všetky pojmyDiskusná relácia o budúcnosti slovenského športu alebo ... aké bude programové vyhlásenie vlády pre oblasť športu?
Učená právnická spoločnosť v spolupráci s Futbalnet.TV pripravujú na prelome marca a apríla spoločný projekt - diskusnú reláciu, ktorej témou bude "Budúcnosť slovenského športu".
Cieľom podujatia je diskusia štátnych, športových a odborných elít k obsahu pripravovaného programového vyhlásenia vlády SR pre oblasť športu i k obsahu ďalších koncepčných materiálov SR pre oblasť športu.
Vzhľadom na aktuálnu spoločenskú situáciu bude diskusia uskutočnená formou videokonferencie s využitím moderných technických riešení, ktoré prináša slovenskej športovej obci Futbalnet.TV. Relácia bude zverejnená v priebehu niekoľkých dní po jej spracovaní produkciou Futbalnet.TV.
Diskusiu bude moderovať Martin Čánik.
Pozvanie do diskusie zatiaľ prijali páni: Ivan Husár - štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Jozef Gönci - predseda Správnej rady Fondu na podporu športu, Martin Kohút - člen výkonného výboru SZĽH a viceprezident SOŠV, Peter Dedík - zástupca SFZ a Petr Horáček - prezident SZTŠ.
Otázky diskustujúcim bude možné položiť pred samotnou diskusiou prostredníctvom FB stránky UčPS Zákon o športe: https://www.facebook.com/zakonosporte.
Z otázok zaslaných k téme diskusie viaceré vyberieme a v rámci časových možností položíme diskutujúcim hosťom tak, aby sa nám podarilo čo najviac otázok aj zodpovedať.
Nech v utorok dopadne hlasovanie o Tittel-Jančulovej novele zákona o športe akokoľvek ...
V utorok 3. decembra 2019 by sa malo v Národnej rade SR hlasovať v druhom a treťom čítaní o návrhu novely zákona o športe (parlamentná tlač 1716), ktorú predložili do Národnej rady poslanci za stranu SNS bývalí futbaloví hráči Dušan Tittel a Tibor Jančula, ktorí paradoxne v zahraničí hrávali futbal so statusom zamestnanca.
Návrh však nerieši skutočnú príčinu problému slovenských ligových klubov kolektívnych športov - nedostatok prostriedkov v kluboch najmä zo súkromných zdrojov (chýbajú motivačné opatrenia sľubované v programovom vyhlásení vlády na roky 2016 až 2020), ale rieši iba jeden z viacerých dôsledkov tohto problému.
Takýto návrh vonkoncom však nezabezpečí deklarovanú konkurencieschopnosť slovenských klubov v športovej Európe.
Reportáž UčPS o publikácii: Športové právo, JUDr. PhDr. Tomáš Gábriš, PhD., LL.M., MA.
Systematika organizácie športového odvetvia: národná a nadnárodná úroveň
Príspevok o systematike organizácie športových odvetví má za cieľ poskytnúť stručný prehľad toho, ako sú tieto odvetvia inštitucionálne, kvalitatívne, funkcionálne a administratívne zložené, na základe akej vzťahovej štruktúry fungujú a aké sú konzekvencie tejto skladby subjektov súkromného práva. Zameriame sa jednak na národnú úroveň ako nevyhnutné minimum akejkoľvek organizačnej štruktúry športového odvetvia, a nadviažeme aj na prípadné vzťahy presahujúce hranice štátu, či dokonca presahujúce hranice rôznych svetových kontinentov. Netreba zabúdať na skutočnosť, že celá táto množina vzťahov nadradenosti a podriadenosti sa deje na súkromnoprávnom základe.