Právnické internetové portály (3. časť)
NÁZOV: Blog Ústavu práva a technologií Právnické fakulty MU
WEB: http://ict-law.blogspot.com/
KRAJINA: Česká republika
HISTÓRIA: Píše sa 17. August 2006 a známy český právnik Radim Polčák zverejňuje na blogu Ústavu práva a technologií Právnické fakulty Masarykovej univerzity 2 prvé články. V súčasnosti ich je na tomto blogu zverejnených vyše 260.
ZAMERANIE: Blog Ústavu práva a technologií Právnické fakulty MU je svojou formou a systémom fungovania príbuzný blogu Jiného práva. Zásadný rozdiel však spočíva v obsiahlosti jednotlivých zverejnených článkov – kým Jiné právo poskytuje čitateľom v blogoch jednotlivých autorov pomerne podrobné analýzy aktuálnych problémov, na Blogu Ústavu práva a technologií sú zverejňované krátke aktuality o podujatiach z oblasti IT práva, o dôležitých judikátoch či návrhoch zákonov. Jednotlivé blogy nemajú za cieľ ponúknuť podrobný rozbor danej témy, ale čitateľa odkázať priamo k zdroju. Aj to je dôvodom, prečo k jednotlivým blogom nie sú vedené rozsiahle diskusie – tie sa pohybujú v rozsahu niekoľkých komentárov.
AUTORI: Prispievateľmi sú Libor Kyncl, Radim Polčák, Jaromír Šavelka a Matěj Myška, čo je zárukou vždy aktuálnych a zaujímavých blogov z oblasti práva informačných a komunikačných technológií.
NÁZOV: Najprávo
KRAJINA: Slovenská republika
HISTÓRIA: Portál najpravo.sk založilo vo februári 2011 Občianske združenie najprávo.sk.
ZAMERANIE: Portál ponúka bezplatné právne informácie podnikateľom, právnikom, študentom ale aj širokej verejnosti. Najprávo denne zverejňuje aktuálne články, rady a vzory či judikatúru zo všetkých oblastí súkromného i verejného práva, ktorých kvalita je dotváraná postrehmi a pripomienkami čitateľov priamo z praxe.
Stránka je členená logicky a prehľadne, vďaka čomu sa na nej rýchlo zorientuje aj čitateľ, ktorý ju navštívil prvý raz. Najčítanejšie články možno nájsť v 24-hodinovom alebo 7-dňovom výbere pričom stránka ďalej ponúka aj rebríčky najdiskutovanejších príspevkov a najčítanejších zákonov. Zaujímavé testy, ktoré majú preveriť vedomosti právnikov z rôznych oblastí spoločne s vtipmi a slovníkom s právnymi výrazmi sú zárukou príjemne stráveného voľného času.
Medzi „bonusy“, ktoré Najprávo ponúka zaručene patrí kalkulačka súdnych poplatkov a kalkulačka úrokov z omeškania.
AUTORI: Redakcia portálu nie je taxatívne vymedzená. Jednotlivé články môžu publikovať aj samotní čitatelia, ktorými sú jednak sudcovia, advokáti, právnici zo súdnej praxe, advokátskej praxe či študenti.