Korupcia ohrozuje miliardovú klimatickú pomoc
Ak sa nezvýši transparentnosť mechanizmov pre boj s klimatickými zmenami a nezníži sa riziko korupcie, mohlo by podľa Transparency International (TI) dôjsť k miliardovým krádežiam. Ako príklad korupcie uvádza vo svojej správe aj nevýhodný predaj emisných povoleniek na Slovensku.
Správu, ktorú TI vydala v sobotu 30. apríla, tvorí viac ako 50 odborných príspevkov. V čase keď sa rozvinuté krajiny pripravujú akumulovať 100 miliárd dolárov ročne do klimatického fondu varuje pred rizikom vyplývajúcim z nových, nepreskúšaných spôsobov financovania.
Autori došli k záveru, že v krajinách, ktoré sú najviac ovplyvnené dôsledkami klimatických zmien, je pre efektívnosť uskutočňovaných politík potrebný silnejší dohľad. Autori došli k záveru, že v krajinách, ktoré sú najviac ovplyvnené dôsledkami klimatických zmien, je pre efektívnosť uskutočňovaných politík potrebný silnejší dohľad a posilniť riadiace systémy.
V rebríčku krajín podľa rizika korupcie, kde úroveň 0 znamená extrémnu korupciu a 10 znamená „veľmi čistý“, žiadna z dvadsiatich krajín najviac zasiahnutých klimatickými zmenami, hlavne v regióne Afriky a Južnej Ázie, nezískala lepšie hodnotenie ako 3,6.
Na chvoste rebríčka sa s najväčším rizikom korupcie ocitli Somálsko, Myanmar a Afganistan.
V správe sa uvádza, že podľa odhadov môžu celkové investície len na samotné zmiernenie dôsledkov klimatických zmien v najchudobnejších krajinách dosiahnuť od roku 2020 takmer 471 miliárd eur ($770 mld), pričom viac ako tretina potečie cez nové, relatívne nekoordinované a nevyskúšané kanály.
Celý článok si môžete prečítať - TU
Zdroj: www.euractiv.sk, 3.5.2011