Konferencia SFZ na svojom zasadnutí konanom 28.9.2012 schválila veľkou väčšinou (81%) návrh nových Stanov SFZ.
Návrh pripravovala takmer rok odborná skupina právnikov (Tomáš Gábriš, Jozef Čorba, Jaroslav Rybanský, Ladislav Križan a Peter Sepeši) v spolupráci so zástupcami futbalového hnutia z amatérskeho i profesionálneho futbalu, ako aj s odbornými pracovníkmi aparátu SFZ a orgánov SFZ.
Manažérom projektu "návrh Stanov SFZ" bol Jozef Malich, predseda legislatívno-právnej komisie SFZ.
Odborným garantom projektu "Novelizácia noriem SFZ" je Peter Sepeši, člen Výkonného výboru SFZ pre legislatívne a organizačné otázky.
Čítajte viac...
V súčasnom období sa pripravuje znenie nových stanov SFZ. V nasledujúcom článku sa jeho autor, spolutvorca nových stanov SFZ, Ladislav Križan, zamýšľa nad zmyslom existencie SFZ a nad dôležitosťou precizácie hlavných činností SFZ.
Čítajte viac...
Nasledujúce porovnanie existujúcich stanov SFZ s návrhom nových stanov SFZ nepredstavuje detailne všetky navrhované úpravy, ale zameriava sa predovšetkým na najvýznamnejšie zmeny. Nové stanovy SFZ okrem iného navrhujú zrušenie Rady SFZ, rozšírenie pôsobnosti odvolacej komisie, ako aj rozšírenie práv a povinností členov, ďalej upravujú marketingové práva SFZ, rozširujú pôsobnosť rozhodcovského súdu, upravujú majetkové dispozície prezidenta SFZ atď. Nové stanovy predstavuje športovej verejnosti predseda Legislatívno-právnej komisie SFZ, JUDr. Jozef Malich.
Čítajte viac...
Článok autora : Jozefa Čorbu sa zaoberá hospodárením SFZ z pohľadu navrhovanej úpravy Stanov. Rozoberá hlavne príjmy, výdavky, podnikateľské aktivity SFZ, ako aj jeho marketingové práva, ktoré súvisia so súťažami organizovanými SFZ.
Čítajte viac...
Pri príprave návrhu stanov SFZ bola riešená otázka, aké má byť postavenie odborných komisii SFZ v štruktúre orgánov SFZ a v nadväznosti na to, aká má byť personálna filozofia pravidiel obsadzovania týchto komisií. Tvorcovia návrhu stanov si na pomoc vzali aj úpravu postavenia komisií a ich kreovania v štatútoch/stanovách FIFA a UEFA.
Čítajte viac...
Príspevok poukazuje na základné problémy právomoci a príslušnosti pri rozhodovaní športových sporov. Dochádza tu ku kompetenčnému konfliktu medzi všeobecným súdom, rozhodcovským súdom na národnej úrovni (najmä Rozhodcovský súd SFZ), rozhodcovským súdom na medzinárodnej úrovni (CAS), prípadnou športovou rozhodcovskou komisiou bez povahy rozhodcovského súdu na národnej úrovni (najmä v rámci športového zväzu) a športovou rozhodcovskou komisiou medzinárodnej športovej federácie (napr. Rozhodcovská komora FIFA).
Čítajte viac...
Srbská republika hostila 15. marca 2012 v Belehrade XII. konferenciu ministrov Rady Európy zodpovedných za oblasť športu, ktorá sa konala v kooperácií s tzv. EPAS (Enlarged Partial Agreement on Sport). EPAS je jedna z rozšírených čiastkových zmlúv Rady Európy, konkrétne v oblasti športu, ktorá umožňuje niektorým štátom RE plus ďalším signatárom zmluvy angažovať sa v osobitných aktivitách spoločného záujmu so súhlasom ostatných členov RE. Autori sa predkladanom príspevku pokúšajú priblížiť priebeh konferencie a 3 schválené rezolúcie č. 1, 2.1 a 2.2 vo všeobecnosti, ako i z pohľadu Slovenskej republiky v podobe odporúčaní pre budúcnosť.
Čítajte viac...
Dohoda o minimálnych štandardoch hráčskych zmlúv z dieľne UEFA je prínosným počinom, avšak v podmienkach Slovenskej republiky môže naraziť (naráža) na platný právny stav športovo - právnej oblasti.
Čítajte viac...
V Bruseli vo štvrtok 19. apríla uzavrela UEFA historickú zmluvu so sociálnymi partnermi z futbalového sektora o minimálnych štandardoch hráčskych zmlúv v krajinách EÚ a ďalších krajinách v teritoriálnej pôsobnosti UEFA.
Čítajte viac...
Slovenský futbalový zväz pripravuje návrh zmeny stanov SFZ, v ktorom navrhuje zaviesť individuálne členstvo fyzických osôb v SFZ. Doposiaľ boli členmi SFZ iba právnické osoby (riadni a pridružení členovia), resp. ako fyzická osoba mohol byť členom SFZ iba čestný člen. Príspevok prináša základné dôvody a podstatu pripravovaného návrhu zmeny stanov v súvislosti so zavedením individuálneho členstva.
Čítajte viac...
Združovanie ľudí v športovom kolektíve vedie k vytvoreniu subjektu - právnickej osoby, ktorá tento kolektív zastupuje navonok. V Slovenskej republike športové kolektívy najčastejšie k tomuto účelu zakladajú občianske združenia, ktoré sú predstaviteľmi neziskového sektora. Autor článku sa preto zamýšľa, aj prostredníctvom judikátu Najvyššieho súdu SR č.
3Sžf 43/2009 z 11. marca 2010, nad možnosťami zdrojov príjmov športových občianskych združení
(konkrétne príjmov z podnikania a inej zárobkovej činnosti), a zároveň sa venuje aj problematike optimalizácie daňového zaťaženia takýchto občianskych združení.
Čítajte viac...
Riešenie bezpečnosti na štadiónoch je stále aktuálny problém nie len v Slovenskej republike. Autor sa v článku zaoberá riešením tejto problematiky vo Švajčiarsku, konkrétne nariadením Štátnej rady Neuchatelského kantónu, ktoré ukladá organizátorom športových podujatí povinnosť podieľať sa na znášaní nákladov policajného zásahu vykonaného na zabezpečenie poriadku a bezpečnosti pri športových podujatiach. Uvedená téma je spracovaná prostredníctvom záverov plynúcich z judikátu
BGE 135 I: 130, 2. verejnoprávneho súdu švajčiarskeho federálneho tribunálu.
Čítajte viac...