Projekt "Séria seminárov 2018" - odborné podklady a materiály k podujatiu a ON-LINE prenos z Trnavy
Nový Zákon o športe priniesol nové zmluvné typy, ktoré prinášajú zásadné zmeny do nastavenia zmluvných vzťahov v športe, s ktorými sú spojené nové fiškálne vzťahy, práva a povinnosti, s ktorými je potrebné oboznámiť zástupcov športovej obce.
Projekt - Séria seminárov 2018 je prezentácia nových poznatkov a zmluvných vzťahov podľa novely Zákona o športe a od nich sa odvíjajúcich daňových a odvodových dopadov a špecifík účtovníctva.
Smernica o športových odborníkoch v rámci SFZ a členov SFZ (úplné znenie platné od 01.05.2018)
Seminár v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave - Zákon o športe - zmluvné vzťahy, dane, odvody a špecifiká účtovníctva v športe
SEMINÁR - “Zákon o športe - zmluvné vzťahy, dane, odvody a špecifiká účtovníctva klubov, zväzov, športovcov, športových odborníkov a dobrovoľníkov v športe”:
22.05.2018 - Trenčín - hotel MAGNUS, Považská 1706 / 35, 911 01 Trenčín
23.05.2018 - Banská Bystrica - Filozofická fakulta, Univerzita Mateja Bela, Tajovského 40, 974 01 Banská Bystrica (po vstupe do budovy - schodisko vpravo, 3. posch., učebňa F336)
24.05.2018 - Trnava - Relax Aqua & Spa, Rybníková 581/16, 917 01 Trnava
PRIHLÁSENIE na seminár:
- 22.05.2018 - Trenčín - do 14.05.2018 - TU
- 23.05.2018 - Banská Bystrica - do 21.05.2018 - TU
- 24.05.2018 - Trnava - do 21.05.2018 - TU
Vstup na semináre je BEZPLATNÝ!!!
VYHLÁSENIE spoločnosti RESPECT s.r.o. k ZÁKONU o ŠPORTE (2018)
Cieľom je, aby sa o týchto, ale aj o dalších možných systémových opatreniach na podporu športu diskutovalo aby z nich vznikla spoločenská objednávka, ktorú si osvoja aj všetky politické subjekty a ich reprezentanti, ktorí boli/budú občanmi zvolení, aby boli dočasnými správcami vecí verejných.
ROZHOVOR hráčskej asociácie hokeja s Petrom Sepešim (úplné znenie)
Prinášame Vám rozhovor Petra Sepešiho s hráčskou asociáciou hokeja (SIHPA) v jeho úplnom znení.
Témou rozhovoru je najmä právna úprava a faktický stav zmluvných vzťahov medzi profesionálnymi športovcami a klubmi ľadového hokeja, futbalu ale aj iných kolektívnych športov.
Seminár v Žiline - Zákon o športe - zmluvné vzťahy, dane, odvody a špecifiká účtovníctva v športe
SEMINÁR - “Zákon o športe - zmluvné vzťahy, dane, odvody a špecifiká účtovníctva klubov, zväzov, športovcov, športových odborníkov a dobrovoľníkov v športe”:
16.05.2018 - Žilina - štadión MŠK Žilina, Športová 567/9, 010 01 Žilina (miestnosť Press centrum)
Prihlásenie na seminár:
- 16.05.2018 - Žilina - do 15.05.2018 - TU
Vstup na semináre je bezplatný!!!
O blížiacom sa ekonomickom probléme slovenského profesionálneho športu z pohľadu (makro)ekonomiky Slovenska a (mikro)ekonomiky profesionálnych klubov
Blíži sa 31. december 2018, zlomový dátum pre slovenský profesionálny šport, ak mu teda nepomôžeme ...
Do tohto dňa je účinné ustanovenie zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého sa profesionálni športovci, ktorí vykonávajú šport na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu, t.j. športovci, ktorých vykonávanie športu pre športový klub má znaky závislej práce(športovci kolektívnych športov), dočasne nepovažujú za zamestnancov na účely povinného platenia sociálnych odvodov.
