Ešte raz a inak k problému odvodov profesionálnych športovcov - zamestnancov
- O blížiacom sa ekonomickom probléme klubov
- Ešte raz a inak k problému odvodov za profesionálov
- Návrh na predĺženie odvodových prázdnin o ďalšie 3 roky
Na úvod:
Na základe intenzívnej diskusie so zástupcami profesionálnych klubov o kritickom probléme súvisiacom s blížiacim sa plným odvodovým zaťažením profesionálnych klubov kolektívnych športov ako zamestnávateľov profesionálnych športovcov (od 1.1.2019) prinášame ďalšie informácie a ponúkame možnosť zapojiť sa do konštruktívnej vecnej diskusie, ktorej výsledkom by mala byť podpora vyvážených alternatív riešenia problému odvodov, ktoré pomôžu slovenskému profesionálnemu športu aspoň prežiť, ak už nie rásť a rozvíjať sa.
Základné východisko je, že slovenské kluby, v ktorých pôsobia profesionálni športovci sú už aj v súčasných podmienkach dlhodobo stratové a iba s ťažkosťami a významnými pravidelnými finančnými injekciami spoločníkov/ akcionárov klubov dokážu prežiť a konkurovať klubom v susedných krajinách.
Profesionálne kluby vs. plnenie verejného záujmu v športe
Vzhľadom na to, že slovenské profesionálne kluby sa významne podieľajú aj na plnení verejného záujmu v športe
- jednak tým, že sa v nich dlhodobo pripravujú aj slovenskí reprezentanti, resp. reprezentantky a to či už v kategóriách mládeže alebo v kategórii dospelých,
- ako aj tým, že každý klub sa stará o 200 až 500 detí a talentovaných športovcov, vytvára vzory a motiváciu športovať pre ďalšie a ďalšie deti,
je potrebné veľmi citlivo, no zároveň urgentne vyriešiť problém odvodového zaťaženia klubov ako zamestnávateľov profesionálnych športovcov kolektívnych športov, ktorý bol v roku 2016 prechodným ustanovením v zákone o sociálnom poistení iba “odložený” o 3 roky.
Oddialenie problému v podobe tzv. “odvodových prázdnin” síce nezvýšilo klubom náklady, avšak na druhej strane to znamenalo, že profesionálni športovci - zamestnanci sa na 3 roky dostali mimo sociálny systém, ak si neplatili sociálne odvody sami dobrovoľne, čo zrejme učinil máloktorý profesionálny športovec - zamestnanec, ak sa vôbec taký športovec nájde.
Čo to znamená, že profesionálni športovci - zamestnanci sa na 3 roky (od 1.1.2016) dostali mimo sociálny systém?
Keďže sa za profesionálnych športovcov - zamestnancov 3 roky neboli platené sociálne odvody:
- 3 roky nemohli dostávať nemocenskú pri PN-ke,
- 3 roky nie sú úrazovo poistený (ako zamestnanci),
- ak by v tomto období otehotnela športovkyňa nemala by nárok na materský príspevok,
- po strate zamestnania v tomto období nemali nárok na podporu v nezamestnanosti,
- v prípade konkurzu/bankrotu klubu, športovec v tomto období nemal nárok na dávku garančného poistenia,
- 3 roky sa im nezapočítavajú do odpracovaných rokov,
- 3 roky sa im nezohľadnia pri výpočte starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
Ako ďalej, aby výsledok bol vyvážený ku všetkým dotknutým záujmovým skupinám vrátane štátu a očakávaniam jeho občanov?
Tento neželaný nepovažujem za vhodné/rozumné ďalej predlžovať, nie je to fér k slovenským profesionálnym športovcom, no zároveň je zrejmé, že platenie odvodov v plnej výške by ekonomiku beztak stratových slovenských profesionálnych klubov futbalu, hokeja, basketbalu, hádzanej a volejbalu vážne poškodilo a mnohé sa v tomto období rozhodujú o (ne)prihlásení do budúceho ročníka majstrovskej súťaže či dokonca uvažujú o ukončení činnosti klubu.
Preto sa javí byť vhodné, rozumné a primerané pripraviť a predložiť na rokovanie NR SR pozmeňovací návrh k novele zákona o sociálnom poistení, ktorý by priniesol vecné riešenie problému profesionálnych klubov kolektívny\ch športov, hoci prechodného charakteru, ktoré však bude vyvážené a prijateľné pre všetky dotknuté záujmové skupiny, ako aj pre štát a jeho občanov, t. j. nie iba ďalšie posunutie prechodného obdobia “odvodových prázdnin”.
