Ako pracujú európske inštitúcie a ako s nimi spolupracovať
Alan Hardacre tvrdí, že dnes, oveľa viac než kedykoľvek predtým, je pre súkromné i verejné organizácie nevyhnutné vedieť ako spolupracovať s európskymi inštitúciami. Hoci tvorba politiky na úrovni EÚ môže byť komplexná a zložitá, nemusia mať podľa neho na tieto vedomosti monopol iba profesionálni lobisti a konzultačné firmy.
Alan Hardacre vyučuje na Európskom inštitúte pre verejnú správu (EIPA) a v minulosti pôsobil ako poradca pre Konfederáciu britského priemyslu.
Akákoľvek zainteresovaná strana, ktorá by sa snažila presadiť v EÚ nejaký verejný politický cieľ, alebo cieľ ktorý súvisí s EÚ, je nútená sa aspoň do istej miery zaoberať bruselskými inštitúciami. EÚ je zodpovedná za významné množstvo legislatívy, ktoré členské štáty v určitých oblastiach implementujú: legislatíva, ktorá neovplyvňuje iba členské štáty, ale aj zvyšok sveta.
Prechod od nutnosti spolupracovať s európskymi inštitúciami k úspečnej činnosti, nie je taký jednoduchý. To platí hlavne v prípade nedávnych zmien vyplývajúcich z Lisabonskej zmluvy, vývíjajúcej sa vnútornej a medzi-inštitucionálnej dynamiky a osobností, a stúpajúcej debaty o transparentnosti a etike v prostredí bruselského lobingu.
Všetko toto sa už zdôrazňovalo v roku 2011 prostredníctvom prvých veľkých lobistických kampaní o delegovaných aktoch, intenzívnej práci s Parlamentom o jeho právach súhlasu pri medzinárodných zmluvách a nedávnom škándale podplácania za dodatky v Parlamente, ktorý sa dostal na titulky novín.
Celý článok si môžete pozrieť TU
Zdroj: www.euractiv.sk; 29.6.2011