Pojem: zodpovednosť právnických osôb
Všetky pojmyZÚČASTNENÁ OSOBA – HISTÓRIA, TEÓRIA, PRAXMagOff
V predkladanom príspevku jeho autori analyzujú v odbornej literatúre menej spracovávanú tému týkajúcu sa zúčastnenej osoby v trestnom konaní. Postupne sa venujú histórii tejto právnej úpravy, definícii pojmu zúčastnená osoba, jej právam, povinnostiam, jej postaveniu v súvislosti s tzv. nepravou trestnou zodpovednosťou právnických osôb a nakoniec tiež kazuistike, na popise ktorej autori poukazujú na zrejme rastúci význam postavenia zúčastnenej osoby v trestnom konaní v budúcnosti.
Implementácia Smernice o ochrane životného prostredia prostriedkami trestného práva do právneho poriadku SR
Pri posúdení otázky nutnosti transpozície predmetnej smernice do právneho poriadku SR je možné zvoliť dva základné prístupy.
Prvý prístup sa snaží extenzívnym výkladom platnej právnej úpravy pragmaticky nájsť spôsob a argumenty k tvrdeniu/záveru, že slovenský právny priadok v podstate vyhovuje požiadavkám, ktoré stanovuje smernica.
Pri druhom prístupe založenom na dôslednom výklade obsahu smernice v súlade s jej cieľmi, ktoré sú vyjadrené najmä v Preambule smernice, je však zrejmé, že v prípade, ak by našou ambíciou bolo dôkladne sledovať a naplniť cieľ smernice, malo by to znamenať, že slovenskú právnu úpravu je potrebné významne zmeniť a posunúť k efektivite.
Dohovor OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu (New York, 15.11.2000, publ. pod č. 621/2003 Z.z.)
Text Dohovoru OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu publikovaný pod č. 621/2003 Z.z.
TRESTNOPRÁVNY DOHOVOR o korupcii (Štrasburg, 27.01.1999)
Znenie medzinárodného dohovoru publikovaného pod číslom 375/2002 Z.z., redakčne spracovaného na stránke portálu UčPS.