V mesiacoch máj až september 2018 by sa však mali kluby slovenských najvyšších ligových súťaží prihlasovať do nového súťažného ročníka 2018/2019 dlhodobých majstrovských súťaží, v polovici ktorého (od 1.1.2019) ich čaká dramatický nárast mzdových nákladov v dôsledku ukončenia odvodových prázdnin. Niektoré kluby ako Good Angels Košice (basketbal ženy) či Iuventa Michalovce (hádzaná ženy) už avizovali, že nárast nákladov ekonomicky nezvládnu a do súťaží sa neprihlásia. Zanedlho čaká podobné rozhodnutie aj ďalšie slovenské kluby basketbalu, hádzanej, futbalu, hokeja i volejbalu.
Teraz je “ten pravý čas”, kedy potrebujeme systémové riešenie, ktoré pomôže našim profesionálnym klubom v tom, aby sa mohli zodpovedne rozhodnúť pri prihlasovaní do najvyšších ligových súťaží z hľadiska schopnosti naplniť rozpočty a dokončiť sezónu bez konkurzov klubov, znechutenia funkcionárov, trénerov, športovcov, fanúšikov a bez hanby pre slovenský šport a v konečnom dôsledku aj všetkých tých, ktorí majú dať hlavy dokopy a vymyslieť úpravu pravidiel fungovania klubov tak, aby nielenže prežili (momentálne je to o tom), ale tak, aby sa pomaly mohli rozvíjať a dobehnúť úroveň profesionálnych klubov aspoň v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku či Ukrajine, súťaže s ktorými sú vnímané aj z pohľadu národnej hrdosti veľmi citlivo a prestížne.
Seminár v KE, PO - Zákon o športe - zmluvné vzťahy, dane, odvody a špecifiká účtovníctva v športe
SEMINÁR - “Zákon o športe - zmluvné vzťahy, dane, odvody a špecifiká účtovníctva klubov, zväzov, športovcov, športových odborníkov a dobrovoľníkov v športe”:
- 03.05.2018 - Košice - Magistrát mesta Košice, SNP č. 48/A, Košice (malá zasadačka)
- 04.05.2018 - Prešov - Prešovská univerzita v Prešove, Fakulta športu, Ul. 17. novembra 15, Prešov (miestnosť E223a)
Vstup na semináre je bezplatný!!!
JE PROFESIONÁLNY ŠPORTOVEC INÝ ZAMESTNANEC AKO BEŽNÝ ZAMESTNANEC?
V tomto príspevku, ktorého podstata bola publikovaná aj ako súčasť príspevku Jaroslava Čolláka s názvom: ODVODOVÉ ZAŤAŽENIE PROFESIONÁLNYCH ŠPORTOVCOV V NOVOM ZÁKONE O ŠPORTE (A SÚVISIACEJ LEGISLATÍVE) v odbornom časopise Magister Officiorum č. 1/2015, sú uvedené argumenty, ktoré odôvodňujú to, aby sme sa na profesionálneho športovca pozerali a pravidlá upravujúce jeho činnosť upravili odlišne ako pri iných bežných zamestnancoch, ktorí môžu bez väčších problémov vykonávať svoje zamestnanie 30, či 40 rokov alebo aj dlhšie.
Podobný osobitný pohľad na "iných zamestnancov" je už aj obsahom špeciálnej právnej úpravy vo vzťahu napr. k baletným tanečníkom či hudobníkom hrajúcim na dýchacie nástroje, pri ktorých je rovnako ako pri výkone profesionálneho športu dĺžka ich profesionálnej kariéry limitovaná fyzickými parametrami, ktoré sa vekom a opotrebením organizmu prirodzene menia a znemožnia výkon profesie podstatne skôr ako je dôchodkový vek týchto profesií.