Návrh zákona o športe pripravila pracovná skupina pod vedením Petra Sepešiho (poverený dekrétom ministra školstva), do ktorej navrhli ďalších odborníkov Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR (p. Čambal), SOV (p. Chmelár), SFZ (p. Kováčik a p. Sepeši), SZĽH (p. Nemeček) a UčPS (p. Sepeši). Zloženie bolo flexibilne upravované podľa záujmu a znalosti ľudí, ktorí sa do procesu prípravy zapojili. Pracovná skupina bola v prvom štádiu prác rozdelená do 15 tímov, podľa tém navrhovaného zákona, ktoré viedli určení manažéri, ktorí mali zabezpečiť komunikáciu s členmi príslušného tímu a pripraviť návrh konceptu riešenia a právnej úpravy príslušnej témy.
- Pôvodný (zrušený) ZÁKON č. 300/2008 Z. z. o organizácii a podpore športu - TU
- INFORMÁCIE o PROJEKTE "Prípravy nového ZÁKONA o ŠPORTE" - TU
- spracoval koordinátor projektu Jaroslav Čollák - OSNOVA NÁVRHU nového zákona o športe (témy a zloženie tímov) - TU
- ZÁKLADNÉ TÉZY nového ZÁKONA O ŠPORTE - TU
- spracovali Gábriš, Čorba, Hlivák, Sepeši, Rybánsky, Dedík; publikované v MagOff č. 1/2013 - ZÁKLADNÉ VÍZIE a OPATRENIA nového zákona o športe - TU
- POSLANIE, CIELE, OTÁZKY a RIEŠENIA návrhu zákona o športe - TU
- ZÁKONY o ŠPORTE INÝCH ŠTÁTOV - TU
-
ANKETA k príprave návrhu zákona -
TU -
VEREJNÉ DIŠPUTY k návrhu zákona -
TU - KONFERENCIE Šport a právo:
- MEDZIREZORTNÉ PRIPOMIENKOVÉ KONANIE - TU
- PREROKOVANIE návrhu zákona v NÁRODNEJ RADE SR
- SCHVÁLENÉ ZNENIE ZÁKONA o ŠPORTE - TU
Disciplinárny poriadok SFZ (znenie platné do 14.6.2016)
Zákon č. 1/2014 Z.z. o organizovaní verejných športových podujatí a o zmene a doplnení niektorých zákonov (s aktualizovanou dôvodovou správou pri §§)
ZÁKON č. 300/2008 Z.z. o organizácii a podpore športu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (stav k 25.1.2013)
Anketa za lepší šport - anketa za lepšie Slovensko.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu pripravuje úplne nový on o športe. „Keďže na Slovensku športujú státisíce ľudí a nový zákon sa ich dotkne, chceme do legislatívneho procesu vtiahnuť aj profesionálnych či rekreačných športovcov a poznať ich názory,“ povedal minister Peter Pellegrini.
Zapojiť sa do širokej diskusie o aktuálnych témach a problémoch športu, ako aj jeho budúcnosti bude môcť okrem športovej obce (športové kluby, zväzy, športovci a športoví odborníci) aj široká laická verejnosť.
Urobiť tak môže prostredníctvom on-line dotazníka.
!!! Pozor anketa sa uzatvára v pondelok 10.11.2014 o 24.00 hod.
Právo na ocenenie súhlasu športového klubu s prestupom športovca – niekoľko fiktívnych úvah?
Akýmsi „lightmotívom“ formulovania tohto krátkeho – na prax reagujúceho – príspevku je pohnútka autora ako člena Legislatívnoprávnej a etickej komisie Slovenského futbalového zväzu (ďalej len „LPaEK“) poukázať na možné praktiky športových klubov v podmienkach slovenského futbalu, ktoré by nemali existovať vôbec. Ak v rovine praxe skutočne existujú a nie sú iba fiktívne, natíska sa otázka, či si športové predpisy, ktoré ich umožňujú nevyžadujú nutnú zmenu, alebo či by pripravovaný „návrh Nového zákona o športe“ (ďalej len „NZOŠ“) nemal do tejto situácie zasiahnuť a normovať zakazujúcim spôsobom ich výskyt, ak to športové predpisy jednotlivých športov učiniť nedokážu.
