Zaujímavé fakty o inauguráciách prezidenta v USA
Dňa 20. januára 2017 bude za 45. prezidenta Spojených štátov amerických inaugurovaný Donald J. Trump. Keďže inaugurácia prezidenta súvisí tak s právom, ako aj s dobou, pri príležitosti tohto nastávajúceho slávnostného momentu si prečítajte niekoľko zaujímavých faktov ohľadom amerických prezidentských inaugurácií:
Prvá inaugurácia sa konala v New York City
Dňa 30. apríla 1789, keď sa mal prísahu zložiť prvý prezident Spojených štátov George Washington, hlavným mestom Spojených štátov bolo New York City. Prezident Washington skladal prísahu na balkóne Federal Hall. V roku 1812 bola budova Federal Hall zbúraná a na jej mieste (Wall Street) v súčasnosti stojí Federal Hall postavená v roku 1842, v rámci ktorej je aj exhibícia na ktorej je vystavená aj časť balkónu, na ktorom Prezident Washington skladal prísahu.
Inauguračný prejav Georga Washingtona je najkratší v americkej histórií
Prezident Washington na svojej druhej inaugurácií dňa 4. marca 1793 mal 135 slovný prejav, čo do súčasnosti predstavuje najkratší inauguračný prejav.
Prejav Prezidenta Washingtona je v angličtine dostupný TU.
Inaugurácia Johna Adamsa bola prvou inauguráciou vykonanou predsedom Najvyššieho súdu
Skladanie prezidentskej prísahy predsedovi Najvyššieho súdu Spojených štátov (Chief Justice of the United States) nevychádza ani z Ústavy Spojených štátov, ani z federálnych zákonov, ale je skôr zaužívanou tradíciou. Prvou inauguráciou, kde bola prezidentská prísaha zložená predsedovi Najvyššieho súdu bola inaugurácia 2. nadchádzajúceho prezidenta Johna Adamsa, ktorý prísahu skladal Oliverovi Ellsworthovi, 3. predsedovi Najvyššieho súdu Spojených štátov.
Prvým prezidentom inaugurovaným vo Washingtone D.C. bol Thomas Jefferson
Aj keď rámcové etablovanie hlavného mesta Spojených štátov bolo schválené už v roku 1790 tzv. Residence Act, v tom čase ešte toto územie pri rieke Potomac vybrané Prezidentom Washingtonom nebolo štrukturálne ani architektonicky vybudované na účely hlavného mesta. Dňa 17. novembra 1800 Kongres prvý krát zasadal v Capitol Building a 4. marca 1801 v tejto budove skladal prísahu nadchádzajúci 3. prezident Spojených štátov Thomas Jefferson, ako prvý prezident inaugurovaný vo Washington D.C.
Hail to the Chief
Oficiálna prezidentská hymna „Hail to the Chief“, napísaná Albertom Gamseom pre skladbu od Jamesa Sandersona, prvý krát na prezidentskej inaugurácií odznela 4. marca 1837 Martinovi Van Burenovi, 8. prezidentovi Spojených štátov, ktorý bol súčasne prvým prezidentom narodeným v Spojených štátoch ako nezávislej krajine (5. december 1782).
Inaugurácia Prezidenta Burena však nebola prezidentská premiéra skladby. „Hail to the Chief“ prvý krát odznela 29. Mája 1829 Andrew Jacksonovi, 7. prezidentovi Spojených štátov.
Skladba „Hail to the Chief“ je dostupná TU.
William Henry Harrison mal najdlhší inauguračný prejav a slúžil najkratjšie funkčné obdobie
Dňa 4. marca 1841 William Henry Harrison, 9. prezident Spojených štátov, mal 8445 slovný inauguračný prejav, ktorý čítal viac ako 90 minút.
Tri týždne po prejave Prezident Harrison ochorel a zomrel 31 dní po inaugurácií (32. deň funkčného obdobia).
Prvá fotografovaná inaugurácia bola v roku 1857
Prvou prezidentskou inauguráciou zachytenou na fotografii bola inaugurácia Jamesa Buchanan za 15. prezidenta Spojených štátov.
Fotografiu z inaugurácie Prezidenta Buchanana je dostupná TU.
Prvá inaugurácia zachytená na film bola v roku 1897
Inaugurácia Williama McKinleyho za 25. prezidenta Spojených štátov je prvou inauguráciou, ktorá bola zachytená na film.
Video inaugurácie Prezidenta McKinleyho je dostupné TU.
Inaugurácia vykonaná bývalým prezidentom
William Howard Taft, 27. prezident Spojených štátov je doteraz jedinou osobou, ktorá zastávala funkciu prezidenta (1909 – 1913) a funkciu predsedu Najvyššieho súdu (1921 – 1930). Ako predseda Najvyššieho súdu, v tom čase už bývalý prezident, Taft vykonával prísahu Herberta Hoovera, nastávajúceho 31. prezidenta Spojených štátov.
Warren G. Harding, 29. prezident Spojených štátov, bol prvým Prezidentom, ktorý prišiel na inauguráciu v automobile.
Šesť prezidentov bolo inaugurovaných mimo Washington D.C.
