Tématická oblasť: Športové právo
Pridaj medzi moje oblastiBudúci právnici o bezpečnosti na futbale
Praktická pomôcka pre športové subjekty k čerpaniu finančného príspevku na prekonanie krízy COVID-19 (od 1.10.2020)
Oproti príspevkom v rámci prvej vlny korony nastali niektoré zmeny.
SPOLOČNE SME SILNEJŠÍMagOff
Prinášame vám hodnotný autorský príspevok Michala Trška - redaktora vydavateľstva Petit Press a webu sportinak.sk.
Príspevok bol inšpirovaný účasťou a diskusiami na konferencii "Šport a médiá 2019".
"Vzťah médií a športového prostredia by sa mal zmeniť.
Obe strany by veľmi potrebovali partnerstvo vo vzájomnom win win postavení, aké tu momentálne nie je a obom stranám by veľmi prospelo."
Praktická pomôcka pre športové subjekty k čerpaniu finančného príspevku na prekonanie krízy COVID-19
Vyhodnotenie ankety UčPS k dopadu mimoriadnych opatrení v súvislosti s výskytom COVID-19 na oblasť športu
Učená právnická spoločnosť, o. z. (UčPS) si uvedomuje vážnosť celkovej situácie spôsobenej v súvislosti so šírením pandémie COVID-19, a to i na slovenský šport. Dnes existujúce zákazy organizovať verejné športové podujatia a prevádzkovať telovýchovno-športové zariadenia v mnohých prípadoch znamenajú i definitívne predčasné ukončenie súťaženia počas športovej sezóny 2019/2020. Vylučuje to aj akúkoľvek individuálnu prípravu športovcov na športoviskách v takýchto zariadeniach.
Táto situácia by nás všetkých mala predovšetkým motivovať združiť sa a spojiť navzájom, tak aby sa koordinovali všetky existujúce sily v prospech športu v SR. Napriek tomu, že šport nie je odvetvím, ktoré má produkovať ekonomické zisky, spoločnosti však prináša iné nevyčísliteľné hodnoty. Športové hnutie bude pre aktuálne zákazy odkázané na pomoc a nevyhnutnú podporu štátu v podobnom rozsahu, ako majú i iné odvetvia hospodárstva. Bude však potrebovať aj dobrovoľnú solidaritu nás všetkých vrátane schopnosti navzájom spolupracovať pre dobro športu v SR.
Rozhodli sme sa preto v UčPS zmapovať dopady mimoriadnych opatrení v súvislosti s výskytom COVID-19 na oblasť športu v SR formou dvoch krátkych dotazníkov, ktoré boli k dispozícii v období od 31.3.2020 do 8.4.2020. Prvý dotazník bol určený pre FYZICKÉ osoby ako sú športovci či športoví odborníci, druhý dotazník bol určený je pre PRÁVNICKÉ osoby - športové organizácie ako sú kluby či zväzy.
V tomto dokumente vám prinášame sumarizáciu hlavných a najdôležitejších výsledkov, ktoré sme na základe realizácie ankety získali.
Osobitné východisko športu 1 - Iný pracovnoprávny vzťah
Prinášame prvé právne východisko, ktoré je dôvodom, pre ktorý sa na šport nevzťahujú niektoré dôležité všeobecné krízové opatrenia využívajúce úpravu zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti.
Ak majú športové organizácie, športoví zamestnanci a športové SZČO v čase "koronakrízy" získať obdobnú podporu zo strany štátu ako porovnateľné subjekty v iných spoločenských oblastiach, osobitosti športu si budú vyžadovať aj špeciálne opatrenia (oproti všeobecným).
O to viac, že šport nie je odvetvím, od ktorého sa očakáva tvorba ekonomického zisku (drvivá väčšina má právnu formu občianskeho združenia a takmer všetky subjekty sú priebežne "dotované" dotáciami, pôžičkami, darmi a príspevkami svojich podporovateľov a členov) a teda nemôžme očakávať ani to, že z lepších čias budú mať športové subjekty "zarobené či našetrené na horšie časy", pretože ich úlohou v spoločnosti je tvoriť úplne iné peniazmi nevyčísliteľné hodnoty.
Jozef Mihál: Na tzv. balíček prvej pomoci majú nárok kluby aj profesionálni športovci
Po tom, ako prijal Úrad verejného zdravotníctva SR zákaz hromadných podujatí športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy (10. marca 2020), boli prerušené alebo ukončené vrcholové súťaže kolektívnych športov. Reakciou klubov bolo aj ukončovanie zmlúv s profesionálnymi športovcami, či už boli v pozícii zamestnanca alebo SZČO.
Záznam z diskusnej relácie o budúcnosti slovenského športu alebo ... aké bude programové vyhlásenie vlády pre oblasť športu?
