Prinášame Vám autorský príspevok žurnalistu Róberta Kotiana k aktuálnemu dianiu v hokejovom Slovensku.
Kríza mravov vs. dohody, zmluvy, pravidlá, predpisy, zákony ... podobné dilemy prebiehajú (nielen/aj) v slovenskom hokeji ...
Prinášame Vám predbežnú informáciu o pripravovanom VIII. ročníku konferencie “Šport a právo 2019”, ktorú organizuje UčPS v spolupráci so SFZ a ďalšími partnermi a podporovateľmi v dňoch 3. - 4. októbra 2019 (štvrtok a piatok) v hoteli Aquacity v Poprade.
Po veľmi dobrej skúsenosti z konferencie Šport a médiá 2019 budú v rámci programu konferencie znovu dominovať moderované diskusné stoly.
Na záver prvého dňa konferencie by mal účastníkom spríjemniť program galavečer UčPS, po ktorom budú voľne pokračovať neformálne diskusie o prienikoch a možných synergiách športu a práva.
Slovensko potrebuje poctivú pluralitnú odbornú diskusiu zameranú na podstatu veci a fakty, a nie na zneváženie diskusného partnera.
The aim of argument, or of discussion, should not be victory, but progress. (Joseph Joubert)
Vážení čitatelia, priatelia športu,
prinášame Vám úvodný článok k sérii článkov, v ktorých odborníci pôsobiaci na platforme Učenej právnickej spoločnosti zhodnotia stav implementácie Zákona o športe do praxe tak na strane štátu ako aj na strane športovej obce.
Jeho cieľom je zhrnúť, čo Učená právnická spoločnosť a jej odborní spolupracovníci priniesli slovenskému športu za takmer 10 rokov svojej existencie a poukázať na kvalitný znalostný základ i nadobudnuté skúsenosti, z ktorých budú vychádzať vecné hodnotenia stavu implementácie Zákona o športe, ako aj implementácie Zákona o organizovaní verejných športových podujatí, do športovej praxe.
Pomaly nám uplynú prvé tri roky prebiehajúceho volebného obdobia, v občianskej spoločnosti je preto na mieste rekapitulovať, čo z programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky pre jednotlivé oblasti života slovenskej spoločnosti sa podarilo naplniť alebo aspoň začať napĺňať a čo ostalo iba v rovine politického predsavzatia alebo sľubu, ktorý počas vládnutia nebol nijako naplnený. V tomto príspevku sa bližšie pozrieme na plnenie jednotlivých téz programového vyhlásenia vlády SR pre oblasť športu v prvých troch rokoch vládnutia súčasnej vládnej koalície.
Dňa 25.10.2018 od 13.30 hod sa v hoteli Horizont Resort v Starej Lesnej uskutočnila verejná vecná diskusia pri okrúhlom stole k téme odvodov profesionálnych športovcov – zamestnancov po 1.1.2019.
Profesionálni športovci na Slovensku si žijú „na veľkej nohe“.
Veľa ľudí, vrátane politikov, vníma profesionálnych športovcov, aj tých na Slovensku dosť skreslene cez paradigmu/obraz najúspešnejších Slovákov v športe, ako sú Sagan, Chára, Cibulková, Hamšík, Šatan, ktorí svoje „veľké“ peniaze zarobili i zdanili v zahraničí, prípadne cez lepšie platených hokejistov či futbalistov Slovana, ktorých je iba pár desiatok.
Sledujeme priamy prenos zápasu a sleduje ho miliónové publikum. Dajú sa v ňom odhaliť momenty, častokrát kľúčové, pri ktorých sa víťazstvo či gól dosiahne spôsobom, ktorý u fanúšikov vyvolá rozdielne emócie a názory. Rozhodca urobí rozhodnutie – odpíska penaltu, (ne)uzná gól, nepostrehne ofsajd, nešportové „filmovanie“ faulov, simulovanie či zdržiavanie času, a v tom momente prichádza okamih, kedy hlavný aktér-hráč, konfrontovaný vlastným svedomím má niekoľko sekúnd na to, aby urobil priznanie.