Publikácia - učebnica "Organizácia súdov a prokuratúry Slovenskej republiky - štruktúra, postavenie a úlohy orgánov ochrany práva" z dielne nášho člena Jaroslav Čolláka, ktorej partnerom sa stalo aj naše občianske združenie UčPS komplexne spracúva, to po viac ako 20 rokoch na Slovensku problematiku organizácie súdov a prokuratúry, ich postavenie, úlohy, štruktúru a systematiku či ich vzájomné vzťahy pri ochrane práva.
Čítajte viac...
Nedávno došlo v Spojených štátoch amerických k vyvrcholeniu niekoľko mesačného sporu, dôsledkom ktorého bolo zrušenie ochrannej známky REDSKINS, a to z dôvodu, že predmetná ochranná známka znevažuje pôvodných obyvateľov Ameriky. Práve týmto sa zaoberá prvá časť tohto príspevku, ktorá poukazuje aj na obdobné rozhodnutia. Druhá časť článku poukazuje na právne predpisy SR použiteľné v danej situácii, ako aj na judikatúru Súdneho dvora EÚ v obdobných veciach.
Čítajte viac...
Požiadavka základných znalostí nemčiny, ktorou Nemecko podmieňuje udelenie víza na účely zlúčenia rodiny pre manželských partnerov tureckých štátnych príslušníkov, ktorí sa oprávnene zdržiavajú na jeho území, je v rozpore s právom Únie. Táto požiadavka zavedená v roku 2007 nie je v súlade s klauzulou „standstill“ v dohode o pridružení s Tureckom.
Čítajte viac...
Smernica o podpore využívania zelenej energie umožňuje členským štátom podporovať výrobu zelenej energie. Táto smernica spresňuje, že členské štáty, ktoré poskytnú výrobcom pomoc, nemajú povinnosť podporovať využívanie zelenej energie vyrobenej v inom členskom štáte.
Čítajte viac...
Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že transparetnosť Komisie pri vyjednávaní o Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investíciách nie je dostatočná. Rozhodol tak na základe Nariadenia 1049/2001, v ktorom je stanovené, že dohody o medzinárodnej spolupráci, do ktorej spadá aj Transatlantická dohoda, musí byť Parlamentom, Komisiou a Radou uverejnená ak to požaduje verejnosť.
Čítajte viac...
Generálny advokát Cruz Villalón zastáva názor, že členský štát je povinný povoliť poskytnutie zdravotníckej služby v inom štáte Únie, ak nemožnosť poskytnúť ju na jeho území vyplýva z dočasného a prechodného nedostatku jeho zdravotníckych zariadení. Generálny advokát sa však domnieva, že ak ide o problém štrukturálnej povahy, členský štát nemá povinnosť povoliť poskytnutie tejto služby v inom štáte, okrem prípadu, ak toto povolenie neohrozí životaschopnosť jeho systému sociálneho zabezpečenia.
Čítajte viac...
Príspevok porovnáva zahraničnú právnu úpravu statusu hráčov a zmluvných vzťahov medzi hráčmi a športovými klubmi so súčasnou právnou úpravou týchto zmluvných vzťahov na Slovensku. Po priblížení minulých navrhovaných legislatívnych úprav autor predstavuje vlastné návrhy de lege ferenda.
Čítajte viac...
Križovatka športu a európskeho práva je momentálne jedným z najdôležitejších aspektov súčasného športového práva. Od čias kľúčového rozhodnutia súdneho dvora v prípade „Bosman“, sa stalo európske právo priamo uplatniteľné vo vzťahoch, v ktorých sa stretáva šport s právom. Priamo usmerňuje jednotlivcov a inštitúcie ako správne chápať a aplikovať európske právo v športe.
Čítajte viac...
Prinášame Vám prehľad vybranej judikatúry Súdneho dvora EÚ súvisiacej s aplikáciou zásady ne bis in idem v práve Európskej únie.
Čítajte viac...
Historické aspekty formovania súdnej moci na pozadí spoločenských, kulturálnych, náboženských a sociálno - ekonomických zmien môžu nadobúdať významnú úlohu v snahe o pochopenie aktuálnosti dnešných modifikovaných úloh, cieľov a poslaní súdnej moci.
Čítajte viac...
Čo nám vyplýva zo vzájomného vzťahu parlamentnej demokracie, partokracie ako modernej skutočnosti pre význam, postavenie a úlohy súdnej moci? Na nastolenú otázku sa snaží autor odpovedať širšími súvislosťami a úvahami o podstate súdnej moci, jej historickom vývoji, a v neposlednom rade o možnosti monopolizácie vplyvu v nej predstaviteľmi moci výkonnej. Zaoberá sa taktiež posunom úloh súdnej moci s prihliadnutím na jej historický vývoj.
Čítajte viac...