Fond na podporu športu – nový inštitút financovania športu?
Vláda schválila nariadenie o metodike na výpočet podielu uznaného športu na rok 2019 alebo ďalšie vylepšenie vzorca
Vláda SR na svojom zasadnutí dňa 22.8.2018 uznesením č. 392/2018 schválila znenie Nariadenia vlády SR o metodike na výpočet podielu uznaného športu na rok 2019, ktoré bude v najbližších dňoch publikované v Zbierke zákonov Slovenskej republiky a na portáli SLOV-LEX.
Návrh nariadenia a ostatné materiály predložené na rokovanie vlády sú dostupné na stránke:
http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=27737
Pripomienky uplatnené k návrhu nariadenia v rámci medzirezortného pripomienkového konania aj s ich vybavením sú dostupné na tejto stránke:
http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-220603?prefixFile=m_
Nariadenie vlády o metodike na výpočet podielu uznaného športu schvaľuje vláda v zmysle ustanovenia § 68 ods. 4 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene niektorých zákonov (ďalej len “zákon o športe”) každoročne, čo dáva možnosť každý rok na základe nových poznatkov a skúsenosti vzáujme čo najférovejšieho rozdelenia štátnych prostriedkov formou príspevku uznanému športu (ďalej len “PUŠ”) precizovať jednak vzorec, jeho čiastkové výpočty, zadávané údaje a jednotné pravidlá/metodiku ich zisťovania a zadávania.
Zásadné pripomienky UčPS k návrhu nariadenia vlády Slovenskej republiky o metodike na výpočet podielu uznaného športu na rok 2019
Zásadné pripomienky UčPS uplatnené k návrhu zákona o športe
Prinášame Vám zásadné pripomienky UčPS k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Napriek rozsahu a monotematickému zameraniu (na úpravu pravidiel financovania športu zdravotne postihnutých) navrhovanej novely zákona o športe pristúpila Učená právnická spoločnosť k uplatneniu pripomienok k zákonu o športe komplexne reagujúc na nové poznatky aplikačnej praxe v oblasti športu nielen v súvislosti s uplatňovaním zákona o športe, ale aj ďalšej legislatívy upravujúcej priamo či nepriamo fungovanie oblasti športu.
Na SLOV-LEXe je legislatívny proces vedený pod č. LP/2018/201 a je dostupný TU: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2018/201
Medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu zákona skončilo 23.7.2018.
Zásadné pripomienky UčPS uplatnené k návrhu zákona o dani z príjmov
Prinášame Vám zásadné pripomienky UčPS k návrhu novely Zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov (ZoDP), ktorá je úplne nelogickou súčasťou návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Novelou ZoDP sa bez predchádzajúcej odbornej diskusie ako aj bez primeraného vecného zdôvodnenia v dôvodovej správe k návrhu zákona navrhuje vypustenie “športového odborníka” z § 6 ods. 2 písm. e) ZoDP.
Medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu zákona skončilo 31.7.2018. Po vyhodnotení uplatnených pripomienok , prerokovaní pripomienok zásadnej povahy a dopracovaní materiálu bude návrh zákona predložený na prerokovanie vláde Slovenskej republiky.
Na SLOV-LEXe je legislatívny proces vedený pod č. LP/2018/456 a je dostupný TU: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/dokumenty/LP-2018-456
Slovenská republika v stredu 27. júna 2018 popísala ako v poradí 33. členský štát Rady Európy Dohovor Rady Európy č. 215 o manipulácii športových súťaži.
Slovenská republika v stredu 27. júna 2018 popísala ako v poradí 33. členský štát Rady Európy Dohovor Rady Európy č. 215 o manipulácii športových súťaži. Pred ratifikáciou dohovoru je potrebné vykonať ešte legislatívne zmeny najmä v zákone o hazardných hrách.
Dohovor bol otvorený na podpis v Magglingene dňa 18.9.2014.
Dohovor nadobudne platnosť potom, čo ho v súlade s článkom 32 ods. 4 ratifikuje 5 členskych štátov Rady Európy.
Doposiaľ dohovor ratifikovali 3 členské štáty Rady Európy: Nórsko, Portugalsko a Ukrajina.
Projekt "Séria seminárov 2018" - odborné podklady a materiály k podujatiu a ON-LINE prenos z Trnavy
Nový Zákon o športe priniesol nové zmluvné typy, ktoré prinášajú zásadné zmeny do nastavenia zmluvných vzťahov v športe, s ktorými sú spojené nové fiškálne vzťahy, práva a povinnosti, s ktorými je potrebné oboznámiť zástupcov športovej obce.
Projekt - Séria seminárov 2018 je prezentácia nových poznatkov a zmluvných vzťahov podľa novely Zákona o športe a od nich sa odvíjajúcich daňových a odvodových dopadov a špecifík účtovníctva.