V danej situácii sa javí byť potrebné pripraviť a po diskusii so športovcami, ich klubmi a zväzmi, politikmi a odborníkmi štátu na tému sociálnych odvodov, navrhnúť a schváliť také riešenie, ktoré bude znamenať, že profesionálni športovci - zamestnanci sa stanú súčasťou sociálneho systému Slovenskej republiky, hoci v špeciálnom režime a to až do času, kým profesionálne kluby nebudú ekonomicky pripravené na to, aby mohli platiť za svojich športovcov, ktorých zamestnávajú, plné zdravotné a sociálne odvody.
Slovenský profesionálny klubový a reprezentačný šport z pohľadu dane a odvodov - návrhy možných riešení
Návrhy možných zmien k zmierneniu dôsledkov pracovno-právnych vzťahov v športe - daňová a odvodová záťaž pre klub a profesionálneho športovca (zamestnanca) od 1. 1. 2019 a úrazové poistenie člena športovej reprezentácie SR
- Daňová oblasť (daň z príjmov)
Profesionálny športovec (ďalej len “PŠ”) platí Daň z príjmu fyzickej osoby podľa existujúcich daňových zákonov – Daň zo závislej činnosti – na základe výšky príjmu
(za r. 2017 je daň 19% z príjmu do 35022,31 EUR, resp. 25% z príjmu nad 35.022,31 EUR)
Poznámka: Hľadanie možnosti inej formy zdaňovania, napríklad živnosť alebo SZČO, neprichádza do úvahy, keďže športovci kolektívnych športov vykonávajú šport ako “závislú prácu”, hoci je zrejmé, že pri živnosti/SZČO je vyšší potenciál na optimalizáciu daní. Vyššiu prioritu ako optimalizácia daní je možno vnímať v riešení nižšie uvedenej odvodovej záťaže. - Odvodová záťaž (sociálne a zdravotné poistenie)
ALTERNATÍVA 1:
PŠ platí odvody z celkového príjmu len na úrazové poistenie a garančné poistenie (0,8% + 0,25%) vo výške 1,05 %.
Zostávajúce odvody (zdravotné a sociálne) za PŠ aj za klub platí štát do výšky minimálneho vymeriavacieho základu, čo by v prípade PŠ bola úroveň minimálnej mzdy
(v roku 2018 to predstavuje úroveň 480,- EUR)
- PŠ platí len zanedbateľné zvýšenie odvodov (1,05% na úrazové poistenie a garančné poistenie)
- pri kompenzácii (1,05%) pre PŠ je minimálne zvýšenie nákladov pre klub
- PŠ získava kompenzáciu za sociálne a zdravotné poistenie len do výšky minimálnej mzdy (výpočet dôchodku, nemocenská atď.)
Poznámka: Možnosť komerčného pripoistenia PŠ zo strany klubu, resp. PŠ
ALTERNATÍVA 2:
PŠ a klub (zamestnávateľ) platí odvody na zdravotné a sociálne poistenie do výšky maximálneho vymeriavacieho základu, čo je minimálna mzda (480 EUR v roku 2018).
Úrazové a garančné poistenie platí PŠ z celkového príjmu (1,05%)
- PŠ a klub platí len do výšky max. vymeriavacieho základu (minimálna mzda), nie z celkového príjmu. V prípade roku 2018 to predstavuje zvýšenie:
- pre PŠ o 60,- EUR/mesiac (12,55% zo mzdy 480,- EUR)
- pre Klub o 170,- EUR/mesiac (35,2% zo mzdy 480,- EUR)
- zvýšenie nákladov pre klub, resp. PŠ o cca 230,- EUR/mesiac, čo z pohľadu roka znamená zvýšenie o 2.760,- EUR na jedného PŠ
- PŠ získava kompenzáciu za sociálne a zdravotné poistenie len do výšky minimálnej mzdy (výpočet dôchodku, nemocenská atď.)
Poznámka: tak ako pri alternatíve 1 možnosť komerčného pripoistenia PŠ
- úrazové poistenie člena športovej reprezentácie SR počas jeho účasti na podujatí, na ktoré bol nominovaný národným športovým zväzom alebo národnou športovou organizáciou (napr. SOV, SPV) znáša štát
- športová reprezentácia SR = “iný úkon vo všeobecnom záujme” (§ 29 ods. 7 ZoŠ)