Návrh zákona o športe pripravila pracovná skupina pod vedením Petra Sepešiho (poverený dekrétom ministra školstva), do ktorej navrhli ďalších odborníkov Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR (p. Čambal), SOV (p. Chmelár), SFZ (p. Kováčik a p. Sepeši), SZĽH (p. Nemeček) a UčPS (p. Sepeši). Zloženie bolo flexibilne upravované podľa záujmu a znalosti ľudí, ktorí sa do procesu prípravy zapojili. Pracovná skupina bola v prvom štádiu prác rozdelená do 15 tímov, podľa tém navrhovaného zákona, ktoré viedli určení manažéri, ktorí mali zabezpečiť komunikáciu s členmi príslušného tímu a pripraviť návrh konceptu riešenia a právnej úpravy príslušnej témy.
- Pôvodný (zrušený) ZÁKON č. 300/2008 Z. z. o organizácii a podpore športu - TU
- INFORMÁCIE o PROJEKTE "Prípravy nového ZÁKONA o ŠPORTE" - TU
- spracoval koordinátor projektu Jaroslav Čollák - OSNOVA NÁVRHU nového zákona o športe (témy a zloženie tímov) - TU
- ZÁKLADNÉ TÉZY nového ZÁKONA O ŠPORTE - TU
- spracovali Gábriš, Čorba, Hlivák, Sepeši, Rybánsky, Dedík; publikované v MagOff č. 1/2013 - ZÁKLADNÉ VÍZIE a OPATRENIA nového zákona o športe - TU
- POSLANIE, CIELE, OTÁZKY a RIEŠENIA návrhu zákona o športe - TU
- ZÁKONY o ŠPORTE INÝCH ŠTÁTOV - TU
-
ANKETA k príprave návrhu zákona -
TU -
VEREJNÉ DIŠPUTY k návrhu zákona -
TU - KONFERENCIE Šport a právo:
- MEDZIREZORTNÉ PRIPOMIENKOVÉ KONANIE - TU
- PREROKOVANIE návrhu zákona v NÁRODNEJ RADE SR
- SCHVÁLENÉ ZNENIE ZÁKONA o ŠPORTE - TU
Často kladené otázky (FAQ) - členstvo/členské príspevky
Na tejto stránke Vám budeme prinášať otázky a odporúčané odpovede, s ktorými sa v rámci emailovej alebo aj osobnej komunikácie na pracovných i neformálnych stretnutiach a seminároch stretávajú členovia UčPS a spolupracovníci, ktorí sa podieľali na príprave zákona o športe, v rámci bližšieho vysvetľovania obsahu zákona a podstaty jednotlivých ustanovení v praktických situáciách.
Táto podstránka je venovaná otázkam vyplývajúcim z nového zákona o športe týkajúcich sa členstva a členských príspevkov.
Dôvodová správa k návrhu nariadenia vlády Slovenskej republiky o metodike na výpočet príspevku uznanému športu na rok 2017
Prinášame Vám dôvodovú správu k návrhu nariadenia vlády, ktorá veľmi zrozumiteľne vysvetľuje metodiku akou budú získavané/určované jednotlivé parametre zadávané do VZORCA na výpočet výšky príspevku uznanému športu na rok 2017 pre jednotlivé národné športové zväzy zastrešujúce uznané športy.
Návrh nariadenia vlády SR o metodike na výpočet príspevku uznanému športu na rok 2017
Dňa 29.7.2016 bolo začaté medzirezortné pripomienkové konanie (MPK) k návrhu nariadenia vlády SR o metodike na výpočet príspevku uznanému športu, ktoré bude trvať do 18.8.2016 dokedy môžu povinne pripomienkujúce subjekty, široká športová i laická verejnosť predkladať svoje pripomienky k návrhu nariadenia prostredníctvom portálu SLOV-Lex.
Návrh nariadenia vlády, ktorým sa dopĺňa úprava VZORCA uvedená v prílohe č. 3 zákona o športe na výpočet príspevkov uznaným športom, bol do MPK predložený gestorským rezortom - Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR na základe § 68 ods. 4 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Po vyhodnotení pripomienok zaslaných k návrhu nariadenia v rámci MPK bude návrh nariadenia predložený na prerokovanie a schválenie vláde Slovenskej republiky. Prinášame Vám jeho znenie redakčne spracované UčPS.
Právna úprava VZORCA v Zákone o športe a jeho prílohe č. 3 a zoznam uznaných športov
Dohovor Rady Európy o manipulácii športových súťaží (18.9.2014)
Otázky a odpovede k téme členské príspevky v SFZ
Základný princíp financovania z verejných prostriedkov podľa Zákona o športe:
"Každý, kto chce na svoju záujmovú činnosť vykonávanú v rámci občianskeho združenia získať verejné prostriedky, musí preukázať, že aj sám prispieva na túto činnosť minimálne formou ročného členského príspevku".
FAQ - športová reperezentácia
Stanovy SFZ - úplné znenie (schválené konferenciou SFZ v Bratislave dňa 3.6.2016)
Disciplinárny poriadok SFZ (úplné znenie platné od 15.6.2016)
Konferencia SFZ schválila v súlade so Zákonom o športe Stanovy SFZ, ako aj Volebný poriadok SFZ a Rokovací poriadok konferencie SFZ
Úpravu
týchto troch právnych predpisov SFZ si vyžiadalo prijatie Zákona o športe.
ČLENSKÝ PRÍSPEVOK V ŠPORTE: PODMIENKA PRE ZÍSKANIE PROSTRIEDKOV Z VEREJNÝCH ZDROJOV A SPONZORSKÉHO ALEBO ZÁKLADNÝ PRINCÍP A IDEA „NOVÉHO ŠPORTU“ NA SLOVENSKUMagOff
Vyberanie ročného členského príspevku v zmysle zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len “Zákon o športe”) sa môže na prvý pohľad zdať ako neprimeraný zásah do združovacieho práva dotknutých subjektov. Opak je však pravdou, nakoľko Zákonom o športe deklarované ciele a s nimi súvisiace právne mechanizmy majú do športu priniesť väčšiu prehľadnosť, nové systémy správy a riadenia športu prostredníctvom subjektov v športe, a predovšetkým snahu po aktívnej účasti jednotlivých nosných subjektov pri správe, organizácii a riadení toho-ktorého športu.
Športový klub - spôsobilosť prijímateľa verejných prostriedkov - pokuty alebo: prečo už viac "nie" zmluvy s profesionálmi v režime "SZČO"
Športové kluby uzatvorením zmlúv s profesionálnymi športovcami riskujú pokuty od kontrolných orgánov do výšky 200 000,- EUR, stratu spôsobilosti prijímateľa verejných prostriedkov v zmysle Zákona o športe, ako aj nemožnosť uchádzať sa o akékoľvek dotácie od štátu ako takého. Ak to ako pozvánka na zváženie postupov klubov vo vzťahu k uzatváraniu "profi zmlúv" v zmysle Zákona o športe, alebo na prečítanie predkladaného príspevku nestačí, poukazujeme taktiež na možnosť disciplinárneho potrestania tak klubu, ako aj hráča za neoprávnený štart v súťažiach, nakoľko v nej nastúpili na základe zmlúv, ktoré sú v rozpore so zákonmi Slovenskej republiky.