George Washington bol prvý krát inaugurovaný v New York City ako vtedajšom hlavnom meste Spojených štátoch a druhý krát v Congress Hall v meste Philadelphia, PA, kde sídlil Kongres.
Inaugurácia Johna Adamsa taktiež prebiehala v Congress Hall v meste Philadelphia, PA, kde sídlil Kongres.
Chester A. Arthur, 21. prezident Spojených štátoch bol inaugurovaný v New York City deň po tom, čo zastrelili 20. prezidenta James A. Garfielda, ktorému bol Prezident Arthur viceprezidentom.
Theodore Roosevelt, 26. prezident Spojených štátov bol ešte ako viceprezident Williama McKinleyho, 25. prezidenta inaugurovaný v Buffalo, NY v deň, keď Prezident McKinley zomrel po tom, čo bol obeťou atentátu ľavicového anarchistu Leona Czolgosza. Prezident Theodore Roosevelt je súčasne aj najmladším inaugurovaným prezidentom – v čase inaugurácie mal 42 rokov.
Calvin Coolidge, 30. prezident Spojených štátov, bol v čase inaugurácie viceprezidentom 29. prezidenta Warrena G. Harding a jeho inaugurácia prebehla v Plymouth Notch, VT, kde sa nachádzal v čase smrti Prezidenta Hardinga, ktorý zomrel 2. augusta 1923 na následky krvácania do mozgu.
Lyndon Baines Johnson, 36. prezident Spojených štátov, bol inaugurovaný na palube lietadla Air Force One v Dallas, TX niekoľko hodín po zastrelení Johna Fitzgeralda Kennedyho. Súčasne, inaugurácia LBJ bola prvou, ktorú vykonala žena – federálna sudkyňa Sarah T. Hughes, ktorá bola priateľkou LBJ.
Dátum inaugurácie
Prvý Prezident Spojených štátov amerických George Washington bol prvý krát inaugurovaný 30. apríla 1789, a druhý krát 4. marca 1793. Deň a mesiac druhej inaugurácie, 4. marec, bol zvolený ako symbolika dátumu, kedy Ústava Spojených štátov nadobudla účinnosť (4. marec 1788) a bol inauguračným dátumom až do roku 1933 – prvej inaugurácie Franklina Delano Roosevelta. Výnimku predstavovala iba situácia, keď 4. marca bola nedeľa, a v tom prípade sa inaugurácia konala v pondelok 5. marca. Dňa 5. marca sa konala druhá inaugurácia 2. prezidenta Jamesa Monroea, inaugurácia 12. prezidenta Zachary Taylora, 19. prezidenta Rutherforda B. Hayesa a druhá inaugurácia 28. prezidenta Woodrowa Wilsona.
Účinnosťou XX. dodatku Ústavy Spojených štátov v roku 1933 sa deň inaugurácie presunul zo 4. marca na 20. január. Ak 20. január pripadne na nedeľu, verejná inaugurácia sa koná pondelok 21. januára.
Začatie funkčného obdobia prezidenta
Bez ohľadu na to, či nastávajúci prezident bol alebo nebol inaugurovaný, podľa XX. dodatku Ústavy Spojených štátov sa stáva prezidentom 20. januára príslušného roka o 12:00, kedy súčasne končí funkčné obdobie predchádzajúceho prezidenta.
Franklin Delano Roosevelt je jediným prezidentom, ktorý bol inaugurovaný viac ako dvakrát
Napriek tomu, že v Ústave Spojených štátov až do ratifikácie XXII. dodatku v roku 1951 neexistovalo ustanovenie limitujúce počet volebných období prezidenta, až do FDR väčšina prezidentov rešpektovala obyčaj najviac dvoch funkčných období a to počínajúc prvým Prezidentom Washingtonom. Medzi výnimky patria Ulysses S. Grant a Grover Cleveland, ktorí síce mali záujem kandidovať na post tretíkrát, ale nezískali podporu svojich strán.
FDR sa v roku 1940 rozhodol kandidovať tretíkrát, a v roku 1944, napriek výrazne zlému zdravotnému stavu, kandidoval a zvíťazil štvrtýkrát.
Na základe tohto morálne otázneho porušenia tradície možnosti byť zvolený najviac na dve funkčné obdobia Kongres v roku 1947 prijal XXII. dodatok Ústavy Spojených štátov limitujúci funkčné obdobia prezidenta na dve funkčné obodbia, ktorý bol štátmi ratifikovaný v roku 1951.
Druhá inaugurácia Harry S. Trumana, 33. prezidenta Spojených štátov bola prvou televízne vysielanou inauguráciou
Video inaugurácie Harry S. Trumana je dostupné TU.
Najstarším inaugurovaným prezidentom bude Donald J. Trump
Ronald Reagan, 40. prezident Spojených štátov, mal 69 rokov v čase v svojej prvej inaugurácie 20. januára 1981 a bol najstarším človekom, ktorý sa stal prezidentom Spojených štátov. Nastávajúci prezident Spojených štátov Donald J. Trump bude mať v deň svojej inaugurácie za 45. prezidenta Spojených štátov, 20. januára 2017, 70 rokov, teda o rok viac ako mal Prezident Reagan.
Zoznam prezidentov Spojených štátov amerických