Ako pomôcť slovenskému športu efektívne a čo najskôr (III.) - Fond na podporu športu by sa mal využiť aj na jeho záchranu
Ako pomôcť slovenskému športu efektívne a čo najskôr (II.) - Novelu zákona o športe treba riešiť akútne
S advokátkou a členkou UčPS Zuzanou Zajíčkovou sme urobili rozsiahlejší rozhovor o tom, ako prekonať alebo aspoň minimalizovať následky koronakrízy na šport. V prvom rozhovore (uverejnenom včera) sme sa venovali výsledkom ankety k dopadu mimoriadnych opatrení v súvislosti s výskytom COVID-19 na oblasť športu. Podstatné myšlienky materiálu „Odporúčané návrhy opatrení (k 20.04.2020) vypracované na základe vyhodnotenia výsledkov ANKETY UčPS k ekonomickým dopadom pandémie COVID-19 na oblasť športu“ sú témou tohto rozhovoru.
Prevzali sme správu športového klubu - best practices
Prinášame praktickú pomôcku pre tých, ktorí sa budú v budúcnosti snažiť zachrániť existujúci klub a nadviazať na jeho predchádzajúcu činnosť v situácii, keď s predchádzajúcim vedením je komunikácia kompliková, alebo až nemožná.
Ako pomôcť slovenskému športu efektívne a čo najskôr (I.) - Športová obec očakáva väčšiu flexibilitu pri využívaní verejných financií
Praktická pomôcka pre športové subjekty k čerpaniu finančného príspevku na prekonanie krízy COVID-19
Osobitné východisko športu 4 - "Podmienka povinného poistenia zamestnancov"
Osobitné východisko športu 3 - "Zaradenie subjektu do správnej skupiny Opatrenia pre uplatnenie práva na príspevok"
Osobitné východisko (nielen) športu 2 - "Podnik v ťažkostiach"
2. časť diskusnej relácie: Štátna pomoc v jazyku športovca - Paragrafové znenia pomoci
Na základe výsledkov vyhodnotenia ankety ale aj na základe poznatkov získaných z diskusnej relácie práve pripravujeme návrhy konkrétnych krízových opatrení v oblasti športu odporúčaných na zváženie pre národné športové zväzy a orgány verejnej moci.
Osobitné východisko športu 1 - Iný pracovnoprávny vzťah
Prinášame prvé právne východisko, ktoré je dôvodom, pre ktorý sa na šport nevzťahujú niektoré dôležité všeobecné krízové opatrenia využívajúce úpravu zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti.
Ak majú športové organizácie, športoví zamestnanci a športové SZČO v čase "koronakrízy" získať obdobnú podporu zo strany štátu ako porovnateľné subjekty v iných spoločenských oblastiach, osobitosti športu si budú vyžadovať aj špeciálne opatrenia (oproti všeobecným).
O to viac, že šport nie je odvetvím, od ktorého sa očakáva tvorba ekonomického zisku (drvivá väčšina má právnu formu občianskeho združenia a takmer všetky subjekty sú priebežne "dotované" dotáciami, pôžičkami, darmi a príspevkami svojich podporovateľov a členov) a teda nemôžme očakávať ani to, že z lepších čias budú mať športové subjekty "zarobené či našetrené na horšie časy", pretože ich úlohou v spoločnosti je tvoriť úplne iné peniazmi nevyčísliteľné hodnoty.
Krízové opatrenia COVID-19 v oblasti pracovného práva a výber opaterení vo finančnej oblasti
Odborníci pôsobiaci na platforme UčPS v pripravili pre športovú verejnosť rešerš opatrení COVID-19 pre oblasť pracovného práva a výber opatrení vo finančnej oblasti.
Kluby a športovci majú nárok na pomoc z tzv. balíčka prvej pomoci Podľa Jaroslavy Lukačovičovej môžu kluby požiadať o pomoc štátu – ak sa predčasne nezľakli

Zdroj: Rozhovor s Jarkou Lukačovičovou bol publikovaný dňa 8.4.2020 v denníku Šport na strane 8.
https://m.aimg.sk/magaziny/add6e51ce8e09cb9b4e90f4abe40b13b.pdf