Stretnutie Rady EÚ pre životné prostredie v Luxemburgu
Ministri životného prostredia členských krajín sa dnes (21. júna 2011) stretnú na Rade Európskej únie pre životné prostredie. Slovensko bude zastupovať štátny tajomník ministerstva životného prostredia, Branislav Cimerman. Diskusia k Návrhu smernice EP a Rady o kontrole nebezpečenstiev veľkých havárií s prítomnosťou nebezpečných látok patrí medzi hlavné témy zasadnutia Rady EÚ.
Európska komisia predstavila návrh právneho predpisu na posilnenie pravidiel týkajúcich sa kontroly veľkých havarijných nebezpečenstiev s prítomnosťou nebezpečných látok. Navrhované pravidlá budú posilňovať právne predpisy v tejto oblasti a budú zabezpečovať potrebnú vysokú úroveň ochrany.
Ďalším bodom rokovania je návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorý novelizuje smernica o možnosti pestovania geneticky modifikovaných organizmov na území členských štátov. Táto však nie je v takej podobe, ktorú by Slovensko podporilo.
Ochrana vodných zdrojov a integrované udržateľné vodné hospodárstvo v Európskej únii i mimo nej je bodom rokovania, kde SR súhlasí s návrhom záverov Rady a podporuje ich prijatie. Sú v ňom zakomponované všetky kľúčové aspekty ochrany a manažmentu vôd, ktoré v súčasnosti členské štáty implementujú, vrátane pripravovaných aktivít a opatrení, ktoré je potrebné v najbližšom období zabezpečiť.
Stratégiu EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2020 Slovenská republika vníma ako pozitívny signál zo strany EÚ v oblasti ochrany biodiverzity a záväzkov prijatých zmluvnými stranami Dohovoru o biologickej diverzite.
Plán prechodu na konkurencieschopné nízko-uhlíkové hospodárstvo v roku 2050je strategickou deklaráciou ambícií EÚ smerom k nízko-uhlíkovému a konkurencieschopnému rozvoju v stredno- a dlhodobom horizonte. Slovensko návrh záverov víta. Je nevyhnuté najmä premietnutie jeho cieľov do pripravovaného viacročného finančného rámca EÚ na obdobie od rokov 2014 - 2020.
Slovenská delegácia bude na stretnutí informovať aj o záveroch tretieho stretnutia Konferencie zmluvných strán Rámcového dohovoru o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát, ktoré bolo v Bratislave v dňoch 25. – 27. mája 2011.
Rada EÚ pre životné prostredie (Environment Council) pozostáva z ministrov životného prostredia členských krajín EÚ, ktorí sa stretávajú spravidla 4-krát za rok. Pre prijatie záverov je rozhodujúca kvalifikovaná väčšina. Úlohou Rady je predovšetkým napomáhať ochraňovať kvalitu životného prostredia, ľudské zdravie a racionálne využívanie prírodných zdrojov.
Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR