Absolventi úspešní vo svojom odbore, Jozef Gönci
Rozhovor s Jozefom Göncim, absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu UK Bratislava, na tému "Absolventi úspešní vo svojom odbore", ktorý v súčasnosti pôsobí ako projektový manažér elitného tímu Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica.
"Vysokoškolské vzdelanie by v súčasnosti malo byť štandardným vybavením vrcholového športovca"
1. Čomu sa v súčasnosti venuješ a na akej úrovni, prípadne aké sú najvýznamnejšie výsledky v tvojej doterajšej činnosti v súvislosti s povolaním?
Som projektovým manažérom elitného tímu VŠC Dukla Banská Bystrica. Je to projekt vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a v horizonte 2-3 rokov chceme dosiahnuť dominanciu tejto značky v oblasti športu a marketingu na Slovenskom športovom trhu.
Som členom VV Slovenského olympijského výboru (ďalej len "SOV"), ako predseda komisie športovcov SOV. Zastupujem názory, požiadavky a postoje športovcov smerom k VV SOV a naopak. V rámci 4-ročného funkčného obdobia som viedol mládežnícku výpravu na Európsky olympijský festival mládeže v Utrechte 2013, na OH mládeže v Čínskom Nankingu 2014, bol som manažérom výpravy na Európskych hrách v Baku 2015 a v termíne 9.-22.2.2016 aj výpravy na zimných OH mládeže v Lillehameri.
2. Prečo si sa rozhodol študovať na FTVŠ UK, v ktorom roku, akému športu si sa venoval na strednej škole a na akej úrovni?
Rozhodol som sa tak preto, lebo som potreboval získať komplexnejšie informácie v oblasti vrcholového športu a doplniť si k skúsenostiam získaných dlhoročnou praxou v streleckom športe aj vedomosti, ktoré by ma ako vrcholového športovca posúvali výkonnostne ďalej. Dôležitý bol hlavne faktor, že som mohol získať najvyššiu trénerskú kvalifikáciu v športovej streľbe, ako odrazový mostík pre postkariérny život. A samozrejme vysokoškolské vzdelanie je dnes štandardným vybavením športovca.
3. Stručne zhodnoť priebeh štúdia, opíš prínos tohto štúdia, a či si sa venoval počas neho tejto činnosti, ktorej sa venuješ v súčasnosti.
Miestami bolo náročné skĺbiť požiadavky na štúdium a športovú prípravu, pretože som bol počas štúdia na vrchole kariéry. Dnes už sú moje aktivity zamerané na pozície v oblasti manažmentu a riadenia športu.
4. „Čo ti dala škola?“ - či ťa štúdium dostatočne pripravilo na povolanie ...
Neviem si dosť dobre predstaviť, že chceme vo vrcholovom športe športových odborníkov bez vzdelania. Aj nový zákon o športe sa touto témou zaoberá a venuje jej dostatok pozornosti. Prirodzene rastie tlak na získavanie vedomostí, pretože šport patrí medzi veľmi zaujímave komodity, kde sa v marketingovej podobe zhmotňuje športový úspech. Miera financií v športe, ktorú každoročne tvorí jeho obrat, si vyžaduje kvalitnú jazykovú výbavu, manažérske skúsenosti, základné znalosti v oblasti práva, riadenia športových organizácii a iné... FTVŠ je jednoznačne benefitom v portfóliu získavania vzdelania, pokiaľ chce ktokoľvek z nás v športe pracovať na trénerskej, manažérskej pozícii, či v pozícii funkcionára.
5. S ktorými športovcami zvučných mien si pracoval alebo pracuješ a aké úspechy pod tvojím vedením dosiahli?
Sedem rokov som viedol s dvoma fínskymi kolegami streleckú akadémiu v olympijskom centre Kuortanne vo Fínsku. Pracovali sme s rôznymi zahraničnými športovcami a mnohí z nich sú špičkovými strelcami, olympijskými medailistami, či nositeľmi medailí z vrcholných podujatí. Na Slovensku sa trénerstvu venujem iba 3 roky, čo je krátka doba na výraznejší úspech hlavne v kategórii juniorov.
Ako manažér Elite tímu VŠC Dukla Banská Bystrica mám na starosti mená ako:
M.Tóth, M.Martikán, I.Lévai, M.Hrašnová, P.Gelle, J.Tužinský
Myslím, že ich netreba zvlášť predstavovať. Ich úspechy sú úspechmi ich realizačných tímov, môj tím má za úlohu optimálne nastavenie ich harmonogramov športovej prípravy, ich marketingové využitie, životosprávu/podporné prostriedky/ a iné...
6. Stručne zhodnoť podmienky na vykonávanie svojho povolania na Slovensku, resp. ich porovnanie so zahraničím.
Sme mladá krajina so značne amortizovanou a nedostatočnou športovou infraštruktúrou pre vrcholový šport, čo je našou achillovou pätou. Pokiaľ chceme byť konkurencieschopní a úspešní, musíme začať naplno pracovať vo viacerých segmentoch v oblasti športu. Vplyv vedy a výskumu na šport je takmer nulový, nefunguje prirodzená generačná výmena, či efektívnejšie využitie športovcov v systéme riadenia športu. Výhodou je, že sme pracovití a trpezliví, no moderný šport si žiada neustále inovácie, takže nestačí robiť v systéme v ktorom pracujeme iba údržbárov, našou povinnosťou je neustále ho budovať pre ďalšie generácie.
7. Čo odporúčaš pre budúcich študentov, čo by mali urobiť, resp. čomu by sa mali venovať a „ako intenzívne“, aby dosiahli podobný úspech ako ty.
Odporúčam zamerať sa na väčší vzdelanostný diapazón, zameraný nie len na vlastnú špecializáciu, ale aj na potencionálny okruh tém súvisiacich s ich budúcim zameraním, respektíve povolaním...
Rozhovor spracovali:doc. Mgr. Marián Vanderka, PhD. (Dekan Fakulty telesnej výchovy a športu UK Bratislava) a
Mgr. František Seman, PhD. (Študijný prodekan)