Pojem: športová legislatíva
Všetky pojmyAko pomôcť slovenskému športu efektívne a čo najskôr (III.) - Fond na podporu športu by sa mal využiť aj na jeho záchranu
Ako pomôcť slovenskému športu efektívne a čo najskôr (II.) - Novelu zákona o športe treba riešiť akútne
S advokátkou a členkou UčPS Zuzanou Zajíčkovou sme urobili rozsiahlejší rozhovor o tom, ako prekonať alebo aspoň minimalizovať následky koronakrízy na šport. V prvom rozhovore (uverejnenom včera) sme sa venovali výsledkom ankety k dopadu mimoriadnych opatrení v súvislosti s výskytom COVID-19 na oblasť športu. Podstatné myšlienky materiálu „Odporúčané návrhy opatrení (k 20.04.2020) vypracované na základe vyhodnotenia výsledkov ANKETY UčPS k ekonomickým dopadom pandémie COVID-19 na oblasť športu“ sú témou tohto rozhovoru.
UčPS podala podnet na GP SR na posúdenie súladu novely zákona o športe s Ústavou SR
Prehľad poslaneckých návrhov zákonov schválených Národnou radou SR od septembra 2019
V nadväznosti na publikovaný článok o zmene legislatívnych pravidiel vlády SR, ktorá otvorila cestu k netransparentnému procesu schvaľovania poslaneckých návrhov zákona bez ich zaradenia do pripomienkového konania, Vám prinášame prehľad schválených poslaneckých návrhov zákona, pri ktorých bol tento postup využitý.
Zo 45 poslaneckých návrhov zákona schválených na 49. až 54. schôdzi NR SR bolo v takomto "zjednodušenom" procese schválených 23 zákonov.
Vážny poznatok o zmene pravidiel legislatívneho procesu, ktorý je v rozpore s princípmi otvoreného vládnutia
Sedemdesiat miliónov eur pre SOŠV v rozpore so zákonmi ?
Cenou za regionálnu športovú infraštruktúru má byť porušenie zákonov podpredsedom vlády
70 miliónov eur by mal dostať Slovenský olympijský a športový výbor v najbližších dvoch rokoch na rozvoj regionálnej športovej infraštruktúry. Tak znie podstata projektu podpredsedu vlády Richarda Rašiho, v podstate chvályhodná ambícia, ale... – aby šéf SOŠV Anton Siekel uspel, stačí iba porušiť a obísť niekoľko zákonov a zo zásadných pripomienok generálnej prokuratúry a ministerstva financií urobiť zdrap papiera. Niekoľko otázok o podivnom obchádzaní zákonov sme položili zainteresovaným rezortom a GP.
Prinášame Vám odpovede GP získané cez tlačové oddelenie GP SR.
Rozprávka o 70 melónoch
Vláda schválila nariadenie o metodike na výpočet podielu uznaného športu na rok 2020
Vláda SR na svojom zasadnutí dňa 18.9.2019 uznesením č. 451/2019 schválila znenie Nariadenia vlády o metodike na výpočet podielu uznaného športu na rok 2020.
Nariadenie vlády SR o metodike na výpočet podielu uznaného športu na rok 2020 bolo publikované v Zbierke zákonov SR pod č. 283/2019 Z. z. - https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/283/20190930
Nariadenie vlády o metodike na výpočet podielu uznaného športu schvaľuje vláda v zmysle ustanovenia § 68 ods. 4 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene niektorých zákonov (ďalej len “zákon o športe”) každoročne, čo dáva možnosť každý rok na základe nových poznatkov a skúsenosti v záujme čo najférovejšieho rozdelenia štátnych prostriedkov formou príspevku uznanému športu (ďalej len “PUŠ”) precizovať jednak vzorec, jeho čiastkové výpočty, zadávané údaje a jednotné pravidlá/metodiku ich zisťovania a zadávania.
Zásadná pripomienka UčPS k Návrhu na uvoľnenie finančných prostriedkov na rozvoj regionálnej športovej infraštruktúry v Slovenskej republike
Prinášame Vám text zásadnej pripomienky, ktorú uplatnila UčPS k nelegislatívnemu materiálu, ktorý má byť predložený na rokovanie vlády Slovenskej republiky s názvom "Návrhu na uvoľnenie finančných prostriedkov zo zdrojov kapitoly Všeobecná pokladničná správa na rozvoj regionálnej športovej infraštruktúry v Slovenskej republike". Materiál je vedený na SLOV-Lexe pod č. LP/2019/616.
Okrem UčPS uplatnili zásadné pripomienky aj Ministerstvo financií SR a Generálna prokuratúra SR.
Znenie všetkých pripomienok uplatnených k materiálu si môžete prečítať TU
REAKCIA Mariána Šima NA REAKCIU UčPS na jeho článok uverejnený v Olympijskej revue a na stránke SOŠV
INTRO k publikovaniu REAKCIE na článok Mariána Šima v médiách UčPS
Prinášame Vám INTRO k publikovaniu REAKCIE pracovnej skupiny, ktorá pripravovala návrh zákona o športe, na článok Mariána Šima s názvom „Veľký zákon a malé pomery”, v ktorom autor hodnotí proces prípravy návrhu zákona o športe a dotýka sa okrem iného aj integrity nielen odborníkov, ktorí boli tvorcami návrhu zákona o športe, ale aj športovcov a športových funkcionárov, ktorí sa za prijatie zákona o športe postavili v diskusiách odborných i v diskusiách s politikmi.
Konečnú podobu zákona o športe po vykonaní mnohých viac či menej podstatných zmien v rámci legislatívneho procesu schválila Národná rada slovenskej republiky, nie pracovná skupina, ktorá vypracovala jeho návrh.
Zákon o športe je taký, ... nedokonalý, ako je aj slovenský národ, ktorého predstavitelia ho vypracovali, pripomienkovali, upravovali a schválili. Je verným odrazom úrovne poznania a skúsenosti ľudí, ktorí mali možnosť vstúpiť do jeho znenia či už z pozície pripomeinkujúceho subjektu, vládnej či parlamentnej legislatívy, poslancov i lobistov z rôznych sfér spoločenského či politického života.
REAKCIA na článok Mariána Šima zverejnený v médiách SOV v decembri 2018
Prinášme vám REAKCIU odbornej komunity, ktorá sa podieľala na príprave návrhu zákona o športe i na jeho následnej implementácii do praxe, na článok Mariána Šima s názvom "Veľký zákon a malé pomery" zverejnený v decembri 2018 v tom čase ešte v médiách SOV (dnes SOŠV).
REAKCIU publikujeme v médiách UčPS až po tom, čo SOŠV odmietol REAKCIU uverejniť vo svojich médiách obdobným spôsobom ako bol uverejnený diskutabilný článok Mariána Šima, ktorý REAKCIU vyvolal.