Seminár v Trenčíne, Banskej Bystrici, Trnave - Zákon o športe - zmluvné vzťahy, dane, odvody a špecifiká účtovníctva v športe
SEMINÁR - “Zákon o športe - zmluvné vzťahy, dane, odvody a špecifiká účtovníctva klubov, zväzov, športovcov, športových odborníkov a dobrovoľníkov v športe”:
22.05.2018 - Trenčín - hotel MAGNUS, Považská 1706 / 35, 911 01 Trenčín
23.05.2018 - Banská Bystrica - Filozofická fakulta, Univerzita Mateja Bela, Tajovského 40, 974 01 Banská Bystrica (po vstupe do budovy - schodisko vpravo, 3. posch., učebňa F336)
24.05.2018 - Trnava - Relax Aqua & Spa, Rybníková 581/16, 917 01 Trnava
PRIHLÁSENIE na seminár:
- 22.05.2018 - Trenčín - do 14.05.2018 - TU
- 23.05.2018 - Banská Bystrica - do 21.05.2018 - TU
- 24.05.2018 - Trnava - do 21.05.2018 - TU
Vstup na semináre je BEZPLATNÝ!!!
VYHLÁSENIE spoločnosti RESPECT s.r.o. k ZÁKONU o ŠPORTE (2018)
Cieľom je, aby sa o týchto, ale aj o dalších možných systémových opatreniach na podporu športu diskutovalo aby z nich vznikla spoločenská objednávka, ktorú si osvoja aj všetky politické subjekty a ich reprezentanti, ktorí boli/budú občanmi zvolení, aby boli dočasnými správcami vecí verejných.
ROZHOVOR hráčskej asociácie hokeja s Petrom Sepešim (úplné znenie)
Prinášame Vám rozhovor Petra Sepešiho s hráčskou asociáciou hokeja (SIHPA) v jeho úplnom znení.
Témou rozhovoru je najmä právna úprava a faktický stav zmluvných vzťahov medzi profesionálnymi športovcami a klubmi ľadového hokeja, futbalu ale aj iných kolektívnych športov.
Seminár v Žiline - Zákon o športe - zmluvné vzťahy, dane, odvody a špecifiká účtovníctva v športe
SEMINÁR - “Zákon o športe - zmluvné vzťahy, dane, odvody a špecifiká účtovníctva klubov, zväzov, športovcov, športových odborníkov a dobrovoľníkov v športe”:
16.05.2018 - Žilina - štadión MŠK Žilina, Športová 567/9, 010 01 Žilina (miestnosť Press centrum)
Prihlásenie na seminár:
- 16.05.2018 - Žilina - do 15.05.2018 - TU
Vstup na semináre je bezplatný!!!
O blížiacom sa ekonomickom probléme slovenského profesionálneho športu z pohľadu (makro)ekonomiky Slovenska a (mikro)ekonomiky profesionálnych klubov
Blíži sa 31. december 2018, zlomový dátum pre slovenský profesionálny šport, ak mu teda nepomôžeme ...
Do tohto dňa je účinné ustanovenie zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého sa profesionálni športovci, ktorí vykonávajú šport na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu, t.j. športovci, ktorých vykonávanie športu pre športový klub má znaky závislej práce(športovci kolektívnych športov), dočasne nepovažujú za zamestnancov na účely povinného platenia sociálnych odvodov.
V mesiacoch máj až september 2018 by sa však mali kluby slovenských najvyšších ligových súťaží prihlasovať do nového súťažného ročníka 2018/2019 dlhodobých majstrovských súťaží, v polovici ktorého (od 1.1.2019) ich čaká dramatický nárast mzdových nákladov v dôsledku ukončenia odvodových prázdnin. Niektoré kluby ako Good Angels Košice (basketbal ženy) či Iuventa Michalovce (hádzaná ženy) už avizovali, že nárast nákladov ekonomicky nezvládnu a do súťaží sa neprihlásia. Zanedlho čaká podobné rozhodnutie aj ďalšie slovenské kluby basketbalu, hádzanej, futbalu, hokeja i volejbalu.
Teraz je “ten pravý čas”, kedy potrebujeme systémové riešenie, ktoré pomôže našim profesionálnym klubom v tom, aby sa mohli zodpovedne rozhodnúť pri prihlasovaní do najvyšších ligových súťaží z hľadiska schopnosti naplniť rozpočty a dokončiť sezónu bez konkurzov klubov, znechutenia funkcionárov, trénerov, športovcov, fanúšikov a bez hanby pre slovenský šport a v konečnom dôsledku aj všetkých tých, ktorí majú dať hlavy dokopy a vymyslieť úpravu pravidiel fungovania klubov tak, aby nielenže prežili (momentálne je to o tom), ale tak, aby sa pomaly mohli rozvíjať a dobehnúť úroveň profesionálnych klubov aspoň v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku či Ukrajine, súťaže s ktorými sú vnímané aj z pohľadu národnej hrdosti veľmi citlivo a prestížne.