INTRO k publikovaniu REAKCIE na článok Mariána Šima v médiách UčPS
Prinášame Vám INTRO k publikovaniu REAKCIE pracovnej skupiny, ktorá pripravovala návrh zákona o športe, na článok Mariána Šima s názvom „Veľký zákon a malé pomery”, v ktorom autor hodnotí proces prípravy návrhu zákona o športe a dotýka sa okrem iného aj integrity nielen odborníkov, ktorí boli tvorcami návrhu zákona o športe, ale aj športovcov a športových funkcionárov, ktorí sa za prijatie zákona o športe postavili v diskusiách odborných i v diskusiách s politikmi.
Konečnú podobu zákona o športe po vykonaní mnohých viac či menej podstatných zmien v rámci legislatívneho procesu schválila Národná rada slovenskej republiky, nie pracovná skupina, ktorá vypracovala jeho návrh.
Zákon o športe je taký, ... nedokonalý, ako je aj slovenský národ, ktorého predstavitelia ho vypracovali, pripomienkovali, upravovali a schválili. Je verným odrazom úrovne poznania a skúsenosti ľudí, ktorí mali možnosť vstúpiť do jeho znenia či už z pozície pripomeinkujúceho subjektu, vládnej či parlamentnej legislatívy, poslancov i lobistov z rôznych sfér spoločenského či politického života.
Koncept pozmeňujúceho návrhu k zákonu o sociálnom poistení a zákonu o zdravotnom poistení
Rozhovor s Petrom Sepešim k projektu Semináre 2018
Autorka: Martina Radošovská
Pozvánka k okrúhlemu stolu - ŠPORTOVÉ POUKAZY
Zákon o športe prijatý v roku 2015 priniesol právnu úpravu príspevku na športové poukazy pre deti od 5 do 14 rokov veku, od čoho sa očakávalo zvýšenie záujmu detí o pohyb a získanie zdravých športových návykov.
Uplatnenie športových poukazov malo byť umožnené prostredníctvom informačného systému športu v športových organizáciách (kluboch), školách, školských zariadeniach alebo u iných osôb vtedy, ak za vedenie športovej činnosti zodpovedá tréner aspoň druhého kvalifikačného stupňa. Športové poukazy by zväčšili ponuku aktivít v športe pre všetky deti, zvýšili by atraktívnosť a kvalitu tejto ponuky, záujem o trénerské povolanie a ich uplatnenie pri príprave a výchove mladých ľudí pre spoločnosť.
To celé má však jeden háčik, zákon o športe upravuje zdroj financovania športových poukazov tak, že závisí „od disponibilného objemu prostriedkov štátneho rozpočtu”. Napriek tomu, že Slovenskej republike sa za posledné roky ekonomicky darí, napriek tomu, že súčasná vláda sa k tomu zaviazala v programovom vyhlásení vlády, do dnešného dňa na športové poukazy zo štátneho rozpočtu nebolo vyčlenené ani euro.
VSTUPENKY na toto podujatie si môžete zakúpiť TU (3,- EUR).
Porovnanie výšky príspevku uznanému športu pre futbal a ľadový hokej
Významných negatívnym zásahom do pôvodného znenia a filozofie zákona o športe bolo vyčlenenie dvoch najväčších športov: futbalu a ľadového hokeja zo vzorca na výpočet výšky príspevku uznanému športu bez odbornej diskusie, nekoncepčne, politicky.
Na základe novely zákona o športe z roku 2016 má (bez ohľadu na výsledky, popularitu či počet aktívnych športovcov) garantovaný ľadový hokej 13% a futbal 17% zo všetkých prostriedkov rozpočtovej kapitoly MŠVVaŠ SR určených na šport (program 026 - Národný program rozvoja športu).
Oznámenie o príprave konferencie Šport a právo 2019
„ŠPORT a PRÁVO 2019".
Motto konferencie:
“Vytváranie hodnotovo vyvážených pravidiel, ich poznanie, vysvetľovanie, zlepšovanie, dôsledné dodržiavanie a vynucovanieje dobrou cestou
... pre dosiahnutie dlhodobo udržateľného rozvoja a stability nielen právnych či ekonomických, ale i medziľudských vzťahov a synergickú tvorbu hodnôt,
vrátane budovania systému ... (nielen) v športe.”.
Pohľad odborníka na tvorbu normatívu pre stredné športové školy
Prinášame Vám pohľad odborníka na otázku finacovania stredných športových škôl, ktorý po preskúmaní návrhu nariadenia nevie s určitosťou posúdiť, či návrh normatívu pre stredné športové školy bude dostačujúci a primeraný ich potrebám.
Ak je spoločným cieľom Slovenska postupne vybudovať sieť prestížnych stredných športových škôl poskytujúcich kvalitnú duálnu prípravu pre talentovaných športovcov Slovenska, často mládežníckych reprezentantov SR, je potrebné normatívy a príslušné koeficienty dôkladne posúdiť, prerátať a nastaviť spôsobom zodpovedajúcim sledovanému cieľu reformy stredných športových škôl.
Budú normatívy pre stredné športové školy motivujúce ? Alebo sa z nich stanú neatraktívne školy pre študentov i pedagógov/trénerov ...
Prinášame vám informáciu o legislatívnom procese, v ktorom sa okrem iného navrhuje upraviť aj normatív (príspevok pre školu na jedného študenta) pre stredné športové školy.
Do medzirezortného pripomienkového konania bol predložený návrh nariadenia vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 630/2008 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti rozpisu finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre školy a školské zariadenia v znení neskorších predpisov.
Centrum pre nezávislú žurnalistiku - otázky na tému štátny tajomník pre šport
Prinášame Vám odpovede Petra Sepešiho k téme - Štátny tajomník a na ďalšie otázky z oblasti zákona o športe a fungovania slovenského športu. Odpovede boli pripravované na základe otázok Centra pre nezávislú a objektívnu žurnalistiku.
Príspevok uznanému športu - možné riešenie problému pri zlúčení športových odvetví pod jeden národný športový zväz
Začiatkom roka 2018 na adresu UčPS prišlo upozornenie na jeden vážny problém súvisiaci s nábehom prideľovania príspevkov pre uznané športy v roku 2017.
Prinášame vám možné riešenia tohto problému, jedno je organizačno-technickej povahy a to druhé je legislatívneho charakteru.
Okrúhly stôl k téme: Odvody profesionálnych športovcov po 1.1.2019
Prinášame Vám základné informácie o okrúhlom stole k téme "Ako ďalej s odvodmi profesionálnych športovcov/zamestnancov po 1.1.2019 ?", ktorý spoločne organizujú Učená právnická spoločnosť a Slovenský futbalový zväz.
Okrúhly stôl sa uskutoční 25.10.2018 od 13.00 hod do 14.30 hod. v hoteli Horizont v Starej Lesnej v rámci programu VII. ročníka medzinárodnej konferencie Šport a právo 2018.