Prinášame Vám záznam z avízovanej diskusnej relácie uskutočnenej formou videokonferencie k obsahu pripravovaného Programového vyhlásenia vlády SR pre oblasť športu i k obsahu ďalších koncepčných materiálov.
Prvá videokonferencia zo série diskusných relácií sa uskutočnila dňa 1. apríla 2020, s využitím moderných technických riešení, ktoré prináša slovenskej športovej obci Futbalnet.TV.
Diskusiu o financovaní, sponzoringu, infraštruktúre, športových poukazoch, zámeroch, cieľoch vlády do budúcna a o ďalších iných zaujímavých a dôležitých otázkach moderoval Martin Čánik.
Pozvanie do diskusie prijali odborníci zo slovenského športového prostredia, a to Ivan Husár, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Jozef Gönci, predseda správnej rady Fondu na podporu športu, Martin Kohút, člen Výkonného výboru SZĽH, Peter Dedík za Slovenský futbalový zväz a Petr Horáček, prezident Slovenského zväzu tanečného športu.
ANKETA k dopadu mimoriadnych opatrení v súvislosti s výskytom COVID-19 na oblasť športu
Učená právnická spoločnosť, o. z. (UčPS) si uvedomuje vážnosť celkovej situácie spôsobenej v súvislosti so šírením pandémie COVID-19, a to i na slovenský šport. Dnes existujúce zákazy likvidujúce šport a znamenajúce definitívne predčasné ukončenie súťaženia počas športovej sezóny 2019/2020 sú realitou v už nemálo športoch. Je až do odvolania zakázané organizovať verejné športové podujatia a zakazuje sa i prevádzka telovýchovno-športových zariadení, čo vylučuje aj akúkoľvek individuálnu prípravu športovcov v takýchto zariadeniach.
Druhý dotazník je pre PRÁVNICKÉ osoby - športové organizácie ako sú kluby či zväzy.
Diskusná relácia o budúcnosti slovenského športu alebo ... aké bude programové vyhlásenie vlády pre oblasť športu?
Učená právnická spoločnosť v spolupráci s Futbalnet.TV pripravujú na prelome marca a apríla spoločný projekt - diskusnú reláciu, ktorej témou bude "Budúcnosť slovenského športu".
Cieľom podujatia je diskusia štátnych, športových a odborných elít k obsahu pripravovaného programového vyhlásenia vlády SR pre oblasť športu i k obsahu ďalších koncepčných materiálov SR pre oblasť športu.
Vzhľadom na aktuálnu spoločenskú situáciu bude diskusia uskutočnená formou videokonferencie s využitím moderných technických riešení, ktoré prináša slovenskej športovej obci Futbalnet.TV. Relácia bude zverejnená v priebehu niekoľkých dní po jej spracovaní produkciou Futbalnet.TV.
Diskusiu bude moderovať Martin Čánik.
Pozvanie do diskusie zatiaľ prijali páni: Ivan Husár - štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Jozef Gönci - predseda Správnej rady Fondu na podporu športu, Martin Kohút - člen výkonného výboru SZĽH a viceprezident SOŠV, Peter Dedík - zástupca SFZ a Petr Horáček - prezident SZTŠ.
Otázky diskustujúcim bude možné položiť pred samotnou diskusiou prostredníctvom FB stránky UčPS Zákon o športe: https://www.facebook.com/zakonosporte.
Z otázok zaslaných k téme diskusie viaceré vyberieme a v rámci časových možností položíme diskutujúcim hosťom tak, aby sa nám podarilo čo najviac otázok aj zodpovedať.
UčPS podala podnet na GP SR na posúdenie súladu novely zákona o športe s Ústavou SR
Pozor!!! Aktualizované oznámenie o príprave konferencie Šport a médiá 2020
AKTUALIZOVANÝ OZNAM O KONANÍ KONFERENCIE „ŠPORT a MÉDIÁ 2020".
ORGANIZÁTORI: Učená právnická spoločnosť, o. z. s podporou Slovenského futbalového zväzu (a prezidenta SFZ Jána Kováčika) a Paneurópskej vysokej školy (dekanky fakulty masmédií PEVŠ prof. Ivety Radičovej) ako hlavnými partnermi podujatia a ďalšími partnermi podujatia.
KDE: Paneurópska vysoká škola, Fakulta masmédií, Tematínska 10, 851 05 Bratislava ??? bude zvážené miesto konania konferencie aj mimo Bratislavy
KEDY: 28. mája 2020 (štvrtok) - organizačný výbor konferencie 17.3.2020 rozhodol o presune podujatia na termín október/november 2020
Všetci pozvaní hostia a účastníci, ktorí už svoju účasť potvrdili, členovia a priatelia UčPS, budú o presnom termíne a mieste konania konferencie ŠPORT a MÉDIÁ 2020 informovaní emailom ihneď, ako to bude možné.