Pozvánka k okrúhlemu stolu na tému: "VZOREC - nástroj odolný voči korupcii a klientelizmu pri financovaní športu"
POZVÁNKA k okrúhlemu stolu
Typ podujatia: Moderovaná vecná diskusia k vybranej športovej téme formou okrúhleho stolaTermín konania: 3. júna 2019 (pondelok) od 18.30 hod
Miesto konania: „Klub pod lampou”, Partizánska 2, 811 03 Bratislava
Téma: VZOREC - nástroj odolný voči korupcii a klientelizmu pri financovaní športu
Podtitul: „Náhrada rozhodovania úradníkov/komisií a zároveň priestor na neustále zlepšovanie presnosti výpočtu ...”
Moderátor: Martin Čánik
VSTUPENKY na toto podujatie si môžete zakúpiť TU (3,- EUR).
Pripomienky UčPS k návrhu novely zákona o dani z príjmov - LP/2019/329
Prinášame Vám pripomienky UčPS k návrhu novely Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ZoDP), ktoré boli vypracované s cieľom zefektívniť a zvýšiť transparentnú podporu slovenského športu zo súkromných zdrojov.
Na SLOV-LEXe je legislatívny proces vedený pod č. LP-2019-329 a je dostupný TU: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/dokumenty/LP-2019-329
Dohovor Rady Európy o integrovanom prístupe k ochrane, bezpečnosti a usporiadateľským službám na futbalových zápasoch a iných športových podujatiach (CETS 218) - slovenské znenie dohovoru
Informácia o medzirezortnom pripomienkovom konaní k návrhu na uzavretie dohovoru Rady Európy č. 218 Slovenskou republikou
Prinášame Vám informáciu o medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK) k návrhu na uzavretie Dohovoru Rady Európy o integrovanom prístupe k ochrane, bezpečnosti a usporiadateľským službám na futbalových zápasoch a iných športových podujatiach (CETS 218).
K návrhu je možné uplatňovať pripomienky do 23. mája 2019 prostredníctvom portálu SLOV-Lex.
INTRO k publikovaniu REAKCIE na článok Mariána Šima v médiách UčPS
Prinášame Vám INTRO k publikovaniu REAKCIE pracovnej skupiny, ktorá pripravovala návrh zákona o športe, na článok Mariána Šima s názvom „Veľký zákon a malé pomery”, v ktorom autor hodnotí proces prípravy návrhu zákona o športe a dotýka sa okrem iného aj integrity nielen odborníkov, ktorí boli tvorcami návrhu zákona o športe, ale aj športovcov a športových funkcionárov, ktorí sa za prijatie zákona o športe postavili v diskusiách odborných i v diskusiách s politikmi.
Konečnú podobu zákona o športe po vykonaní mnohých viac či menej podstatných zmien v rámci legislatívneho procesu schválila Národná rada slovenskej republiky, nie pracovná skupina, ktorá vypracovala jeho návrh.
Zákon o športe je taký, ... nedokonalý, ako je aj slovenský národ, ktorého predstavitelia ho vypracovali, pripomienkovali, upravovali a schválili. Je verným odrazom úrovne poznania a skúsenosti ľudí, ktorí mali možnosť vstúpiť do jeho znenia či už z pozície pripomeinkujúceho subjektu, vládnej či parlamentnej legislatívy, poslancov i lobistov z rôznych sfér spoločenského či politického života.
Koncept pozmeňujúceho návrhu k zákonu o sociálnom poistení a zákonu o zdravotnom poistení
Pozvánka k okrúhlemu stolu - ŠPORTOVÉ POUKAZY
Zákon o športe prijatý v roku 2015 priniesol právnu úpravu príspevku na športové poukazy pre deti od 5 do 14 rokov veku, od čoho sa očakávalo zvýšenie záujmu detí o pohyb a získanie zdravých športových návykov.
