Vážení prokurátori a právni čakatelia prokuratúry,
portál Učenej právnickej spoločnosti (UčPS) pracuje akoflexibilná databáza informácií riadených s využitím originálnej štruktúry kategórií a popisných dát (tematické oblasti, právne inštitúty/témy, kľúčové slová), ktoré ku každej stránke portáludefinuje editor s právnickým vzdelaním.
Do tejto časti statusového menu portálu, ktorá je tvorená prokurátormi, na základe ich praktických skúsenosti z každodennej práce s počítačom a internetom, sú nasmerované informácie z databázy portálu určené pre prokurátorov a právnych čakateľov prokuratúry z týchto oblastí:
- odborný výkon prokurátorskej praxe (právne predpisy s komentármi, interné predpisy, stanoviská, judikatúra, odborné články, publikácie a pod.)
- príprava a vzdelávanie prokurátorov a právnych čakateľov prokuratúry
- statusové predpisy a informácie:
- k povolaniu (prokurátor a právny čakateľ prokuratúry, prokurátorska rada, Rada prokurátorov)
- o inštitúciach (Prokuratúra SR, Eurojust, EJN) a ich medzinárodných vzťahoch - ďalšie informácie užitočné pre pracovný i súkromnýživot prokurátorov a právnych čakateľov prokuratúry
Na tejto stránke nižšie je zobrazený blogový výpis/zoznamstránok portálu definovaný ako obsah relevantný pre prokurátorova právnych čakateľov prokuratúry. Ponúknutý obsah (blogový výpis) je možné podľa potreby filtrovaťpomocou kritériírozšíreného vyhľadávania, ktorého výsledky je možné postupnespresňovať na optimálny/prijateľný počet výsledkov.
Zákon č. 154/2001 Z.z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení zákona č. 220/2011 Z.z. (úplne znenie s označením ustanovení, ktorým ústavný súd pozastavil účinnosť)
Ústavný súd pozastavil účinnosť niektorých ustanovení novely zákona o prokuratúre
Ústavný súd Slovenskej republiky pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na neverejnom zasadnutí pléna 28. septembra 2011 rozhodol vo veci vedenej pod sp. zn. PL. ÚS 105/2011 o návrhu prvého námestníka generálneho prokurátora Slovenskej republiky na začatie konania o súlade niektorých ustanovení zákona č. 220/2011 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre.
Ústavný súd pozastavil tiež účinnosť viacerých ustanovení zákona č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov, zákona č. 548/2001 Z. z. o Justičnej akadémii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákona č. 330/2007 Z. z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zákona č. 400/ 2009 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Ťažké ublíženie na zdraví a zodpovednosť lyžiara
Uznesením zo dňa 17.02.2010, sp. zn. 8 Tdo 68/2010, Najvyšší súd ČR odmietol dovolanie proti rozsudku Krajského súdu v Českých Budějoviciach, ktorý ako odvolací súd posudzoval trestnú zodpovednosť lyžiara, ktorý inému lyžiarovi v dôsledku nárazu spôsobil ťažké ublíženie na zdraví.
V dôsledku absencie konkrétnej právnej úpravy, vzťahujúcej sa na posudzované protiprávne konanie, aplikovali súdy do trestného konania civilnoprávny predpis a všeobecné pravidlá z odvetvia lyžiarskeho športu.
Multilaterálne dohovory a právne dokumenty Organizácie spojených národov (prehľad oblastí úprav s prepojením na dokumenty OSN podľa kapitol)
V tabuľke redakčne spracovanej na stránke UčPS sú vytvorené prepojenia na portál OSN - na 29 Kapitol, do ktorých sú rozdelené multilaterálne dohovory a iné právne dokumenty prijaté/podpísané pod gesciou OSN.
Všeobecné princípy a zásady postupu pri medzinárodnej právnej pomoci v trestných veciach
Čítajte viac...Zákonné obmedzenie osobnej slobody a nezákonné uchovanie a vydanie počítačových údajov – nález Ústavného súdu SR
Ústavný súd SR v rozhodnutí č.k. II. ÚS 96/2010-53 zo dňa 03.02.2011 posudzoval otázku porušenia práva na osobnú slobodu, a to v súvislosti s účasťou na vyšetrovacom úkone, ako možnom faktickom obmedzení osobnej slobody, ako aj otázku porušenia práva na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo zneužitím údajov o svojej osobe, práva vlastniť majetok, práva na listové tajomstvo, tajomstvo dopravovaných správ a iných písomností a ochranu osobných údajov, práva domáhať sa zákonom ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde a v prípadoch ustanovených zákonom na inom orgáne SR, práva podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť, ako aj práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života, a to v súvislosti so zaistením počítačového vybavenia na základe príkazu bez dostatočného odôvodnenia a absencie ustanovenia o čase, po ktorý bude uchovávanie údajov vykonávané.
Právne vety stanovísk trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR (2011)
Prinášame Vám právne vety stanovísk trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR sp. zn. Tpj 89/2010, Tpj 90/2010 a Tpj 96/2010, ktoré boli prijaté na rokovaní trestnoprávneho kolégia konanom dňa 30. mája 2011.
Správa o činnosti prokuratúry Slovenskej republiky za rok 2010
Správu o činnosti prokuratúry za rok 2010 predkladá generálny prokurátor SR Národnej rade SR podľa § 11 ods. 1 zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre.
Správa predstavuje informáciu o poznatkoch prokuratúry o stave zákonnosti v SR.
Zhodnotenie činnosti prokuratúry za rok 2010 by malo vyústiť do návrhu opatrení na zlepšenie činnosti prokuratúry v roku 2011.
J. Čentéš odmieta, že je pasívny a že nezaujal stanovisko k návrhu novely zákona o prokuratúre
Kandidátovi na vymenovanie za generálneho prokurátora Jozefovi Čentéšovi bolo vytýkané politikmi cez médiá, že sa údajne nevyjadril k návrhu zákona o prokuratúre.
Jozef Čentéš je presvedčený, že zaujatie vecného odborného stanoviska pred príslušnými orgánmi je lepší postup ako reagovanie na vyjadrenia politikov v médiách, ktoré spravidla produkujú ďalšie mediálne reakcie, čo často vecné riešenie problému skomplikuje, ak nie znemožní.
ZÁKON č. 183/2011 o uznávaní a výkone peňažnej sankcie v Európskej únii
Znenie zákona č. 183/2011 Z. z. redakčne spracovaného na stránke portálu UčPS. Zákon nadobudne účinnosť 01.08.2011.