Smernica o prijatí rozhodnutia výkonného výboru SFZ elektronickým hlasovaním (smernica o hlasovaní per rollam)
Článok bol nastavený ako .
- Smernica o športových odborníkoch v rámci SFZ a členov SFZ (úplné znenie platné od 01.05.2018)
- Smernica o športových odborníkoch (znenie platné do 30.04.2018)
- Smernica o členskom v SFZ
- Smernica o infraštruktúre štadiónov
- Smernica o hlasovaní per rollam
Výkonný výbor Slovenského futbalové zväzu podľa čl. 8 ods. 3 písm. e) a čl. 53 ods. 5 stanov Slovenského futbalového zväzu schválil túto smernicu:
Článok 1 - Základné ustanovenia
- Na zabezpečenie efektívnej činnosti výkonného výboru SFZ (ďalej len „výkonný výbor“) môže výkonný výbor využívať hlasovanie s využitím elektronickej e-mailovej komunikácie (ďalej len „hlasovanie per rollam[1] “), ktorého postup a pravidlá upravuje táto smernica.
- Hlasovanie per rollam je možné využiť pri rozhodovaní výkonného výboru v tých prípadoch, keď z povahy veci nevyplýva vhodnosť/primeranosť prejednania a rozhodnutia veci iným spôsobom.
- Vhodnosť/primeranosť prerokovania veci a hlasovania per rollam posudzuje prezident SFZ (ďalej len „prezident“) z vlastnej iniciatívy alebo na základe podnetu člena výkonného výboru alebo generálneho sekretára SFZ (ďalej len „generálny sekretár“).
- Po rozhodnutí prezidenta o vhodnosti hlasovania per rollam, vykonanie hlasovania členmi výkonného výboru v súlade s týmto predpisom zabezpečí generálny sekretár alebo ním poverená osoba (ďalej len „predkladateľ“).
- Hlasovanie per rollam a jeho výsledok sa písomne zaznamená do osobitného „zápisu o hlasovaní per rollam“ alebo priamo do zápisnice z najbližšieho zasadnutia výkonného výboru, v ktorom bude uvedený aj spôsob zadokumentovania hlasovania a jeho výsledku.
- Ak sa v súvislosti s hlasovaním per rollam zasiela členom výkonného výboru elektronický dokument, tento bude zaslaný vo formáte PDF, RTF alebo DOC, a pripojí sa aj k zápisu o hlasovaní per rollam.
- Všetky úkony vykonávané podľa tejto smernice (predloženie návrhu, potvrdenie prijatia návrhu, uplatnenie námietky, hlasovanie a pod.) sa vykonávajú elektronickou formou (emailom), ak nie je pri konkrétnom úkone výslovne uvedená iná forma, napr. telefonicky.
- O telefonicky vykonanom úkone spíše záznam ten, kto ho vykonal a záznam predloží/zašle generálnemu seketárovi a tomu, koho sa dotýka.
- Pri využití hlasovania per rollam sa postupuje v súlade so stanovami SFZ a ostatnými predpismi SFZ. Ak v súvislosti s hlasovaním per rollam nie je niektorý čiastkový postup (úkon) bližšie upravený, postupuje sa v súlade so všeobecným princípmi SFZ.[2]
Článok 2 - Práva a povinnosti predkladateľa návrhu
- Predkladateľ zasiela návrh (materiál, uznesenie alebo iné rozhodnutie) členom výkonného výboru na schválenie per rollam
- s primeraným časovým predstihom, najmenej päť dní pred stanoveným posledným dňom hlasovania, ak v odôvodnených prípadoch nie je stanovená iná lehota; v súlade so všetkými stanovenými náležitosťami, ktoré vyplývajú pre predkladateľa návrhu.
- so všetkými náležitosťami a informáciami nevyhnutnými k objektívnemu rozhodnutiu.
- Predkladateľ v predloženom návrhu presne definuje jednotlivé možnosti hlasovania (áno - nie, za - proti, schvaľujem - neschvaľujem, resp. zdržiavam sa).
- V prípade úprav znenia (doplnenia) predkladaného návrhu v priebehu hlasovania bude nové znenie návrhu predložené na nové prerokovanie a rozhodnutie per rollam všetkým členom výkonného výboru so stanovením novej lehoty na hlasovanie.
- Predkladateľ eviduje hlasovanie v písomnej podobe uložením e-mailov v osobitnom priečinku na serveri v dispozícii SFZ alebo založením vytlačených e-mailov do príslušnej evidencie rozhodnutí výkonného výboru.
- Generálny sekretár alebo ním určená osoba vedie evidenciu hlasovania (tabuľku hlasovania per rollam), ktorá je dostupná na sekretariáte SFZ a je podkladom pre vyhotovenie zápisu o hlasovaní per rollam.
- Predkladateľ zasiela návrh v kópii predsedovi revíznej komisie, ktorý v súlade so svojimi oprávneniami[3] môže k predloženému návrhu uviesť svoje výhrady a pripomienky, ktoré odošle predkladateľovi, generálnemu sekretárovi a všetkým členom výkonného výboru.
- Predkladateľ pri zasielaní návrhu, o ktorom má byť hlasovanie per rollam, označí v predmete správy, že sa jedná o dôležitú správu. Pri zasielaní emailovej správy predkladateľ označí nastavenia: „Dôležitosť: vysoká“ a „Požadovať potvrdenie o prečítaní“, ak túto možnosť podporuje použitý emailový klient/program (napr. Outlook Express, Microsoft Outlook alebo Lotus Notes) alebo požiada adresáta o potvrdenie prijatia návrhu, o ktorom sa má hlasovať, emailovou odpoveďou adresáta.
