Je mesiac máj, nielen lásky čas, ale v mnohých športoch aj vrchol nášho celosezónneho snaženia. Finišujú súťaže vo futbale, hokeji, basketbale, volejbale. Fanúšikovia si berú dovolenky, aby mohli oslavovať so svojimi hráčmi tituly, či zapíjať smútok z vypadnutia …
Bolo krásne aprílové ráno a začínal sa jeden z mnohých turnajov, ktoré sa na Slovensku odohrávali v tento deň. Chodieva tam veľa ľudí, predovšetkým rodičov a starých rodičov. Prichádzajú, aby podporili svojich chlapcov a dievčatá. Spoločne si vychutnali naozajstnú športovú atmosféru, tešili sa z úspechov a zmiernili pocit sklamania po prehratom zápase.
Ruka hore! Soplík dole ...
Píšťalka odštartovala zápas. Deti sa strmhlav pustili do svojej milovanej hry. Boli bezprostredné a šťastné. Chvíľami robili fenomenálne veci s neuveriteľnou ľahkosťou a hravosťou. Rozhodca všetko citlivo posudzoval a tréneri robili čo mali. Góly padali na jednej aj na druhej strane. Malí futbalisti sa vrúcne objímali a oslavovali úspešné športové momenty gestami svojich športových ikon.
Cieľom pozitívneho koučingu je osloviť veľkú skupinu ľudí – trénerov, učiteľov, hráčov, rodičov, manažérov, ktorých spájajú inšpiratívne hodnoty pozitívneho myslenia a vytvoriť komunikačnú platformu stretávania sa, vzdelávania a osvety.
Klub ligových kanonierov (KLK) je elitná spoločnosť Slovenských futbalistov, ktorí počas svojej kariéry strelili 100 a viac gólov v najvyšších ligových súťažiach.
Nadväzuje na tradíciu Klubu ligových kanonýrů, založeného v roku 1972 redakciou týždenníka GÓL v Československu. Tento Klub pôvodne združoval hráčov, ktorí dosiahli hranicu 100 gólov v Česko-slovenskej lige. V ére Československa mal 39 členov, z toho 13 Slovákov v čele s Jozefom Adamcom, tretím najlepším strelcom v histórii Československej futbalovej ligy. Po rozdelení Československa pôsobí Klub ligových kanonýrů už len v Česku, na Slovensku podobný klub nevznikol.
Projekt Dajme spolu gól je srdce grassroots futbalu. Oslovuje tých najmenších a podieľa sa na výchove a formovaní budúcich generácií.
Projekt Dajme spolu gól vznikol ako riešenie na zhoršujúcu sa pohybovú kultúru mládeže a nezáujem detí o pohyb. Jeho úlohou je rozhýbať deti už v útlom veku a vybudovať u nich prirodzený vzťah k pohybu a zdravému životnému štýlu. Futbal prebral na seba túto náročnú úlohu ako šport č. 1. V školskom roku 2017/2018 bolo do pohybovo-športových aktivít so zameraním na futbal zapojených 46 materských škôl v 29 mestách po celom Slovensku s počtom 1400 detí týždenne, čo predstavuje zhruba 2% všetkých detí do 5 rokov na Slovensku.
SFZ týmto nastupuje na cestu rozširovania členskej základ- ne. S tým je spojené popularizovanie futbalu u všetkých detí na Slovensku a rozširovanie hráčskej (chlapcov a dievčat) a fanúšikovskej základne.
Dňa 6. mája 2019 sa v priestoroch Tribúna Futbal Pub uskutočnila konferencia s názvom "Športový marketing profesionálne II.", zameraná na témy bezpečnosti na štadiónoch, crowd managementu či boja proti extrémizmu.
Vystúpenie Petra Sepešiho na tému "Zákon č. 1/2014 Z. z. o organizovaní verejných športových podujatí a o zmene a doplnení niektorých zákonov" nájdete TU.Záver preukázaný časom a dátami nielen v Slovenskej republike hovorí, že vo vrcholovom športe uspeje iba drvivá menšina z oň sa usilujúcich mladých ľudí. Aký ďalší osud a s ako kvalitným vzdelaním čaká na väčšinu, ktorá čelí problémom tzv. dvojitej kariéry, je veľmi komplikovaná téma v rámci každej krajiny EÚ i pre výraznú globalizáciu športu a množstvo športovcov pôsobiacich v krajinách EÚ z Afriky, Ameriky či Ázie. Autor predstavuje návrh komplexného riešenia, ktoré by mohlo zároveň pomôcť niekoľkým tisícom slovenským talentovaným športovcom vo veku 15 až 23 rokov rozvíjať ich duálnu kariéru a zároveň i slovenským športovým organizáciám optimalizovať ich náklady pri zabezpečovaní starostlivosti o nich. Ak by pri dnešnej čistej mzde 752 euro, hrubej mzde 1000 euro a superhrubej mzde až 1352 euro na 1 športovca bolo toto navrhované riešenie prijaté, tak po prijatí návrhu by sme za skoro rovnaký celkový objem zdrojov (cca 1400 euro) dokázali podporovať nie iba 1 športovca ako dnes, ale až 2 športovcov, a pritom rovnakou celkovou, dokonca nezdaňovanou mesačnou sumou cca 700 euro, pričom by títo športovci boli zároveň zdravotne poistení a rozvíjali by zároveň svoju duálnu kariéru.
Autor sa v príspevku zaoberá problematikou vzorca na výpočet príspevku uznanému športu, na základe ktorého sa automaticky rozdeľujú štátne príspevky národným športovým zväzom uznaných športov, jeho parametrami, spôsobu výpočtu príspevku a špecifikám.
Celoslovenské testovanie na určenie pohybových predpokladov pre šport kladie mimoriadne nároky na legislatívnu, ekonomickú, metodologickú a realizačnú oblasť. Výber talentov je komplex otázok, ktoré je možné rozdeliť do niekoľkých na seba nadväzujúcich okruhov: určenie talentu, vyhľadávanie talentov, výber talentov a ďalšie. Jedným z najdôležitejších je určenie pohybových predpokladov predovšetkým z hľadiska diagnostiky a prognózy. Pri identifikácii pohybových predpokladov zohrávajú významnú úlohu štyri oblasti: somatická, kondičná, manipulačná a rozhodovacia. Stanovenie vhodnej skupiny športov pre dieťa dáva vysoký predpoklad pre úspešnosť dieťaťa vo vybranej športovej disciplíne, pre zotrvanie dieťaťa v riadenej športovej príprave, či zlepšenie výsledkov v rámci športu či už na národnej, alebo medzinárodnej úrovni. Nemenej podstatným aspektom by mohol byť i zvýšený záujem o pohybové aktivity.
Ukončenie kariéry je pre športovca jedným z najnáročnejších životných období. Športovci, ktorí sa na túto fázu pripravujú už počas aktívnej činnosti, majú lepšie predpoklady na jej úspešné zvládnutie. Veľa športovcov na Slovensku však nie je pripravených na zmeny, ktoré koniec kariéry prináša. Aj preto majú problémy s adaptáciou na novú situáciu a stratu identity vrcholového športovca. Duálna kariéra športovcov je veľmi dôležitou súčasťou podpory jednotlivcov po ukončení ich športovej kariéry.