Modifikácie inštitútu bezpodielového spoluvlastníctva manželov
Článok je zameraný na problematiku zmluvných modifikácii inštitútu bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Problematika je skúmaná z hľadiska právnej úpravy jednotlivých možnosti modifikácie bezpodielového spoluvlastníctva manželov v Občianskom zákonníku. Súčasná právna úprava majetkových pomerov manželov je striktná a len v malej miere poskytuje manželom možnosť upraviť si vzájomne majetkové vzťahy odlišne od zákonnej úpravy. Možnosťou sú jednotlivé zmluvné modifikácie, ktoré sa však viažu na existenciu manželstva, neumožňujú vzájomne pomery manželov upraviť ešte pred uzavretím manželstva, respektíve v okamihu jeho uzatvorenia.
Vývoj manželského majetkového práva v Československu počas rokov 1948 - 1992
Článok je zameraný na problematiku vývoja manželského majetkového práva v rokoch 1948-1992. Problematika je skúmaná z hľadiska právnej úpravy jednotlivých majetkových spoločenstiev manželov, ktoré boli formované pod vplyvom vtedajšieho komunistického režimu. Obdobie zmluvnej voľnosti počas prvej Československej republiky tak vystriedala striktná právna úprava vo forme zákonného majetkového spoločenstva a neskôr bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ktoré zotrvalo až do súčasnosti.
Športové talenty má nájsť jednotné testovanie detí
ŠPIČKOVÝCH A ÚSPEŠNÝCH UBÚDA, POMÔCŤ MÁ PROJEKT
Ešte za éry Československa fungoval prepracovaný systém testovania, výberu a výchovy športových talentov z radov školákov, z ktorých vyrastali aj majstri sveta, či olympijskí medailisti. Ten pomáhal nielen nájsť tie najväčšie talenty a včas ich podchytiť, ale mal aj vplyv na celkovú popularitu športu u detí.
Predmanželské zmluvy
Súkromné právo na území Slovenskej republiky so zreteľom na právnu úpravu vzťahov medzi manželmi podľa uhorského manželského zákona v období rokov 1918 – 1949 v základnej komparácii so súčasnou platnou právnou úpravou.
Vývoj manželského majetkového práva počas prvej Československej republiky
Článok je zameraný na problematiku vývoja manželského majetkového práva v rokoch 1918-1939. Problematika je skúmaná z hľadiska osobitnej právnej úpravy manželského majetkového práva na území Čiech a Moravy a osobitnej právnej úpravy na území Slovenska. Zameriava sa na jednotlivé inštitúty manželského majetkového práva v podobe vena, osobitného majetku alebo spoločného majetku, či inštitútu koakvizície.
Rímska právna veda ako podporný prameň práva
V článku som sa zamerala na poukázanie určitého špecifika rímskeho práva, ktoré spočiatku spočívalo v tom, že na činnosti právnej vedy sa podieľal malý okruh súkromných právnikov,
ktorí v tom čase pracovali bez zásadných direktívnych obmedzení, čo sa postupne menilo, zásadným spôsobom nástupom dominátu. Významným faktorom ovplyvňujúcim plynulosť vývoja rímskeho práva bolo pôsobenie rímskej jurisprudencie, pozornosť som zamerala na najvýznamnejších predstaviteľov, ako aj na snahu o systematickosť práva.
Správa Ríma a rímskych provincií v období principátu
Článok je zameraný na podanie prehľadu fungovania najväčších správnych jednotiek rímskeho územia, na prelínanie republikových orgánov a novovytvorených orgánov v období principátu. Je zameraný hlavne na poukázanie skutočnosti ako správu Itálie ovplyvňoval cisár, a to prostredníctvom svojej cisárskej administratívy, na čele ktorej stáli novovytvorené orgány, ktoré v jeho mene vykonávali kontrolu jednak nad správnymi záležitosťami mesta, jednak zastávali funkciu súdneho orgánu.
