Právny inštitút / Téma: Rozhodovanie športových sporov
Pridaj medzi moje témyStanovy SFZ - úplné znenie (schválené konferenciou SFZ v Poprade dňa 29.06.2017)
LIMITY ZDRUŽOVANIA: RIEŠENIE SPOROV V ŠPORTE A PRÁVNA OCHRANA ČLENOV OBČIANSKYCH ZDRUŽENÍ (SO ZAMERANÍM NA ŠPORTOVÉ ZVÄZY) MagOff
V predkladanom príspevku bude rozobratá problematika riešenia sporov v športe. Autor oboznamuje čitateľa s možnými spôsobmi riešenia sporov v športe, pričom upozorňuje na niektoré limity konkrétnych druhov riešenia sporov. Na podklade týchto predpokladov uvažuje o možnostiach právnej ochrany členov občianskych združení, nakoľko ustanovenia o právnej ochrane členov združení po prebehnutej rekodifikácii civilného procesného práva v podmienkach Slovenskej republiky malo za následok zrušenie ustanovenia § 15 z.č. 83/1992 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. Týmto krokom sa zaviedla čiastočná neistota ohľadne otázky, kde sa má/môže člen združenia obrátiť v prípade, ak považuje niektoré rozhodnutie združenia za rozhodnutie, ktoré zasahuje do jeho práv, právom chránených záujmov, postavenia a slobôd.
Stanovy SFZ - úplné znenie (schválené konferenciou SFZ v Senci dňa 31.03.2017)
Novela zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov s dôvodovou správou i dôvodmi k pozmeňujúcim návrhom poslancov
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa mení zákon č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov bol prerokovaný a schválený na 11. schôdzi NR SR, uznesenie číslo 352 zo dňa 29. 11. 2016.
Na stránke Národnej rady SR bolo dnes publikované schválené znenie novely zákona o športe so zapracovanými pozmeňovacími návrhmi.
Učená právnická spoločnosť redakčne spracuje neoficiálne úplné znenie zákona o športe so zapracovanou novelou.
Návrhy, podnety a závery V. ročníka konferencie “ŠPORT a PRÁVO 2016”
V dňoch 29.-30.09. 2016 sa v Poprade uskutoční V. ročník konferencie "Šport a právo 2016"
V dňoch 29. - 30. septembra 2016 sa v konferenčných priestoroch hotela AquaCity v Poprade uskutoční piaty ročník podujatia sui generis na Slovensku - odborná konferencia s medzinárodnou účasťou pod názvom: „ŠPORT a PRÁVO 2016“.
Záujemcovia o účasť na konferencii z radov odbornej športovej verejnosti sa môžu prihlásiť na podujatie do vyčerpania vyčlenenej kapacity cez prihlasovací modul, ktorý je prístupný TU - vyberte si prosím možnosť účasti "S ubytovaním" alebo "BEZ ubytovania".
Arbitrabilita športových sporov (alebo prečo sa pri “nutnom” hľadení z výšky vždy oplatí pozerať si pod nohy)
Návrh novely zákona č. 440/2015 Z. z. o športe v merdzirezortnom pripomienkovom konaní
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky predložilo dňa 8.8.2016 do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa mení zákon č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov.
Medzirezortné pripomienkové konanie končí 26.8.2016, dokedy môžu pripomienkujúce subjekty vrátane odbornej a laickej verejnosti uplatňovať svoje pripomienky k predloženému návrhu zákona prostredníctvom portálu SLOV-Lex.
Stanovy SFZ - úplné znenie (schválené konferenciou SFZ v Bratislave dňa 3.6.2016)
Kto bude riešiť pracovnoprávne spory profesionálnych športovcov a klubov v športe alebo – prečo je (vždy) nutné hľadieť z výšky:
Prejednávanie sporov medzi športovcami a športovými klubmi v prípade, ak v danom športe existoval rozhodcovský súd bolo lokalizované a charakterizované ako súkromnoprávne rozhodovanie sporov "vo vnútri" danej športovej organizácie - teda vo vnútri daného športového, zväčša národného zväzu. Ak si daný národný športový zväz takýto rozhodcovský súd v súlade so zákonom č. 244/2002 Z.z. (o rozhodcovskom konaní) zriadil, zaviazal svojich členov k povinnosti spory vzniknuté medzi členmi, alebo medzi členmi a samotným zväzom predkladať výlučne pred tento rozhodcovský súd. Dochádzalo tak k vylučovaniu právomoci všeobecného súdnictva, a športové spory ostávali "doma", teda vo vnútri športového odvetvia. Konanie pred rozhodcovským súdom má však limity v zákone č. 244/2002 Z.z., ktorý okrem iného implicitne ustanovuje, že v rozhodcovskom konaní nie je možné prejednávať pracovnoprávne spory, čo potvrdzuje aj ustanovenie § 14 zákona č. 311/2001 Z.z. (Zákonník práce). Kam teda so spormi vyplývajúcimi zo zmlúv o profesionálnom vykonávaní športu v zmysle "nového zákona o športe", keď zákonodarca špecificky ustanovil, že tieto vzťahy majú pracovnoprávny charakter, ale neplatí na nich plošne Zákonník práce? Na uvedenú otázku sa pokúsi autor nájsť odpoveď, ktorú sa pokúsi formulovať ako stručnú, jasnú a ako odpoveď s "prakticistickým ťahom na bránku".
Národné športové zväzy a kluby - povinnosti podľa zákona č. 440/2015 Z. z. o športe
Zákon č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov s dôvodovou správou i dôvodmi k pozmeňujúcim návrhom poslancov
Učená právnická spoločnosť Vám prináša úplné znenie prijatého zákona o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov, do ktorého bola redakčne zapracovaná dôvodová správa i odôvodnenia ku schváleným pozmeňujúcim návrhom poslancov národnej rady.
Zákon o športe bol schválený 26. novembra 2015 Národnou radou Slovenskej republiky (za zákon hlasovalo 132 poslancov zo 135 prítomných; nik nehlasoval proti). Prezident Slovenskej republiky zákon podpísal 15. decembra 2015. Následne bol zákon o športe publikovaný v Zbierke zákonov pod číslom 440/2015 Z.z. a účinnosť nadobudol od 1. januára 2016.