- V prípade, ak prijatie návrhu, o ktorom sa má hlasovať, zo strany niektorého člena výkonného výboru v posledný deň lehoty stanovenej na hlasovanie nie je potvrdené, predkladateľ, generálny sekretár alebo ním poverená osoba telefonicky (hovor alebo SMS správa) upovedomí člena výkonného výboru o zaslanom návrhu na čísle používanom týmto členom výkonného výboru na účely komunikácie v rámci činnosti v SFZ. V prípade závažných rozhodnutí, o upovedomení člena výkonného výboru sa vyhotoví písomný záznam obsahujúci spôsob, dátum a čas upovedomenia, meno a priezvisko upovedomujúceho a upovedomeného a telefonický kontakt (číslo), na ktorý bolo volané alebo bola zaslaná SMS správa.
- So súhlasom väčšiny členov výkonného výboru môže predkladateľ alebo generálny sekretár stanoviť aj kratšiu lehotu na hlasovanie ako päť dní. V tom prípade predkladateľ, generálny sekretár alebo nimi poverená osoba bezodkladne telefonicky upozorní ostatných členov výkonného výboru na skrátenú lehotu hlasovania. Hlasovanie v skrátenej lehote sa považuje za prejav súhlasu so skrátením lehoty na hlasovanie.
- Predkladateľ návrhu alebo generálny sekretár môže na žiadosť člena výkonného výboru lehotu na hlasovanie primerane predĺžiť.
- Predkladateľ návrhu je povinný oznámiť výsledky hlasovania per rollam najneskôr do piatich kalendárnych dní po skončení hlasovania všetkým členom výkonného výboru. Hlasovanie je skončené o 24.00 hod dňa, ktorý bol určený ako posledný deň hlasovania, ak nebola lehota na hlasovanie predĺžená.
- Pri hlasovaní v lehote určenej podľa dní sa do lehoty nepočíta deň, v ktorý bol návrh zaslaný členom výkonného výboru na hlasovanie.
Článok 3 - Práva a povinnosti členov výkonného výboru pri hlasovaní per rollam
- Všetci členovia výkonného výboru majú právo na rovnaké podmienky hlasovania a právo na vyslovenie a zaznamenanie odlišného názoru.
- Člen výkonného výboru hlasuje podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia, v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj v súlade so stanovami a ostatnými predpismi FIFA, UEFA a SFZ.
- Člen výkonného výboru hlasuje o zaslanom návrhu emailovou odpoveďou zo svojho emailového účtu zaslanou v stanovenej lehote odosielateľovi/predkladateľovi návrhu rozhodnutria, ak nie je stanovené inak.
- Člen výkonného výboru hlasuje v súlade so stanovenými možnosťami a pravidlami hlasovania (áno – nie; pre – proti; schvaľujem - neschvaľujem, zdržiavam sa), tak ako boli stanovené predkladateľom návrhu.
- Člen výkonného výboru identifikovateľne označí (menom a priezviskom) svoju emailovú odpoveď, ktorá obsahuje hlasovanie o návrhu, ak táto informácia nevyplýva z hlavičky emailu.
- Člen výkonného výboru má právo pred vykonaním hlasovania písomne reagovať alebo nereagovať na predložený návrh a môže požiadať o primerané predĺženie lehoty na hlasovanie per rollam.
- Proti oznámenému výsledku hlasovania môže člen výkonného výboru vzniesť u predkladateľa písomné námietky s odôvodnením, ktoré môžu byť dôvodom pre nové hlasovanie. O novom hlasovaní rozhoduje prezident. Námietky s dôvodmi sa vždy zasielajú na vedomie aj generálnemu sekretárovi. Námietky člena výkonného výboru sa pripoja k zápisu o hlasovaní per rollam, ktorý je prílohou zápisnice z najbližšieho zasadnutia výkonného výboru.
- Pri hlasovaní per rollam je hlasovanie na základe plnej moci neprípustné. Hlasovanie zaslaním odpovede z emailového účtu člena výkonného výboru sa považuje za hlasovanie člena výkonného výboru.
Článok 4 - Výsledky hlasovania
- Hlasovanie per rollam je platné:
- ak bol návrh riadne zaslaný všetkým členom výkonného výboru na nimi určenú emailovú adresu na účely komunikácie v rámci činnosti výkonného výboru a
- ak sa hlasovania v stanovenej lehote zúčastnila nadpolovičná väčšina[4] členov výkonného výboru zaslaním jednoznačnej odpovede obsahujúcej jednu z ponúkaných možností bez pripomienok, podmienok a výhrad.
- Predkladaný návrh je prijatý/schválený, ak za jeho prijatie/schválenie hlasovala nadpolovičná väčšina členov výkonného výboru pri splnení podmienky uznášaniaschopnosti. V prípade rovnosti hlasov rozhoduje hlas prezidenta.
- Ak člen výkonného výboru nezašle odpoveď na predložený návrh alebo zašle odpoveď, ktorá nie je v súlade s odsekom 1, jeho odpoveď sa nezapočítava do kvóra stanoveného na platné rozhodnutie o návrhu.
- V sporných prípadoch o platnosti hlasovania per rollam rozhoduje výkonný výbor nadpolovičnou väčšinou členov.
- Opakované hlasovanie per rollam o tej istej veci nie je vylúčené.
Článok 5 - Záverečné ustanovenia
Táto smernica nadobúda platnosť a účinnosť dňom schválenia výkonným výborom.
Poznámky pod čiarou:
Komentáre
Pridať komentár
Buďte prvý/á, kto napíše svoj komentár…
Komentáre sú dočasne prístupné len pre registrovaných používateľov. V prípade, ak máte záujem pridať komentár k článku, prihláste sa (zeregistrujte sa).
Prihlásenie
Pre pridanie komentáru sa musíte prihlásiť…