Počet aktívnych športovcov. Jeden z parametrov vzorca na výpočet príspevku uznanému športu alebo prvok kreativity?
Registračný a prestupový poriadok SFZ - úplné platné znenie od 02.06.2020
Náš šport potrebuje radikálne zmeny
SUMARIZÁCIA USTANOVENÍ Zákona o športe z roku 2016 súvisiacich s informačným systémom športu
Prinášame Vám SUMARIZÁCIU ustanovení Zákona o športe z roku 2016 súvisiacich s informačným systémom športu, ktorá bola využitá ako podklad k okrúhlemu stolu k téme "Informačný systém športu", ktorý v Klube pod lampou zorganizovala UčPS dňa 4.11.2019.
Dôležitou časťou zákona o športe je zavedenie a vytvorenie Informačného systému slovenského športu (ďalej aj “ISŠ”).
Cieľom tejto časti zákona je vytvoriť zákonný rámec pre fungovanie centralizovanej elektronickej evidencie údajov o fyzických a právnických osobách v športe, ktorá bude športovej samospráve slúžiť ako jedinečný nástroj na efektívnu koordináciu športu a športovej činnosti a zároveň umožní efektívnu kontrolu procesov poskytovania verejných prostriedkov, ktoré orgány verejnej správy a nimi zriadené organizácie poskytujú na podporu a rozvoj športu na Slovensku.
Všeobecná časť DôVODOVEJ SPRÁVY k návrhu ZÁKONA o ŠPORTE - k INFORMAČNÉMU SYSTÉMU ŠPORTU (z roku 2015)
V súvislosti s diskusným stolom na tému "Informačný systém športu", ktorý v "Klube pod lampou" dňa 4. novembra 2019 organizovala UčPS sme "oprášili" časť obsahu všeobecnej časti dôvodovej správy k návrhu zákona o športe z roku 2015, ktorá sa týkala IS športu.
V tejto časti dôvodovej správy bol publikovaný schválený zámer zákonodarcu, čo sa týka budovania IS športu, jeho poslania a cieľov, ktoré mal pre slovenskú spoločnosť plniť. Na základe faktov o dnešnom stave IS športu sa to však javí tak, že tento legislatívny materiál si noví správcovia vecí verejných pre oblasť športu po schválení zákona o športe, resp. po voľbách konaných v roku 2016, už neprečítali, lebo realita budovania IS športu počas posledných 4 rokov bola diametrálne odlišná.
Slováci vedia napísať pekné i veľmi hodnotné odborne zvládnuté programové, koncepčné či strategické dokumenty. Ich dôsledné napĺňanie v reálnom živote, dodržiavanie zákona a dlhodobý postup týchto dokumentov zo strany samotného štátu a jeho orgánov je však základným problémom dobrej správy vecí verejných na Slovensku.
Ako potom môžme očakávať, či vyžadovať dodržiavanie právneho poriadku a akceptovanie koncepčných zmien zo strany občanov a právnických osôb, ak im v tom nie je príkladom už ani samotný štát ?
Na Slovensku potrebujeme zásadnú kvalitatívnu zmenu v prístupe k správe veci verejných, k dodržiavaniu zákona a vyžadovaniu jeho dodržiavania zo strany samotného štátu, jeho funkcionárov ale aj iných verejných autorít !
Považujeme za zodpovedné pomáhať športovým klubom a zväzom (rozhovor s Petrom Sepešim k projektu Séria seminárov 2019)
Športovci, športové kluby či zväzy mali nedávno možnosť navštíviť „Sériu seminárov 2019“, ktoré v tomto roku niesli názov “Zákon o športe - zmluvné vzťahy, dane, odvody a špecifiká účtovníctva v športe alebo Financovanie klubového športu na Slovensku - kde sú zdroje, kde sa dá ušetriť a ako na to ?" Sériu seminárov každoročne organizuje občianske združenie Učená právnická spoločnosť (UčPS).
Prinášame Vám rozhovor redaktorky Martiny Radošovskej s Petrom Sepešim k projektu "Séria seminárov 2019", ktorý bol publikovaný aj na stránke mytrnava.sme.sk - TU
Pozvánka k okrúhlemu stolu na tému: Informačný systém športu
POZVÁNKA k okrúhlemu stolu
Typ podujatia: Moderovaná vecná diskusia k vybranej športovej téme formou okrúhleho stola
Termín konania: 4. novembra 2019 (pondelok) od 18.30 hod
Miesto konania: „Klub pod lampou”, Partizánska 2, 811 03 Bratislava
Téma: Informačný systém športu
Moderátor: Martin Čánik
VSTUPENKY na toto podujatie si môžete zakúpiť TU (3,- EUR).
PROGRAM VIII. ročníka konferencie Šport a právo 2019 konanej 3.-4. októbra 2019 v hoteli Aquacity v Poprade
Po veľmi dobrej skúsenosti z konferencie Šport a médiá 2019 budú v rámci programu konferencie znovu dominovať moderované diskusné stoly.
Na záver prvého dňa konferencie by mal účastníkom spríjemniť program galavečer UčPS, po ktorom budú voľne pokračovať neformálne diskusie o prienikoch a možných synergiách športu a práva.
Slovensko potrebuje poctivú pluralitnú odbornú diskusiu zameranú na podstatu veci a fakty, a nie na zneváženie diskusného partnera.
The aim of argument, or of discussion, should not be victory, but progress. (Joseph Joubert)
Správa o seminári k Zákonu o športe, ktorý sa uskutočnil 26.9.2019 v Bratislave
Návrh zákona o Fonde na podporu športu
Prinášame Vám znenie poslaneckého návrhu zákona o Fonde na podporu športu a o zmene a doplnení zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (poslanecká tlač 1546), aj s dôvodovou správou k jednotlivým ustanoveniam návrhu zákona.
Vývoj legislatívneho procesu môžete sledovať na stránke TU.
Tlačovú konferenciu Dušana Tittel a Tibora Jančulu (poslanci za SNS) k predstaveniu poslaneckého návrhu zákona o fonde na podporu športu, na ktorej sa ako hostia zúčastnili Jozef Gönci, Anton Siekel, Peter Korčok, Martin Kohút, Pavol Bagin, Peter Privara, Matej Tóth, Veronika Vadovičová a Ladislav Škantár nájdete TU.
UčPS tím návrh zákona podrobuje analýze a v nadväznosti na to uverejní vecné stanovisko k predloženému návrhu zákona tak z hľadiska jeho obsahovej stránky (pripomienky k navrhovaným vecným riešeniam), ako aj z hľadiska uplatneného legislatívneho procesu.
Porovnanie výšky príspevku uznanému športu pre futbal a ľadový hokej
Významných negatívnym zásahom do pôvodného znenia a filozofie zákona o športe bolo vyčlenenie dvoch najväčších športov: futbalu a ľadového hokeja zo vzorca na výpočet výšky príspevku uznanému športu bez odbornej diskusie, nekoncepčne, politicky.
Na základe novely zákona o športe z roku 2016 má (bez ohľadu na výsledky, popularitu či počet aktívnych športovcov) garantovaný ľadový hokej 13% a futbal 17% zo všetkých prostriedkov rozpočtovej kapitoly MŠVVaŠ SR určených na šport (program 026 - Národný program rozvoja športu).