Tématická oblasť: Právna filozofia
Pridaj medzi moje oblastiVyvolení a potláčaní: Židia (k 65. výročiu nezávislosti Štátu Izrael)
Aj keď to bude znieť veľmi vulgárne a pravdepodobne aj s nádychom antisemitizmu, zrkadlový odraz Židov v dnešnej spoločnosti je odraz z prasknutého zrkadla, ak je vôbec možné nevylúčiť jeho existenciu. Slovo Žid v ľuďoch vyvoláva asociácie s nosatým diablom, ktorý si medlí ruky nad peniazmi a teší sa z toho, ako niekoho práve drzo ošklbal. Kto ale Židia naozaj sú a odkiaľ pochádzajú? Nedávne výskumy Dr. Atzmona a kolektívu z roku 2010 hovoria o tom, že samotný národ Židov pochádza zo starobylej Mezopotámie, odkiaľ sa šíril ďalej najprv v zajatí novobabylonského panovníka Nabukadnesara II. a neskôr po ich oslobodení perzským kráľom Kýrosom v roku 539 pr.n.l., keď dobil Novobabylonskú ríšu.
Úvaha na tému: súdna moc - historické aspekty jej vývoja, formy, premeny
„Štát - partokracia - súd": traja hráči, jeden víťaz?
PRÁVNE PRINCÍPY A PRAVIDLÁ: NEDÔLEŽITÉ SÚČASTI PRÁVNEHO PORIADKU?MagOff
Autor sa v predkladanom príspevku zaoberá právnymi princípmi a pravidlami, ich pôvodom, systematikou, obsahom, významom, ako aj ich pozíciou v platnom právnom poriadku. Poukazuje taktiež na skutočnosť, že súdy pri aplikácii práva na konkrétny prípad môžu logicky využívať tieto princípy a pravidlá, ktoré sa nachádzajú či už v legálnej, alebo extralegálnej oblasti. Táto skutočnosť má za dôsledok, že súdne rozhodnutia konkrétnych sporov, ktoré majú byť rozhodované v prvom rade podľa platného práva, budú deformované aplikáciou obsahových konštrukcií právnych princípov, a to najmä pri verifikácii podstát týchto súdnych rozhodnutí, čo v niektorých prípadoch nie je stavom dobrým. Autor v príspevku predkladá taktiež návrh systematiky dnes sa vyskytujúcich, existujúcich a známych pravidiel a princípov. Upozorňuje taktiež na skutočnosť, že vplyv „judikatizácie“ európskej právnej oblasti má potenciál do značnej miery ovplyvňovať, v horšom prípade znemožňovať fungovanie niektorých inštitútov vnútroštátneho práva. Deje sa to na pozadí vydávania „dogmatických“ rozsudkov Súdneho dvora Európskej únie, ktorý často pri verifikácii a odôvodňovaní záverov svojich rozhodnutí využíva práve právne princípy a pravidlá (v niektorých prípadoch dokonca nové), ktoré síce čerpá zo zakladajúcich zmlúv (mnohokrát extenzívnym výkladom), no tieto nemusia byť jednotlivým právnym poriadkom známe, ani blízke. Následná – faktická „záväznosť“ takýchto rozhodnutí v európskom priestore môže v konkrétnych právnych poriadkoch konkrétnych členských štátov podkopávať inštitút právnej istoty, ktorý by mal byť smerodajným pri akejkoľvek aplikácii práva.
K NIEKTORÝM POLITICKÝM A POLITOLOGICKÝM ASPEKTOM ENVIRONMENTALIZMU MagOff
Autor sa v predkladanom príspevku pokúša priblížiť niektoré elementy environmentalizmu z politického, resp. politologického hľadiska. Venuje sa najmä dvom základným školám/učeniam: antropocentrizmu a biocentrizmu. Určitý priestor venuje aj osobitným subsystémom v rámci vyššie uvedených prístupov. Okrem toho autor poukazuje na vybrané politické smery, ktoré sa do rôznej miery identifikujú s témou ochrany životného prostredia – od radikálnych až po umiernenejšie prúdy.
Krátka úvaha na tému: ČO JE NEZÁVISLÉ SÚDNICTVO?MagOff
Krátkym príspevkom sa autor zamýšľa nad podstatou požiadavky stelesnenej samotnou bohyňou Justíciou, ktorá je s previazanými očami, váhou a mečom symbolom justície tak, ako ju (ne)poznáme.