NÁSILIE PÁCHANÉ NA ŽENÁCH Z LEGISLATÍVNEHO HĽADISKA (TRESTNÉ ČINY SO SKUTKOVOU PODSTATOU VZŤAHUJÚCE SA NA NÁSILIE PÁCHANÉ NA ŽENÁCH)MagOff
V predmetnom príspevku autor analyzuje legislatívne pozadie násilia páchaného na ženách ako z hmotnoprávneho tak z procesnoprávneho hľadiska. Spočiatku sa venuje vymedzeniu pojmu násilia páchaného na ženách vo všeobecnej rovine. Ďalej sú exaktne rozoberané skutkové podstaty vybraných trestných činov v kontexte s klasifikovaným typom násilia. V druhej polovici sa autor venuje procesnoprávnych prostriedkom ochrany obete pred násilím.
PRÁVO NA INFORMÁCIE Z TRESTNÉHO KONANIA – ANALÝZA POSTUPU SPRÁVNYCH ORGÁNOV V PÔSOBNOSTI MINISTERSTVA VNÚTRA SLOVENSKEJ REPUBLIKY V KONTEXTE AKTUÁLNYCH ROZHODNUTÍ NAJVYŠŠIEHO SÚDU SLOVENSKEJ REPUBLIKYMagOff
Článok sa zaoberá analýzou postupu a právnych inštitútov pri sprístupňovaní informácií z trestného konania v rámci zákonnej publicity verejnej správy v činnosti správnych orgánov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Článok popisuje základné princípy práva na informácie v konfrontácií s právnymi možnosťami ich obmedzenia pri aplikácií ustanovení príslušných právnych noriem v záverov rozhodnutí Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Autor rozoberá vybrané problémy aplikačnej praxe v spojení s realizáciou inštitútov v konaní o sprístupnenie informácií z trestného konania a analyzuje možnosti využitia súdnych rozhodnutí na konkrétne prípady praktických problémov poskytovania informácií o činnosti a rozhodovaní orgánov činných v trestnom konaní.
RUČENIE V OBCHODNÝCH ZÁVÄZKOVÝCH VZŤAHOCH MagOff
V nasledujúcom článku sa autor zaoberá právnou úpravou ručenia podľa Obchodného zákonníka. Úvod predstavuje všeobecný pohľad na skúmanú problematiku. Hlavná časť článku je zameraná na charakteristiku ručenia a jej odlíšenie od ručenia upraveného Občianskym zákonníkom. Autor tiež poukazuje na bankovú záruku, ktorá je osobitným prípadom ručenia a tiež všeobecne poukazuje na ručenie zo zákona.
SÚČASNÝ PRÁVNY REŽIM A MOŽNOSTI LEGISLATÍVNEHO VYMEDZENIA INŠTITÚTU PROSTITÚCIE V SLOVENSKEJ REPUBLIKEMagOff
Hľadanie východiskových prvkov pre možnú legalizáciu prostitúcie na území Slovenskej republiky, delenia prostitúcie z rôznych hľadísk, súčasný stav výkonu prostitúcie, stav prostredia jej výkonu, postavenie štátu v rámci inštitútu prostitúcia.
TLMOČENIE A PREKLAD V TRESTNOM KONANÍ V JEHO HISTORICKOM KONTEXTEMagOff
V predkladanom príspevku sa autor sústreďuje na analýzu v odbornej literatúre v zásade málo spracovanej témy, ktorou je história prekladu a tlmočenia v trestnom konaní. Pri spracovávaní tejto témy volí širší pohľad a približuje v tomto kontexte aj súvisiace historické fakty. Venuje sa nielen jednotlivým trestným poriadkom, počnúc zák. čl. XXXIII/1986, ale aj ďalším právnym normám, počnúc zmienkou o dvorskom dekréte č. 109/1835 sb. z. o súdnych tlmočníkoch. Dochádza k záveru o bohatej právnej úprave tejto problematiky v jej historickom kontexte a o vyhovujúcej aktuálnej legislatíve.