Registračný a prestupový poriadok SFZ - platné znenie od 3.2.2016
Prinášame Vám úplné znenie Registračného a prestupového poriadku SFZ (RaPP) schváleného výkonným výborom SFZ dňa 10.2.2015 v Bratislave v znení zmien a doplnkov schválených výkonným výborom SFZ dňa 30.6.2015 a zmien a doplnkov schválených výkonným výborom SFZ dňa 3.2.2016.
V záujme toho, aby futbalové kluby mohli využívať nové zmluvy podľa zákona o športe, osobitne zmluvu o profesionálnom vykonávaní športu, úpravou čl. 24 ods. 6 RaPP. V V 2. lige bola zábezpeka ako podmienka pre uzatváranie týchto zmluv znížená na polovicu (z 20.000 na 10.000 eur) a v nižších súťažiach bola zábezpeka zrušená úplne. V 1. lige zábezpeka ostáva naďalej zachovaná ako nástroj garancie najvyššej úrovne súťaže.
ŠPORTMagOff
Z pohľadu spoločnosti sa na „šport“ dá pozrieť ako na vykonávanie dobrovoľnej voľnočasovej pohybovej aktivity ako náhrady za nevyhnutnosť telesne pracovať (šport pre zdravie) alebo ako na vykonávanie telesnej aktivity na takej úrovni majstrovstva, ktorá je atraktívna pre osoby, ktoré sa na tomto vykonávaní nepodieľajú (elitný šport). Cieľom použitia verejných prostriedkov na šport by mala byť maximalizácia pridanej hodnoty, ktorú šport prináša spoločnosti. Táto pridaná hodnota na Slovensku nie je jasne kvantifikovaná. Prevláda vnímanie športu z minulého storočia, to znamená primárne ako boj o medaily na medzinárodnej scéne. Šport ako predpoklad zdravia štát nevníma prioritne, o čom svedčí okrem iného aj vyučovanie telesnej výchovy na školách spôsobom, ktorý nevychováva mladých ľudí k pohybu, nekoordinované financovanie športu pre zdravie mnohými útvarmi štátnej správy a podobne. V elitnom športe napriek čiastočnému pokroku prevláda snaha štátu o riadenie jednotlivých športov, finančné nadhodnocovanie niektorých „tradičných“ športových odvetví (ktoré nezodpovedá ich domácemu a zahraničnému významu), viackoľajné financovanie z toho istého zdroja a pod.
Riešením môže byť presné kvantifikovanie pridanej hodnoty športu pre spoločnosť. Sledovať výstupné ukazovatele, ktorými sú napríklad počet obyvateľov, ktorí športujú pre zdravie, výsledky elitných športovcov s ohľadom na význam, aký majú pre domácu a zahraničnú verejnosť. Prostriedky z verejných zdrojov na centrálnej úrovni zlúčiť do jednej rozpočtovej kapitoly a ustanoviť ich správcu (napríklad Agentúru pre šport) s verejným kontraktom. Starostlivosť o jednotlivé športy prenechať národným športovým zväzom a odstrániť administratívne a legislatívne prekážky pre vykonávanie profesií v športe. Zákonom o športe definovať intervenciu štátu do športu na princípoch rovnosti prístupu a odstránenia informačnej nerovnosti.
Oznámenie o príprave konferencie ŠPORT a PRÁVO 2014
Disciplinárny poriadok SFZ (znenie platné do 29.6.2015)
UEFA FAQ - často kladené otázky týkajúce sa disciplinárneho konania
Stanovy SFZ v znení zmien a doplnkov z 22.2.2013, 22.11.2013 a 6.6.2014 (platné do 3.6.2016)
Prinášame úplné znenie stanov Slovenského futbalového zväzu (HTML verzia) schválené na zasadnutí konferencie SFZ dňa 28.9.2012 v Banskej Bystrici, do ktorého sú zapracované zmeny a doplnky schválené na konferencii SFZ dňa 22.2.2013 v Liptovskom Jáne, na konferencii SFZ dňa 22.11.2013 v Poprade a na konferencii 6.6.2014 v Senci.