Uplatnenie športových poukazov malo byť umožnené prostredníctvom informačného systému športu v športových organizáciách (kluboch), školách, školských zariadeniach alebo u iných osôb vtedy, ak za vedenie športovej činnosti zodpovedá tréner aspoň druhého kvalifikačného stupňa. Športové poukazy by zväčšili ponuku aktivít v športe pre všetky deti, zvýšili by atraktívnosť a kvalitu tejto ponuky, záujem o trénerské povolanie a ich uplatnenie pri príprave a výchove mladých ľudí pre spoločnosť.
To celé má však jeden háčik, zákon o športe upravuje zdroj financovania športových poukazov tak, že závisí „od disponibilného objemu prostriedkov štátneho rozpočtu”. Napriek tomu, že Slovenskej republike sa za posledné roky ekonomicky darí, napriek tomu, že súčasná vláda sa k tomu zaviazala v programovom vyhlásení vlády, do dnešného dňa na športové poukazy zo štátneho rozpočtu nebolo vyčlenené ani euro.
VSTUPENKY na toto podujatie si môžete zakúpiť TU (3,- EUR).
Oznámenie o príprave konferencie Šport a médiá 2019
„ŠPORT a MÉDIÁ 2019".
Médiá športu, alebo šport médiám? Kto je komu viac prospešný?
Čo majú tieto dva svety spoločné? V čom sa dopĺňajú, v čom sa podporujú, v čom si škodia a ako sa potrebujú navzájom? Ako sa pozerajú športovci na médiá a ako médiá na športovcov? Ako hodnotí odborná a laická verejnosť prístup médií v oblasti športu? Kto komu viac pomáha? Je potrebné športové „spory“ riešiť na tlačových konferenciách? Podporuje mediálna kritika samotného športovca, klub? Aké typy športových správ hrajú v médiách prím?
Pre zástupcov športovej obce a médií sme pripravili I. ročník podujatia, ktoré sa bude konať v dňoch 03. - 04. apríla 2019 v konferenčných priestoroch X-BIONIC® SPHERE v Šamoríne, a v rámci ktorého sa budú hľadať odpovede na tieto a ďalšie otázky formou diskusií, okrúhlych stolov a prezentácií.
Porovnanie výšky príspevku uznanému športu pre futbal a ľadový hokej
Významných negatívnym zásahom do pôvodného znenia a filozofie zákona o športe bolo vyčlenenie dvoch najväčších športov: futbalu a ľadového hokeja zo vzorca na výpočet výšky príspevku uznanému športu bez odbornej diskusie, nekoncepčne, politicky.
Na základe novely zákona o športe z roku 2016 má (bez ohľadu na výsledky, popularitu či počet aktívnych športovcov) garantovaný ľadový hokej 13% a futbal 17% zo všetkých prostriedkov rozpočtovej kapitoly MŠVVaŠ SR určených na šport (program 026 - Národný program rozvoja športu).
Porovnanie parametrov vstupujúcich do vzorca na výpočet príspevku uznanému športu - pomôcka pre národné športové zväzy
VZOREC NA VÝPOČET PRÍSPEVKU UZNANÉMU ŠPORTU: Náhrada subjektívneho rozhodovania politikov a priestor na neustále zlepšovanie výpočtu
Pohľad odborníka na tvorbu normatívu pre stredné športové školy
Prinášame Vám pohľad odborníka na otázku finacovania stredných športových škôl, ktorý po preskúmaní návrhu nariadenia nevie s určitosťou posúdiť, či návrh normatívu pre stredné športové školy bude dostačujúci a primeraný ich potrebám.
Ak je spoločným cieľom Slovenska postupne vybudovať sieť prestížnych stredných športových škôl poskytujúcich kvalitnú duálnu prípravu pre talentovaných športovcov Slovenska, často mládežníckych reprezentantov SR, je potrebné normatívy a príslušné koeficienty dôkladne posúdiť, prerátať a nastaviť spôsobom zodpovedajúcim sledovanému cieľu reformy stredných športových škôl.